Malzemelerde fiyat problemi.

Başlatan salim ALTIN, 29 Ekim 2004, 12:13:22

salim ALTIN

Merhaba.
Arkadaşlar her malzemenin neredeyse bir distribitörü var biliyoruz. Ama türkiyede distribütörden alınan toptan alım fiyatları nedense yurt dışından getirilebilecek olunan fiyatlardan pahalı kalıyor.
Bu konuda en yetkili ağızlardan duyumumu paylaşmak istedim.
Türkiye dist. anlaşması nedeni ile büyük firmalara mesela arçelik, beko, vestel e uygulayabileceği bir fiyatı var. Bunların alımları da belli seviyede. Bu firmalara uyguladığı fiyatı asla başka alıcılara uygulayamıyor. Bu fiyattan mesela %30 yukarı fiyat veriyor daima. Ama aynı üreticinin başka  ülkedeki bir dist.inden gidip türkiyeye götüreceğim diyerek miktarlı bir malı arçelik ve vestelin alım fiyatından alabiliyorsunuz. muş.
Bunun sonucunda ne mi oluyor. Evet insanlar para kazanıyor ama hep orta halli şirketler oluyor türkiyede. Kök salıp devasa boyutlara ulaşamıyor firmalarda ve küçüklerde tabii.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

salim ALTIN

Merhaba.
Ben geçen aylarda arrow dan malzeme almaya çalışmıştım ve bir türlü fiyat teklifi bile alamamıştım. Bu konuyu bir ortamda dile getirince orada bulunan ve piyasayı takip edebilen bir tanıdığım arrow un küçük firmalara satış yapmama kararı aldığını söyledi. Küçük üreticileri desteklemeyeceklermiş......!!!!!!
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

mmengi

Onlardan da zaten başka bir şey beklenemezdi yakışır helal olsun. Ağzıma çok kötü şeyler geliyor ama burası yeri değil.  :x

salim ALTIN

Merhaba.
Hocam bazen anlatmaya çalışıyorum ya adamların maliyetleri bizden pahalı. Türkiyeden korkuyorlar. biz biraz deli yiz. adamların milyonlarca dolara kurduğu fabrikanın yanına atelye açıp aynı malı yapıyoruz. Bu nedenle türkiyeye yatırım yapmak istemiyorlar. Elektronik malzemeyide isterlerse pahalı versinler , pırlanta gibi bizim çocuklar, gidip uzak doğuda firma kuruyorlar sonrada oradan malzeme gönderiyorlar. Daha düne kadar haberimiz bile olmayan fiyatları öğrenmeye başladık şimdi.
Klasik selanik pasajı muhabbeti de kırılacak yakında. onlar ancak liselilere malzeme satarlar.
Geçen bir parça lazım oldu torna freze de yapılacak bişey, dünyanın parasını istediler. lazer ile kestirdim. 5 te bir fiyata. hemde mükemmel. imes içinde ve dışında yeni firmalar olmuş lazerle ve panç ile çalışan. Aynı şekilde elektronikte de firmalar smd dizgi getiriyorlar. birde bonding makinası gelirse güç elektroniğinin de suyunu çıkarırız.