440hz elde etme sorunu

Başlatan metaltrrocker, 27 Aralık 2012, 03:37:06

metaltrrocker

Arkadaşlar merhaba fpga projesi sebebiyle klavyeden bir harfe bastığım zaman la(440hz) notası veya çeşitli notalar elde etmem gerekiyor.Klavye modülünü test ettim zor da olsa netten bulduklarım çalışmadı bir arkadaştan eski projelerinde kulllandığı kodları istedim denedim altera de2 de denedim çalıştı, ledlere sürüp bastığım tuşların binary karşılığını okudum.buraya kadar sorun yok yalnız ses üretme hakkında kafam epey karışık.aşağıda kafadan basit şeyler çizdim proteusta simulasyon yaptım.opampa kadar herşey iyi.giriş olarak 220hz girdim çıkış olarak 440hz elde ettim.ancak ses bozuk önden pata pata sesler gelirken arkadan la notasını duyuyorum.bu konuda yardımcı olabilirmisiniz düzeltmem gereken yerleri söyleyebilirmisiniz?
[IMG]http://img171.imageshack.us/img171/8274/20121227011051.jpg[/img]
[IMG]http://img402.imageshack.us/img402/4600/oscm.jpg[/img]
[IMG]http://img820.imageshack.us/img820/6166/devre.jpg[/img]

mesaj birleştirme:: 27 Aralık 2012, 03:57:58

çıkışa bir RL filtre ekledim düzeldi gibi ama ses kesik kesik geliyor proteustan.programla ilgili olabilirmi acaba ?

MC_Skywalker

fatih6761

Sesin Proteusta kesik kesik gelmesi performans sorunu. Proteus varsayılan olarak 0.5 saniyelik veriyi tamponlayıp çıkışa veriyor. Tekrar veri üretme aşamasında kesinti oluyor. Gerçek devrede sıkıntı olmayacaktır.

ferdem

Proteusta sesi akıcı olarak duyamamanız normal bir durum ancak hoparlörün sürülmesinde de problem görünüyor. Opamp ı buffer olarak mı kullanmak istiyorsunuz? Sürme mantığını anlayamadım. Şu anki kullanım inverting amp. e benziyor ve opampın negatif beslemesi yok. Voltage buffer yapmayı deneyin. En basitinden bir transistör veya 7404 not kapısı kullanarak hoparlörü sürebilirsiniz.

metaltrrocker

Hocam zaten elimde ele gelir bir bilgi var burdaki gibi denedim deney kitinde calısmadı bende farklı seyler denemeye calısıyurum maalesef

metaltrrocker

Hocam voltage buffer ın mantıgını pek bilmiyordub simdi baktım anladım.bilmedigim cok sey var dac devresi gormustum netten,o sekilde belki analog bisekilde sesi duyarım diye dusundum.giris frekansının iki katını cıkıstan aldıgım icin devreye pek dokunmadım devre biraz sallamasyon gibi oldu.ama eve gidince devreyi duzeltecem ccoltage buffer ekleyip.telden yazıyorum simdilik.bi sorun cıkarsa yine yazarım sorunları.simdilik tesekkur ederim:-) :-)

z

Frekansın 2 katını nasıl elde ediyorsun? Sen sinyalin genliğini 2 kat yükseltiyor olmayasın. Gerçi verdiğin opamplı devrede K=1 ve K=0.5

FPGA çıkışında kare dalga elde edıyorsun bunu tek transıstorlu bir devrecikle kulaklığa girsen olmazmı?

Yada minik amplfikator çiplerine.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

metaltrrocker

simdi niye bu kadar devre kurmaya calısıyorum diye sorarsan dedigin sekilde amplikatore direk verdim ses falan duyamadım.o yuzden bu sekilde belki duyarım umidiyle deneme yapacam zaten devre benim ekledigim haliyle eksik.

metaltrrocker

Dikkatsizlikten olsa gerek:-) opampta da goruldugu gibi eksiklikler var.onları duzeltip bi deneme yapacam bakalım

z

FPGA çıkışından 1K, 1K dan bir başka 1 K ya 1 bu 1K dan da Gnd ye git.

Böylece sinyalimizi yarı yarıya zayıflatmış oluruz. (1K lık dirençlerle gerilim bölücü)

1K ların orta ucundan da 1uF ile amplifikatöre git.

Böylece hem FPGA pinine zarar verecek durumları da bertaraf etmiş oluruz. Sinyalimiz de düşmüş olur.

Sesi de kesin duyarsın.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com