Brymen Ölçü aletleri nasıl

Başlatan Mucit23, 06 Şubat 2013, 09:26:43

berke_42

Multimetre model seçimi kullanıcının istekleri doğrultusunda  belirlenmelidir diye düşünüyorm.
*True rms ölçümde  sadece  ac yeterlimidir,yoksa ac+dc mi olmalıdır..
*True rms ölçüm bandı önemlimidir (10-20-100khz gibi..)
*Kapasitans ölçümü  max kaç uf olmalıdır,frekans kaç mhz'e kadar ölçmelidir
*Ölçüm hızı, cihaz koruması , pil ömrü,cihaz çözünürlügü vs birçok etken vardır..

Ev kullanımı için ut61e model   yeterli olacaktır (10khz ac true rms )  22000count.
( ut61e-protek506-brymen bm859cf gibi cihazlar kullanıyorum)
''Yelkeni olmayan gemiye rüzgar da yardım edemez.''

Erol YILMAZ

@Mucit23
Iyi bir cihaz aldin mi?

Hangisini kullaniyorsun? Memnun musun?

Mucit23

İş yerinde şuan şuan birkaç tane Fluke 117 True RMS Multimetre var. Genellikle onlarla işimi görüyorum. Aslında bu konuyu açtığımda evdeki işlerimi görmek için almayı düşünüyordum ama o zamanlar. Fakat o zaman öğrenci bütçesiyle büyük meblalar ayıramamıştım bu iş için. Şuanda yine evde orta kalite iki tane çin malı multimetrem var. İşimi görüyor açıkçası ama Şu Fluke117 TrueRMS multimeletrelerden evdeki atölyemde bulundurmayı isterdim.

fahri-

Ben de 6 senedir kullandığım BRYMEN BM857A ve 20 senedir kullandığım FLUKE87 var.
Fluke performansı ilk aldığım günkü gibi, hiç sıkıntı yok.
Brymen in de de tek problem direnç kademesinde. Probları kısa devre ettiğimde 2-ohm ile 15-ohm arasında farklı değerler gösteriyor. Onun için küçük değerli dirençler ölçmüyorum. Diğer fonksiyonları ve doğruluğunda şimdilik problem yok.