smd yerine normal direnç veya kondansatör kullanılabilir mi ?

Başlatan galenga, 17 Ocak 2013, 17:27:04

galenga

Selamünaleyküm . Arkadaşlar benim bir sorum olacak , nerdeyse 2 ay olmuştur dorukandan cevab bekliyorum malzemelerimin tedariği konusunda ama defalarca mail atmama rağmen bir cevab vermiyorlar arıyorum aynı şekilde . 805 kılıf %1 tolerans smd direnç değerleri sipariş etmiştim hatta sarım bazında istedim fakat malum temin edemedim . Bunun yerine bir şekilde lehimini yapsam bildiğimiz normal direnç ve yine aynı şekilde smd kondansatör yerine normal kondansatörleri kullansam devrede olur mu ? eksisi yada devreden diğer komponentlerin çalışmasında tutarsızlık olur mu acaba ? 

erkan614

skara1214

problem olmaz  rahat rahat kullanın böyle şeylerde farnelli kullanın yıldırım elektronikten istediğiniz mal 2 hafta içinde elinizde olur(Avrupa stoğu olmasına dikkat edin)
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

Klein

skara1214

Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

z

Eskiden smd mi vardı?

SMD kullanmanın getirileri çok. Küçük boyut. Kaçak endüktans ve kapasitans değerlerinin küçülmesi gibi.

Bacaklı malzemeleri daya gitsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

polleme

SMD malzemeler ozellikle RF devrelerde daha iyi sonuclar alinmasini sagalyabiliyorlar. Ama normal devrelerde hic farklari yok, gonul rahatligiyla kullanabilirsiniz.

galenga

Çok teşekkür ederim değerli bilgileriniz için , hepiniz sağolun. :)  fakat
Alıntı yapılan: z - 17 Ocak 2013, 18:43:23
Kaçak endüktans ve kapasitans değerlerinin küçülmesi gibi.

smd malzeme de bunun olmamasının ve normal malzeme de bunun olmasının sebebi nedir acaba ? bazı şeyleri derinlemesine bilmek , fayda verir diye düşündüğüm için soruyorum.

z

Kapasite telin yüzey alanı ile endüktans tel boyu ile orantılı.

Malzeme küçülünce bacakların eni boyu küçülüyor dolayısı ile kaçak L ve C değeri düşüyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

galenga

hmmm şimdi hatırladım hocam :) teşekkür ederim sağolun.

sadogan

0805 kasa nın yerine bacaklı direnç ve kondansatör takabilirseniz
sorun olmazda 0805 kasanın ebatlarını düşününce hayli zor bir iş
ama 0603 kasa bulabilirseniz daha kolay olur .