Pıc ile kontörlü rfid kart yemekhane sistemi

Başlatan aea_46, 09 Şubat 2013, 00:57:30

aea_46

Merhaba Arkadaşlar

Okulumun yemekhanesi için bir devre yapacağım rfid kartla bilet sistemi ama kontörlü olacak kartı okuttugumda    1 kontör düşecek ve termal yazıcıdan bilet verecek bilet üzerinde kart sahibinin ismi ve öğrenci numarası tarih saat  yazacak netten araştırdım bazı verilere ulaştım www.harmankaya.org diye bir sitede gördüm. Bunun gelişmişini nasıl yaparım elektrovadi de rfid okuyucuyu da gördüm yardımcı olursanız cok memnun olurum
KSU Elektronik Bölüm Öğrencisi A.K.A TA8AKU

subram

yazdığın sitedeki yorumunu okudum sanırım bu işin altından kalkman biraz zor olacak, ama yapılabilir. sadece zamana ihtiyacın var.

okul lise mi üniversite mi?
yemekhaneye kaç gidiyor, okulun nüfusu kaç.
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

yamak

Hocam bi tane veri tabanı hazırla.Rfid okuyucuyla id yi okudun mu o id ye sahip öğrencinin hazırladığın veri tabanından kontörü düşsün.Yani etikete yazma yapmayacaksın sadece okuma yapacaksın.

aea_46

okulun nüfusu 1. öğr. 4300 kişi (2. Öğr. de yemekhane kapalı zaten ) Okul Meslek yüksek okulu.

yamak

Olsun veritabanına kayıt ı öğrencinin kendisi yapar. Ya da ilk yükleme yapacağı zaman kaydı da yapılır.

aea_46

Tamam devreyi nasıl yapacağım. Program diliyle ilgili hicbir tercübem yok :(

subram

Bu işi yapabilmek için süre sınırın var mı? Zamanın kısıtlı ise bu işin altından kalkamazsın. Zaman sınırın yoksa ilk iş olarak bilgisayarına proteus kur. Serdar Çiçek CCS C kitabını bulabiliyorsan onu temin et. Kitaptaki örnekleri incele C ile ilgili araştırmalar yap. Biraz fikrin oluşsun sonra RFID kitlerinden alırsın...
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

aea_46

Abi zamanım 3 hafta. Pıc Programlayıcım var PC'imde isis kurulu ve yıllardır kullanıyorum. Denenmiş pıc devreleri yapıyorum (LCD Saat kayan yazı termometre rf alıcı verici v.s) Elektronikle haşır neşirim ama ne yazık ki bu pıc programlama olayını çözemedim. Eğer izlemem gereken yolu acıklarsanız seri bir kolları sıvayıp hemen başlayacagım. Hangi PIC e tasarlamalıyım ?

mesaj birleştirme:: 10 Şubat 2013, 23:49:24

Abiler işin aksi tarafı bu dönemden tek ders microişlemci kaldı yılsonu büt te vermem lazım. Hocamla bir pazarlıga oturduk bu devreyi mart'ın ilk haftası masamın üzerine koy geçireyim bütte dedi yoksa geçirmem diyor daha dgs ye hazırlanıyorum ne yapacam şaşırdım :-[

subram

işin sadece pic ile değil, @yamak hocamın da dediği gibi bir veri tabanı da oluşturman lazım. ilk iş olarak RFID işini çözmen lazım bunun için 2 ürün önerebilirim sana;

