Gömülü Sistem Geliştirme Kartı Önerisi

Başlatan ayhan_eee, 17 Ocak 2013, 22:37:51

ayhan_eee

Merhabalar arkadaşlar,

Bu aralar bir tane gömülü sistem geliştirme kartı satın almak istiyorum.Biraz araştırma yaptım ve alternatifleri çıkardım.Ancak karar veremedim.Sonuç olarak fiyatta benm için önemli :D

Bu konuda güçlü seçeneklerden biri Raspberry Pi.Ancak A serisi olmaması aklımı karıştırıyor.

A serlerine baktığımda Beaglebone ve beagleboard lar var.(Pandaboard şu an için yüksek fiyatlı geldi ama :))

2013 yılına girdiğimiz şu zamanda F/P olarak, destek olarak, ürün çeşitliliği olarak bana ne önerebilirsiniz?

polleme

Raspberry'nin B serisi daha üstün özelliklere sahip. O nedenle B almanızı öneririm. Gerek teknik yetenekleri, gerekse döküman ve uygulama bolluğu açısından Raspberry çok iyi bir seçenek. Bunun dışında Mini2440, Beaglebone, Beagleboard, mbed diğer alternatifler olarak ortaya çıkıyor. Donanım beklentilerine uygun olarak karar vermeniz gerek.

ayhan_eee

Zaten B mode alırım alırsam 512mb ram var.Ancak onda da A serisi olmaması aklıma takıldı.Beagle modellerine bakıyorum alınası olan sanki beagleboard mx ama o da 150 dolar yurtdışında. Karar verememin sebebi bu aslında.

Raspberry pi ile beagle serileri arasında kaldım açıkçası

Seckin ALAN

Raspberry pi B nin satışı var mı şuan ? Bir ara stoklar tükenmişti diye hatırlıyorum.
Kar taneleri ne güzel anlatıyor, birbirlerine zarar vermeden de yol almanın mümkün olduğunu.. Mevlana

polleme

Arada gerçekten büyük fiyat farkı var. Raspberry neredeyse beşte biri fiyatta. Ben olsam Raspberry ile başlarım. Öğrenmek nispeten çok daha kolay. Youtube'da dizi halinde yüzlerce video var. Geliştirme kartları içinde hakkında en çok kitap yazılan ve eğitim videosu paylaşılan donanım Raspberry. Bende hem Raspberry, hem Beaglebone, hem de Beagleboard XM var. Bir süre sonra biri yetmiyor, her birini farklı amaçla kullanabiliyorsunuz.

mesaj birleştirme:: 17 Ocak 2013, 23:32:46

Sahibinden.com'da satanlar var.

ayhan_eee

Ben yıldırım elektroniğede sordum 115TL ye getirtiriz dediler.

Dediğiniz gibi aklımı karıştıran raspberry pi yerine tercih edilebilecek kart en az board xm olabilir o da uçuk fiyatlı. Beaglebone ile kıyasladığımda ram olarak Pi daha iyi. İşte aklımı çelen tek şey A serisi olmamsı?

polleme

Ama A serisinin donanım seviyesi daha düşük.

mesaj birleştirme:: 17 Ocak 2013, 23:40:08

Model A has 256MB RAM, one USB port and no Ethernet (network connection). Model B  has 512MB RAM, 2 USB port and an Ethernet port.

Buradan model A'da ethernet olmadığı, tek USB olduğu ve 256 MB olduğu görünüyor. Zaten A almamanız lazım.

ayhan_eee

Düzelttme yapayım. A serisi derken A8 serisinden bahsetmek istemiştim.model A zaten gündemimde değil yani :)

A8 serisi ARM kullanmaması ,bir nesil önceki arm kullanması sıkıntı yaratırmı?

RPİ için uygun dokunmatik ekran ve ek aksesuarlar ne durumda?

polleme

Bence tek kelimeyle Raspberry. Eski nesil ARM olması sayesinde bu kadar ucuz, aynı zamanda performanslı. Dokunmatik ekran bağlanabiliyor ve internete bakarsanız çok sayıda Raspberry Store da var. Ama sadece benim görüşlerimde hareket etmeyin, internette kullanıcı yorumlarına bakın, youtube'da performans ve test videoları var, onlara bakabilirsiniz.Bu kadar popüler ve 35 USD gibi bir fiyata sahip olunca en iyi F/P'ye sahip olduğunu tahmin ediyorum.

mesaj birleştirme:: 17 Ocak 2013, 23:48:48

Bir karşılaştırma tablosu

http://section9.choamco.com/2012/07/beagleboard-vs-beagleboard-xm-beaglebone-vs-raspberry-pi/

ayhan_eee

Açıkçası Raspberry Pi benimde aklımda olan idi.Ama hani biri çıkarda onu alma şunu al dermi diye sordum burada.

ayhan_eee

Alıntı yapılan: leblebitozu - 17 Ocak 2013, 23:51:35
1 GHZ,512 MB Cortex-A8, Android ve Linux çalıştırabiliyor.

http://www.embeddedtrading.com/products/555-a13-olinuxino.aspx

http://www.embeddedtrading.com/products/556-a13-olinuxino-wifi.aspx

Önerdiğiniz ürünler de güzel gibi peki siz kullandınız mı? Diğer seçeneklerle karşılaştırılırsa nasıl sizce?

leblebitozu

Wifi olan bende var evet memnunum,  performans olarak raspberry'den daha başarılı, android desteklemesi bence önemli, sd kart'tan direk boot edebilmesi gibi güzel özellikleri var..

polleme

Bu kartın dökümanında kendisini Raspberry Pi ile kıyasladığını gördüm. Üstünlük olarak endüstriyel standartta üretilmiş olmalarını öne sürüyor ve Raspberry'nin ev kullanıcısına hitap ettiğini söylüyorlar. Bence bu mantıklı. Zira Raspberry'de HDMI ve Composite video çıkışları var, grafik yetenekleri güçlü, fakat bu belirtilen A13 kartında VGA dışında video çıkışı göremedim, monitöre bağlanmak üzere yapılmış, ayrıca WiFi var, ancak ethernet portu da yok.

Bence bu ikisinden birini birbirine muadil olarak değil de kullanım yerine göre seçmek daha doğru. Örneğin ben evde bu A13'ü kullanmayı tercih etmem, Raspberry daha uygun seçenektir. Ama bir alarm sistemi veya erken uyarı sistemi yapıp gece gündüz devreye alıp çalıştıracaksam A13 daha uygun seçenek olabilir. (özellikle dış hava koşullarında)

ayhan_eee

Seçeneklerimin arasına girdi gibi.İşte bu şekilde öneriler olursa daha uygun olanlar bulunabilir.Başka önerisi olan var mı?