pcbde küf var

Başlatan speak48, 11 Ocak 2013, 19:50:46

speak48

uzun süredir kullanmadığım kutusunda duran geliştirme kitimin üzerindeki

ssramin çıplak gözle zor görebileceğim

bacaklarının üzerinde bir tortu birikmiş küfmü pasmı nedir?

bunu nasıl gideririm.

elimde tüfek namlusu için passökücü sprey yağ var kullanbilirmiyim
borda zarar veririmi tortuyu temizlermi.

hll

aynı sorun bendede olmuştu mikrodenetleyiciyi görmüyodu kart tinerle silip kuruladım sorun çözüldü

speak48

tiner dokunmasın bu kart yüksek hızlarda çalışması lazım
200~400mhz

vedo35

Tiner le gayet iyi temizlik oluyor ama cok kuvvetli bir cozucu oldugu icin ihtimalde olsa kartta istenmeyen boya sokulmesi v.s zaralar icin kisa tuylu boya fircasina ( uzunsa makasla kesip kisaltabilirsiniz) bol miktarda eczanelerede satilan %96  saflikta alkol ile iyice temizleyip sac kurutma makinesi ile yada gunesin altinda birakin 15-20 kurusun.
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

restore

pcb üzerinde parcalar arasında  toplanmış tinere gıcık oluyorum. tam pcb kurudu diyorsun. sert üfleyince veya pcb masaya tıklatınca akıp gidiyor tiner ... sıcak üflemeli havya ile kuruturken tutuşmamasına dikkat

Murat Mert

selilozik kalite bir tiner olunca sorun olmaz ben tineri kullandıktan sonra philipsin kuru kontak temizleyicisi ile temizleyip vernikliyorum pırılpırıl oluyor.
mert07

esensoy

eski firmada ki cnc lerde bulunan pci motion controller ın birinin üzerinde ki qfp kılıf entegrede de aynı sorun olmuştu,  entegreyi söküp altta ki lehimleri lehim emme teliyle iyice temizleyip, sonra tinerle üzerinden geçip tekrar takmıştım, sıkıntı çıkmadı, hala çalışıyor
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

sezgin05

Selülozik tinerin kullanımına dikkat edilmezse pcb ye zarar verebilir. Ressamların kullandığı bir tiner türü var.Kokusuz tiner diye geçiyor.Temini zor olabilir ama elektronik devrelerde alkole göre oldukça etkili...

papsukkal

bir alternatif .

benzin de tiner gibi iyi bir kart temizleyicisidir. kolay kurur, zarar vermez ama iyi de bir yanıcıdır.  amman dikkat !!!!!!!