13.56 MHz RFID Mifare USB Okuyucu
125 KHz RFID - Uygulama Seti

Seckin ALAN

subram hocamın verdiği usb kiti işini görür. Bir pc tamamdır. El emeği olsun diyorsan 3 haftada çok zor. Programlama dili bilmiyorum diyorsun. 3 haftada olmaz.
Kar taneleri ne güzel anlatıyor, birbirlerine zarar vermeden de yol almanın mümkün olduğunu.. Mevlana

aea_46

El emegi istiyorlar abi maalesef hazır kitler olmuyor. Devre örnegi varsa ben pcb ye baskı yaparım malzemeleri de temin ederim geri kalan tek şey .hex dosyası ona da yardım edecek birisi cıkarmı acaba  :)

mdargut

Malesef 3 haftada böyle bir sistemi sıfırdan yapman olanaksız gözüküyor. Madem bu bir nevi ödev, nekadarını yapabilirsen kardır. Benim çözüm önerim şu.
- Mikroelektronika nın rfid devresini ve birkaç tanede kart al. Mikroeletronika nın sitesinden bu devre ile hangi pic için örnek yapmışlarsa o pici seç projen için.
- Devrene bir LCD ekle.
- Bir buzzer ekle.
- Birde max232 ekle.
Devren kartın id sini okuyup seri porttan bilgisayara göndersin. Hyper terminalde gelen veriyi görebilirsin.
Hyper terminalden id yi görünce sen elle ok mesajı gönderirsin. LCD ekranda tamam yazısını gösterip buzzerı öttürürsün.
Yada id yanlış anlamında bir mesaj gönderip LCD ekranda bir uyarı gösterir ve buzzerı farklı bir tonda öttürürsün.
Devre kısmı çalışmış olur ve mikro işlemciler dersi için yeterlidir bence. Üstelik 3 haftada yapılabilir bir proje.

Geri kalan kısmı bilgisayara seri porttan gelen id bilgisini veri tabanında arayıp işlem yapmaktır. Yani işin zor kısmını bilgisayar halleder. Buda bilgisayar programlama dersinin konusudur. Bu kısmı da bırak hocan yapsın :)

Salih

Alıntı yapılan: aea_46 - 09 Şubat 2013, 00:57:30
Merhaba Arkadaşlar

Okulumun yemekhanesi için bir devre yapacağım rfid kartla bilet sistemi ama kontörlü olacak kartı okuttugumda    1 kontör düşecek ve termal yazıcıdan bilet verecek bilet üzerinde kart sahibinin ismi ve öğrenci numarası tarih saat  yazacak netten araştırdım bazı verilere ulaştım www.harmankaya.org diye bir sitede gördüm. Bunun gelişmişini nasıl yaparım elektrovadi de rfid okuyucuyu da gördüm yardımcı olursanız cok memnun olurum

MYO öğrencisi için, çok ağır bir ödev. Hocanın kendisinin bile yapabileceğini düşünmüyorum.
Hocalar niye böyle...

aea_46

Salih Abi hic deme gitsin canımızı çıkaracaklar ellerinden gelse kendilere diyorum bi örnek yapın veya hangi yoldan gidecegim yol gösterin diye kimsenin umrunda olmuyor ve ben hala devreyi yapamadım nasıl olacak bu iş acep nasıl yaparız. Ayrıca Kapı geçiş sistemine zor iknalarla karar verdik 3 kapıdan giriş var her ögrenciye kart bir turnike geçiş gibi kartı okut geç nasıl yaparız ? her kartta her ögrencinin ismi numarası bölümü ve kampüsü yazacak nasıl yapacam o sorun işte yardımlarınızı bekliyorum

diot

Meslek yüksek okulu öğrencisi için ağır bir ödev fikrine katılmıyorum . sonucta basit sayılabilecek bir uygulama. MYO mezunu bir çok tanıdığım var ve bu projeden  en az 10 kat daha zor projeleri çatır çatır hallediyorlar.
             Ebaydan bir tane rfid kart okuyucu alacaksın pic e seri porttan bağlayıp okuyup yazacaksın.  Bu kart okuyucudan bende var. çok basitte kontrol edilebiliyor. http://www.ebay.com/itm/13-56MHZ-New-RFID-Reader-Writer-Module-/270853094014?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3f101a3a7e
verdiğim linki bir incele kart okuyucu için gerekli dökümanlar ve arduino için kodlar var.