KEIL mi MIKROC FOR ARM mi?

Başlatan Firzen, 02 Şubat 2013, 18:50:52

Firzen

Merhabalar Arkadaşlar;
Benim biraz kafam karıştı artık bende siz deneyimi olan insanlara sormak istedim. Keil de denedim MikroC denedim.Keilde pek iyi birşey öğrenebildim sayılmaz ama MikroC de denemeler yaptım.MikroC nin sınırlaması olmasından dolayı yazın  bu programı almayı düşünüyordum fakat hoclarım ve sitedeki bir kaç kişi kanıma girdi ve Keil öğrenmemi söyledi ben de size danışmak istiyorum.

KEIL mi MIKROC FOR ARM mi?
Kararsız...

LukeSkywalker

Keilde de mikrocde de ogrenilecek sey islemcidir. Her ikisinde de registerlari iyi bilmeniz lazim. Keilde kutuphane yok ama ansi-c uyumu tam. Mikroc de kutuphane bol fakat ansi-c uyumu ultra mukemmel degil. Nadir de olsa bug cikabiliyor. Fakat cok cabuk guncelleniyor ve forumu iyi. Ama bana sorarsan o para verilmez kisisel bazda.

MC_Skywalker

CooCox u deneyin. Ücretsi dır. Forum içinde arakaşlar örnek paylaşımında bulunmuştu.

Firzen

Sayın LukeSkyWALKER Ben ciddi ciddi 600TL vermeyi göze aldım yeterki benim işlerime yarayacak mı onu bilmiyorum o yüzden de kafa karıştı ne öreneyim diye?

mesaj birleştirme:: 02 Şubat 2013, 20:02:20

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 02 Şubat 2013, 19:55:08
CooCox u deneyin. Ücretsi dır. Forum içinde arakaşlar örnek paylaşımında bulunmuştu.

Sayın MC_Skywalker bir tane daha programlama dile cebellirşem kafayı yiyeceğim bir tane öğrneyim tam öğreneyim istiyorum :)

Elimde LM4FH5QR ve STM32 var ikisi içinde kullanabileceiğim bir tane istiyorum :)
Kararsız...

MC_Skywalker

Size tavsiyem ANSI C/C++ öğrenmeniz sonra istediğiniz IDE kullanırsınız.

Keil bile GNU C derleyicisini kullanıyor. Para eden kısmı IDE si ve Tool kısmı ayrıca support

Mentor Graphics Sourcery CodeBench ile karıştırdım sanırım. EABI ve GNU olamak üzere iki versionu vardı. Tam aklımda kalmamamış merak eden için    ----> http://www.mentor.com/embedded-software/sourcery-tools/sourcery-codebench/overview/

Firzen

Dediğiniz gibi ANSI C/C++ öğrenmem gerek peki bunun hakkında bir öneriniz var mı?
Kararsız...

LukeSkywalker

Kaan arslan adan zye c programlama.
C'den daha da onemlisi islemci registerlarini iyi okuyup anlayabilmek lazim.

MC_Skywalker

C dilini geliştiren Dennis Ritche nin kitabının ikininci sürümü. Hazır adı geçmişken toprağı bol olsun diyelim

http://www.amazon.co.uk/C-Programming-Language-2nd/dp/0131103628/ref=sr_1_8?s=books&ie=UTF8&qid=1359828983&sr=1-8

EK:
Yanınada Cortex M mimarisini anlatan The Definitive Guide to the ARM Cortex-M3 kitabı. Ben işlerimin yoğunluğunda okumaya ara verdim.

http://www.amazon.co.uk/Definitive-Guide-ARM-Cortex-M3/dp/185617963X/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1359829476&sr=1-1

pdf olarak ilk edition'unu paylaşmıştım.

carirt

Alıntı yapılan: Firzen - 02 Şubat 2013, 20:00:15
Sayın LukeSkyWALKER Ben ciddi ciddi 600TL vermeyi göze aldım yeterki benim işlerime yarayacak mı onu bilmiyorum o yüzden de kafa karıştı ne öreneyim diye?

mesaj birleştirme:: 02 Şubat 2013, 20:02:20

Sayın MC_Skywalker bir tane daha programlama dile cebellirşem kafayı yiyeceğim bir tane öğrneyim tam öğreneyim istiyorum :)

Elimde LM4FH5QR ve STM32 var ikisi içinde kullanabileceiğim bir tane istiyorum :)

bence gözünüz kapalı alın sık sık güncellemeler yapılıyor hata varsa düzeltiliyor

ben mikroc pic32 ve mikroc pic kullanıyorum

visual glcd yide tavsiye ederim onuda kullanıyorum

Firzen

Alıntı yapılan: carirt - 02 Şubat 2013, 21:56:56
bence gözünüz kapalı alın sık sık güncellemeler yapılıyor hata varsa düzeltiliyor

ben mikroc pic32 ve mikroc pic kullanıyorum

visual glcd yide tavsiye ederim onuda kullanıyorum

Merhabalar ÇOK ÇOK ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM bencede başlayayım bir de crack bulsam sadece bu 4 aylık  dönem biter bitmez alacağım :D
Kararsız...

carirt

Alıntı yapılan: Firzen - 02 Şubat 2013, 22:00:31

Merhabalar ÇOK ÇOK ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM bencede başlayayım bir de crack bulsam sadece bu 4 aylık  dönem biter bitmez alacağım :D

carck ı yok maalesef istersen pic32ye geçebilirsin onun carck ı  var

MC_Skywalker

Alıntı yapılan: carirt - 02 Şubat 2013, 22:04:31
carck ı yok maalesef istersen pic32ye geçebilirsin onun carck ı  var

Keil için konuşuyor isen var ve daha önce paylaşıldı. ısrarla arayınız.

carirt

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 02 Şubat 2013, 22:06:34
Keil için konuşuyor isen var ve daha önce paylaşıldı. ısrarla arayınız.

yok arkadaş diğerini soruyor

LukeSkywalker

MikroC gerçekten iyi bir derleyici. Tanımayanlar kütüphanelerinden dolayı eleştiriyorlar. Fakat datasheetlerdeki registerlara aynı isimlerle hem de bit bazında ulaşabilmesi bile süper bir özellik. Keil ile yapılan herşey mikroC ile de yapılır sonuçta. Veya mikroC ile yapılan herşey Keil ile de yapılır. Sonuçta işlemci aynı... Kod optimizesi ise her geçen gün gelişen bir derleyici MikroC...
Şu ana kadar PIC ile yüzlerce proje yaptım hiç bir problem çıkarmadı bana. Aralarında 4KLOC-5KLOC olanları da var bu projelerin.
İlaca gelince, yakında çıkartırlar...
İlk başlarda bence gerek yok full sürüme, 8K yeterli gelecektir basit projelerde..
Visual GLCD ise bence mükemmel bir araç. Özellikle dokunmatik ekran ile birlikte kullanıldığında, hızlı proje yapmak isteyenler için çok kullanışlı.

M_B

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 02 Şubat 2013, 22:14:02

Visual GLCD ise bence mükemmel bir araç. Özellikle dokunmatik ekran ile birlikte kullanıldığında, hızlı proje yapmak isteyenler için çok kullanışlı.
hocam bunun crack varmı dır ?
Birde bunu kullanabilmek için mikroC mi olması lazım. Keile adapte edebiliyormuyuz.
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet