Hi-Tech Kullananların Dikkatine!

Başlatan Tagli, 21 Aralık 2012, 21:22:14

Tagli

Forumda hala Hi-Tech ile ilgili pek çok başlık açılıyor, sorular soruluyor. Soruların büyük kısmı da yeni başlayanlar tarafından soruluyor gibi. Bu başlığı Hi-Tech hakkındaki gelişmeleri bilmeyenler için bir hatırlatma olsun diye açtım.

Hi-Tech bir süre önce Microchip tarafından satın alındı (birkaç yıl önce?). Daha önce Microchip'in kendi C derleyicileri de olduğu için (C18, C30, C32) bir ikilik çıktı. Yakın zaman önce (1 yıl oldu sanırım), Microchip yeni derleyici ailesi olan XC derleyicilerini (XC8, XC16, XC32) tanıttı. Hatta yeni IDE'si olan MPLAB X de ortaya çıktı.

Microchip, eski derleyicileri olan Hi-Tech ve C18, C30, C32 derleyicilerine verdiği desteği er ya da geç kesecek. Bunlar için yeni güncellemeler çıkmayacak, hataları düzeltilmeyecek, yeni cihaz destekleri eklenmeyecek. En kısa zamanda bu derleyicileri terkedin! Halihazırda bunlarla yazılmış olan kodların bakımı için bir süre daha bu derleyiciler kullanılabilir. Ama yeni başlanan projelerde bunlardan kaçınmak lazım. Özellikle PIC programlamaya yeni başlayan arkadaşlar, Hi-Tech derleyicisini unutun! Bunun yerine MPLAB X ve XC serisi derleyiciler öğrenin, kullanın.

Amacım forumda pek çok örneği olduğu üzere yeni bir dil tartışması başlatmak değil. Kimseye "Şu derleyiciyi kullanın, bunu kullanmayın." demiyorum. Demek istediğim şu: Üreticisi tarafından desteği kesilen veya kesilmek üzere olan bir yazılımı kullanmayın. Hele de yeni öğrenmeye başlıyorsanız.

Forum yönetiminden eğer uygun görürlerse bu başlığı sabitlemelerini rica ediyorum.
Gökçe Tağlıoğlu

Saruman

Hocam mplabx ve xc8 çok problem yaratıyor. En alakasız durumlarda bile hata mesajları alabiliyorum.

harmek

programı nerde derleniyor? acaba bi kaç program önerirmisiniz?

ErsinErce

Alıntı yapılan: silvercopper - 21 Aralık 2012, 21:31:29
Hocam mplabx ve xc8 çok problem yaratıyor. En alakasız durumlarda bile hata mesajları alabiliyorum.

mplabx 1.51 ve xc8 1.12 versiyonları ile stabil hale geldi diyebilirim, yazdığım kodlarda sorun yaşamadan direk derleyebiliyorum

uveren

Alıntı yapılan: silvercopper - 21 Aralık 2012, 21:31:29

+1

Kürekli proteus misali amd işlemcili makinede verdiği hatayı intel işlemcili olanda vermiyor, onda verdiğini öbüründe vermiyor. Bir yıla kalmaz problemler aşılır diye düşünüyorum. Şimdilik eski usul devam ediyorum ama yeni başlayanlar için kesinlikle doğru bir başlık.
6.yüzyılda doğan kız çocuklar cahilce gömülüyordu. 21.yüzyılda kız/erkek farketmeden, doğamadan medenice öldürülüyor.  "1-Güneş katlanıp dürüldüğünde, 2-Yıldızlar bulandığında, 3-Dağlar yürütüldüğünde, 4-Kıyılmaz mallar bırakıldığında, 5-Vahşi hayvanlar bir araya toplandığında, 6-Denizler ateşlendiğ

ULAGA

Çok yerinde bir konu olmuş.
Teşekkürler...

AsHeS

XC8 v1.12 için kürek var mı ben bulamadım sadece v1.10 için bulabildim.

ErsinErce

Alıntı yapılan: AsHeS35 - 21 Aralık 2012, 22:03:14
XC8 v1.12 için kürek var mı ben bulamadım sadece v1.10 için bulabildim.
aynısını kullanabilirsiniz

X-Fi

hi-tech ancii-c standartlarında bi compiler ve bu standartlarda yazılım yapan hiçkimse boşa kürek çekmez hocam yanılıyorsunuz.

