Cortex M3 çipleri STM32F103

Başlatan z, 08 Ocak 2013, 03:19:54

X-Fi

Keil ve J-link çok uyumlu çalışıyor. Hiç sıkıntı yaşamadım. Üstelik J-flash programı ile flash hafızanın bütününü görüntülemek kolaylaşıyor böylece keilin watch memory pencereleriyle boğuşmak zorunda kalmıyorsunuz.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

hgs

F4 kitinde stlink yokmu ? Bu stlinki extra bir devreyi programlamak için kullanamıyormusunuz ?

Mucit23

Alıntı yapılan: hgs - 10 Ocak 2013, 08:55:10
F4 kitinde stlink yokmu ? Bu stlinki extra bir devreyi programlamak için kullanamıyormusunuz ?

Pek pratik olmuyor o şekilde. ARM ile uğraşacakların elinde bir Jtag programlayıcı olması gerek..

MC_Skywalker

CooCox'un kendi JTAG kartı var tüm dosyalarını paylaşıyor bastırılıp kullanıla bilir.

mcan

stm32 nin içinde uart dan programlama yapan kısmı(bootloader) silmek mümkün mü?  Yoksa fabrika çıkışı, sabit - donanımsal gibi bişey mi?

z

STM32F103 ile ilgili dokumanları toparlamaya başladım. Örnek bir tasarım şemasını arıyorum.

Herhangi bir link varmı?

mesaj birleştirme:: 28 Ocak 2013, 17:24:17

Alıntı yapılan: mcan - 10 Ocak 2013, 19:37:55
stm32 nin içinde uart dan programlama yapan kısmı(bootloader) silmek mümkün mü?  Yoksa fabrika çıkışı, sabit - donanımsal gibi bişey mi?

Muhtemelen ST de TI gibi bunu ROM içine gömmüştür. TI da böyle bir şansınız yok.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muhittin_kaplan

Nasıl bir şema ?
stm32f103rb kullanıyorum şu an itibariyle

z

STM32F103C8T6 çipini kullanmak üzere bir kart çizimine başlayacağım.

Dokumana bakarım da TI'da yaşadığım sorunları bu çiptede yaşamak istemiyorum.
Vdd, Vss, Analog Güç pinleri, Jtag, reset, usb vs.

TI da bazı doküman hataları ve çipin donanımsal tasarım hatalarından dolayı bir aya yakın zamanım sorunu bulmaya gitmişti.

serhat1990

Hocam şurada STM3210 - EVAL board 'un seması vs mevcut ... Yalnız sayfa sayfa birimler gösteriyor bu biraz karmaşık olabiliyor .

http://www.st.com/internet/evalboard/product/204176.jsp

Design Support --> SCHEMATIC PACKS Kısmında shematic dosyaları mevcut . İyi çalışmalar dilerim .

Saygılarımla .

z

Klein

SWDIO ve SWCLK kullanarak programlıyorum. Jtag bağlantılarını bilmiyoum.
Analog besleme aynı zamanda PLL devresinin de beslemesi. Datasheet VDD-300mV  olabilir diyor.  deneme amaçlı 2.5V'a kadar indim çalışmada sıkıntı çıkmadı. Ama çıkmayacağı anlamına gelmez.
4u7 kapasitenin  VDD_3'e bağlanması önerilmiş. 
Analog girişler ve besleme için 100n değil, 10n öneriyor.
şimdilik aklıma gelenler bunlar.

z

Yeri gelmişken burda sorayım.

Bugüne kadar smd malzeme kullandığım tüm kartlarda besleme hattına bağlanan tüm kapasitörleri PCB de çipin yerleştiği yerin hemen arkasına arka yüze koyuyordum.

Böylece göya kapasitörleri çipe yakın yerleştirmiş oluyordum. Fakat bu durumda bacaklardan kapasitörlere giden yollarda vialar olmuş oluyordu.

Şimdiki tasarımda tüm malzemeleri üst kata yerleştireceğim alt kat tamamen düzlemsel olacak. Böylece aşağıda resmi görülen PowerSo20 paketi soğutmak amacıyla kartımın hemen altına aluminyum bir taban vidalayabileceğim. Böylesine geniş bez izolatör kullanmak yerine kartın altına yerleşim maskesi ve yazıların yazıldığı beyaz boya ile komple boyatıp izolasyon yapmayı düşünüyorum. Zira kartın altı aluminyumla sıfıra sıfır öpüşecek.

SMD malzemeleri özellikle de besleme kapasitörlerini üst yüze aldığımda diğer yolların çipten alınması sıkıntı olacak  dolayısı işe kapasitörler biraz uzakta duracak.

Neyse bu konuda konuşmak isteyenler varsa dinlemek isterim.

LukeSkywalker

Beyler mesela stm32f4vtg6 çipini kullanarak bir devre yapacağız. Devre dışarıdan programlanabilir olacak. Bunun için minimum gereksinimleri içeren bağlantı şemasını nereden bulabiliriz?

X-Fi

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 28 Ocak 2013, 18:27:44
Beyler mesela stm32f4vtg6 çipini kullanarak bir devre yapacağız. Devre dışarıdan programlanabilir olacak. Bunun için minimum gereksinimleri içeren bağlantı şemasını nereden bulabiliriz?

SWDIO,SWCLK,NRST,VDD,GND minimum gereksinim bunlar hocam. Bir şema çizmeye gerek yoktur heralde.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

Klein

Kapasiteleri çok uzağa almana gerek yok hocam.

Gördüğün gibi apasiteleri koyduktan sonra , yollar için oldukça yer kalıyor. Kapasiteler 805 klıf.  Bir de bunları 603 yapsan hiç derdin kalmaz.