Jtag ile FPGA Programlama

Başlatan yamak, 10 Ocak 2013, 01:28:41

yamak

Bu zaman hep fpga yı serial interface kullanarak programladım.JTAG ile programlamanın ne gibi faydaları var.Yani JTAG-USB dönüştürücü alacak olsam niçin almalıyım?Bana ne gibi bi avantaj sağlar.

speak48

serial interfacle nasıl programlıyon

yamak

Normal kart üzerinde cypress in bi çipi onun sayesinde usb üzerinden direkt programlıyom.

speak48

kit üzerindemi öyleyse hangi kit
ayrıbi ekmipmanmı
yada senmi yaptın hazırmı aldın

yamak

Hocam kit nexys2 kit üzerinde hazır bu anlattıklarım.Aslında cypress çipini yaptığı anladığım kadarıyla usb üzerinden gelen verileri jtag e çevirmek çünkü jtag ile cypress in çıkışları aynı pinlere yani TMS,TCK,TDI pinlerine bağlı.Ama kit üzerinden ayriyeten jtag girişi de var.

speak48

bendede de270 var ama programlama kısmını pek incelemedim
ondada ftti usb-seriport dönüştürücü oda bir max2 cpldi ye oda fpgaya ve rom a jtagla bağlı
alteranın zaten usb programlayıcısı usb blastırın içini boarda yerleştirmişler.

ne bilim size nesi yetmediki proramlamada
debug kısmını sormayın onu bende hiç yapmadım

yamak

Hocam bana yetiyo şu ana kadar bi sıkıntı çekmedim.Merağımdan sordum.Üzerinde bi de jtag portu var hani niye onu koymuşlar.Jtag-usb dönüştürücü alanlar niye alıyo?Yani kendi board umu tasarlasam orada lazım olur.Bi daha tasarladığım karta programlayıcı koymamış olurdum.Ama elimizdeki hazır boardlarda ne gibi bi faydası olur.

speak48

bekli debugta yetmicektir.
ama usb blastır alteranın 1 numaralı programlayıcısı
hiç fpgada debug denemedim
denemkte fayda var

pic365

Eğer USB ve JTAG girişleri FPGA'in aynı konfigürasyon pinlerine gidiyorsa JTAG dönüştürücü almaya gerek yok, ikisinde de aynı işlemler yapılabilir. Fakat kart üzerinde Flash varsa kontrol etmek lazım, USB'den de Flash'a erişilebiliyor mu diye.

speak48

hocam debug olayını nasıl yapıyorsunuz
yapıyormusunuz.
signal2tap
chipscope
Identify
hes

pic365

Alıntı yapılan: speak48 - 11 Ocak 2013, 13:36:42
hocam debug olayını nasıl yapıyorsunuz
yapıyormusunuz.
signal2tap
chipscope
Identify
hes
Bu soru bana mıydı tam anlamadım ama cevap vereyim yine de. :)

Xilinx'in bi' Spartan-6 kartını kullanıyorum, hem USB hem de JTAG girişi var. Şimdiye kadar JTAG girişini hiç kullanmadım. USB'den BIT dosyası atılabiliyor, Flash'a MCS yazılabiliyor, ChipScope'dan debug da yapılabiliyor.

speak48

bu debug olayını fpga hiç denemedim
bi deneyelim bakalım

yamak

Hocam ISE nin WEBPACK sürümünde chipscope desteği yok.Bu yüzden ben sırf chipscope kullanmak için 30 günlük deneme sürümünü kurmuştum