MC34063 gürültü sorunu

Başlatan XX_CİHAN_XX, 28 Aralık 2012, 12:22:39

fahri-

@mucit
Ben köprü çıkışıma 1000uF koyuyorum. CT kapasitörü 47pF kullanıyorum. Çıkışa da 1000uF koyuyorum. Yaklaşık 400mA çekiyorum. Ripple 20mV un altında kalıyor.

OG

bütün switch yapılarda ripple olur malumunuz
hangi akım ve hangi malzemelerle ne kadar olacağı buradan görülebilir http://www.nomad.ee/micros/mc34063a/

ben bir LC daha ilave ediyorum,
çok daha temizi gerekli ise LDO da kullanıyorum, bu durumda 34063 çıkışı LDO min girişine uygun olmalı

ayrıca
dizayn açısından (bütün switch yapılar için)
34063'un girişindeki kapasiteler de yeterli olmalı (elektrolitik yeterince yüksek değerli + 100~220nF)
ve bu kapasiteler 34063'e yakın olmalı,
pcb GND yapısı sağlam olmalı
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Mucit23

12V ile beslenen bir sistem için gerek var mı peki MC34063'e. 78M05 gibi bir regülatör çok daha basit ve ucuz olacak. Şuanda biraz maliyeti göze alıyorum.

OG hocam Ekstra LC bağlasak L ve C değerleri ne olurdu?

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Mucit23 - 24 Mart 2021, 16:52:5412V ile beslenen bir sistem için gerek var mı peki MC34063'e. 78M05 gibi bir regülatör çok daha basit ve ucuz olacak. Şuanda biraz maliyeti göze alıyorum.

OG hocam Ekstra LC bağlasak L ve C değerleri ne olurdu?
Bead den sonra LLC kullanırsan problemler çok çok azalır.
Çok yerde kullanıyorum.
Aşağıdaki devre 5.5V ama sen 5V ye göre geri besleme revizyonu yapabilirsin.
CT ye gelince hiç takmasanız dahi belli bir frekansta çalışabiliyor. Bu durumda Ne kadar güvenli olduğu tartışılır. .!

OG

Alıntı YapEkstra LC bağlasak L ve C değerleri ne olurdu?
bunun bastırma becerisi de yük akımı ile ilgili,
ayni ripple bastirma değeri için akım arttıkça L ve C artmali
ama pratikte
önceki L ne ise ikinciside aynisindan, önceki C ne ise ikinciside yine aynisindan olduğunda yeterli
ikinci C için + ilave 100nF gibi iyidir

Alıntı Yap78M05 gibi bir regülatör çok daha basit ve ucuz olacak.
akım düşük ise, yani ısıl kayiplar katlanilir degerlerde ise 34063 vs gereksiz
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

Alıntı YapSonra birde güç kaynağının voltajını pil voltajı olan 7.3V civarına çektim ve tıpkı pilden besler gibi temiz çalıştığını gördüm.
Anladım ki MC34063 lerin Vi/Vo oranı büyüdükçe çıkışlarındaki Vripple daha da büyüyor yada bir şekilde düzgün regüleli çıkış veremiyor.

Tabiki bu normal. Anahtarlamali regulatorlerde yuk degerinden ve giris geriliminden yola cikarak L ve C degerleri hesaplanir.
Bir tane regulator yaptim girise ne verirsem vereyim devre mukemmel calissin olmaz.

Mevcut devrede duty izlendiginde duty nin %30 lar civarinda olmasi iyi olur. Bunu saglamak icin enduktans degeri ile oynaman sart.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Mucit23

Ben artık birçok tasarımımda XL1509 kullanıyorum. 5V hattını bu entegre ile besliyorum. Ama bobin çıkışına 3.3uH+Low ESR bir tantal kapasite ile post filter ekliyorum. Bu şekilde 5V hatındaki ripil değerini 20mV altına düşürebiliyorum. Ama bence ideal bir DC DC dönüştürüde 5mV üzerinde ripil olmamalı.