Öğrenci dediğiniz kişi piyasayı bilmez alınıp satılmış güncellenmemiş çok problem değil onun için kodu para etmiyecek örnek bolsa çalışıyosa yeter öğrencilik aşamasını geçmiş ve gelişime yönelik proje yapıyosanız zaten microchip ile çalışmazsınız bu kesin.

http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

harmek

afedersiniz ama sorumu yenilemek istiyorum. acaba bana önerebilceğiniz compiler yada derleme programı varmı. hala arayış içersindeyim

Tagli

harmek, başlığı derleyici önermek için açmadım; Hi-Tech'in de içinde bulunduğu eski Microchip derleyilerinin yerine XC derleyicilerini ve MPLAB X geliştirme ortamının kullanılması gerektiği yönündeki düşüncemi aktarmak için açtım. Bu başlıkta XC derleyicilerinin CCS C, mikroC veya PicBasic Pro gibi derleyicilerle karşılaştırılmasını - veya onların yerine önerilmesini istemiyorum. Burası bu tür bir tartışmanın yeri değil.

X-Fi, ANSII C stantartlarında kod yazan ve datasheet okumasını bilen biri için zaten göç aşaması oldukça zahmetsiz olacaktır. Ayrıca, bildiğim kadarıyla XC derleyicileri, Microchip'in eski derleyicilerinden çok Hi-Tech üzerine kurulmuş gibi. Yani XC derleyicilerini Hi-Tech'in yeni versiyonu gibi düşünmek çok da yanlış olmaz bence.

İnternette örnek bulma konusuna gelince... Kendini geliştirmek isteyen birisi zaten örnek kopyala - yapıştır yapmak yerine kendi kodunu yazmalıdır. Olayın mantığını anlayabilen biri zaten başka dilde - özellikle de ANSII C uyumlu bir dilde - yazılmış bir kodu rahatlıkla XC derleyicisine taşıyabilir.
Gökçe Tağlıoğlu

ULAGA

Alıntı yapılan: X-Fi - 21 Aralık 2012, 22:13:38öğrencilik aşamasını geçmiş ve gelişime yönelik proje yapıyosanız zaten microchip ile çalışmazsınız bu kesin.

fryrmnd

Bence de XC8  oturdu gibi. Harıl harıl kod yazmıyorum ama bir çok çevre birim için kullandım sorun çıkmadı.

Erol YILMAZ

serhat1990

Alıntı yapılan: Tagli - 21 Aralık 2012, 22:32:47
ANSII C stantartlarında kod yazan ve datasheet okumasını bilen biri için zaten göç aşaması oldukça zahmetsiz olacaktır. Ayrıca, bildiğim kadarıyla XC derleyicileri, Microchip'in eski derleyicilerinden çok Hi-Tech üzerine kurulmuş gibi. Yani XC derleyicilerini Hi-Tech'in yeni versiyonu gibi düşünmek çok da yanlış olmaz bence.

Hocam burada size katılıyorum . Hi-tech C ' de kod yazıyorum . Bir kaç projemi aynı zamanda xc içinde yazdım . Geçiş kısmında şunu açık söyleyebilirim bir kaç tanımlama dışında tek bir değişiklik yapmadım ... Ve kod sorunsuz çalışıyor . Datasheet ' e bağımlı kod yazan ve kopyala yapıştır yapmayan arkadaşlar rahatlıkla ufak değişiklikler ile kodlarını xc ' ye taşıyabilir . Aynı zamanda XC ' nin sevdiğim yanı var sizin dediğiniz gibi Hi-tech C ' nin gelişmiş , Microchip tarafından biraz daha destek bulmuş hali diyebilirim ( Kendi görüşüm ) .

Şimdi bir noktaya değinecem XC ' ye geçmeyi düşünen arkadaşlar için bununla ilgili bir konu açtım . Lite Mode kurdum ilk olarak Hi-tech C ' de yazdığım bir projeyi geçirdim hatalı çalıştı . Sıkıntı Lite Mode ' u ile ilgili . Kaldırdım 60 günlük full sürümü kurdum program hiç bir sıkıntı olmadan çalıştı. Yeni geçecek arkadaşlara önerim şudur 60 günlük full versiyonu kursunlar programdan şüpheye düşmemek için yeni versiyonda düzenlenmiş olabilir ama ben başıma geleni anlattım benzer hataya düşülmemesi için.

Herkese iyi çalışmalar ...