krem lehim kuruyor. Ne yapmalıyım?

Başlatan learner, 07 Ocak 2013, 21:40:29

learner

Krem lehim aldığımda yüzeyi kurumuş fakat içi macun kıvamında idi. Karıştırıp kullandım. Ama kurumaya devam ediyor. Buz dolabında saklıyorum. Muhtemelen +8 derecedir.

Bu lehimi tekrar inceltecek (macun kıvamına getirecek) bir yöntem var mı?

Ben sıvı flux dökerek incelttim. Fakat bu seferde plaket üzerinde küçük patlamalar oluyor ve lehim dağılıyor.

Çözüm yollarınızı bekliyorum.

muhittin_kaplan

ben 50g lık bir paketi bugün attım.

learner

Bir yolu vardır muhakkak, atmasaydın keşke. En azından benim umudum var. ;D

emrah

makina operatörü bi arkadasım var kram lehm içine az flux katarak matkap ile karıştırıyor ne kadar dogru bilmiyorum ama bende 5-10 dk matkap ile karıştrdıgım zaman akışkan hale geliyor

mikser için , şarzlı matkap ucuna L şekli alyan takıyorum :D

learner

Alıntı yapılan: emrahGS - 08 Ocak 2013, 21:21:36
makina operatörü bi arkadasım var kram lehm içine az flux katarak matkap ile karıştırıyor ne kadar dogru bilmiyorum ama bende 5-10 dk matkap ile karıştrdıgım zaman akışkan hale geliyor

mikser için , şarzlı matkap ucuna L şekli alyan takıyorum :D

Bende denedim. Flux ile sıvı hale geliyor fakat pcb üzerinde sıcak hava ile ısıttığımda "pıt pıt" diye küçük patlamalar oluyor ve dağılıyor. Fluxdan olabilir bilmiyorum. Belki miktarını iyi ayarlamak gerekebilir.

emrah

flux kullanmadan iyi karıştırmayı dene. dolaptan çıkarttıgım gibi 10-15 dk karıştır

learner

Aradan bir yıl geçmiş ama benim krem lehim hala duruyordu bir kenarda. Bende yeni aldığım şırınga içindeki fluxla karıştırıp denedim. Gayet güzel oldu :)

Daha önce sıvı flux kullanmıştım onda patlama olup dağılıyordu. Bu macun kıvarmlı flux ile karıştırınca çok güzel oldu.

polleme

Kuruyunca lehim özelliği tamamen kaybolmuyor değil mi? Kurumuş hali ile bir parça alıp devre üzerine koyup havya ile bassam lehimleme olmaz mı? Krem lehimin sıvı içinde lehim topları içerdiğini okumuştum, eğer öyle ise kurumanın lehim özelliğini kaybettirmemesi gerek.

learner

Lehim özelliğini kaybetmiyor. Kuruma olayı içerisindeki flux ın özelliğini yitirmesi yada buharlaşması sonucu oluyor. Tekrar flux ile karıştırınca krem hale geldi. Devre üzerinde sıcak hava ile lehimleme yaptım. İlk günkü gibi sapa sağlam ve parlak. (çamaşır deterjanı reklamı gibi oldu biraz :) )

polleme

Krem lehim içindeki sıvı gerçekten flux mıdır? Peki neden sıvı flux ile karıştırılınca homojen olmuyor ve sıcak görünce "pıt"lamaya başlıyor? Eğer gerçekten flux ile karıştırmak yetiyorsa bu hayat kurtarır, kurur diye satın almaktan çekiniyordum.

learner

Su gibi olan flux çok çabuk kaynıyor. Bu yüzden yüzeyde patlama (pıtlama) oluyor. Fakat sonradan eklediğim jel kıvamda. Kurumuş krem lehimi olan varsa bana bağışlayabilir ::)

polleme

O zaman krem flux yerine dövülmüş reçine-izopropil alkol karışımı da kullanılabilir olmalı. Reçine biraz fazla katılıp krem kıvamı elde edilirse aynı işi görebilir. Zira bu karışım flux yerine kullanılabiliyor.

mustafa_cmbz

kurumaması için dolapta saklayınız..

Bir zamanlar kısa bir süreliğine dizgi yapan bir firmada çalıştığımda krem lehimleri buz dolabında saklıyorlardı.

learner

Bildiğim kadarıyla reçine kuruyor. Aynı soruna neden olacaktır. Muhtemelen bu jel fluxda kurumuyordur. lehim pastaları kurumuyor mesela.

Buzdolabında saklandığında yüzeyi kuruyor ama içi krem kıvamda kalıyor. Gerçi kalitesine göre değişiyor. Bende birde şırında içinde qualitek marka lehim var, dışarıda duruyor ama hiç kuruma felan olmadı.

polleme

Dolaba koymaya nasıl cesaret ederim bilmiyorum. Zira bu ürün kurşun içeriyor. Bir zarar gelmeyeceğinden emin olamayız diye düşünüyorum. Belki buna özel bir mini dolap alınabilir ama her durumda kuruyan bir krem lehim bir şekilde hayata döndürülebiliyorsa bunu bilmek faydalı. Üstelik dolapta saklansa da çıkarma, açma, kullanma, tekrar kapatma ve dolaba koyma süreçlerinde orta vadede yine az da olsa kuruma ve kıvam kaybetme olayı olacaktır.