Hi-Tech C, PICC, Hi-Tech PICC , C18 arasındaki farklar

Başlatan Kaspersky, 09 Şubat 2013, 21:29:07

Kaspersky

Merhaba arkadaşlar. Bu derleyiciler arasındaki farkları merak ediyorum. Daha önce ccs C, mikro C ve hitech C arasındaki farklılıkları araştırıyordum. Fakat karşıma bir sürü farklı farklı şeyler çıktı. Bana hitech C daha uygun geldi.  Hitech C ile  PIC C arasındaki farklar nedir?

t2

XC8, XC16, XC32,  bunları da ilave edelim. üstünlüğü var mı? avantajı, dezavantajı   nedir?

Mr.Java

Benim acizane görüşüm;

Hi-tech artık microchip destek vermediğinden ve ilerideki yeni nesil işlemcilerde kod desteğinin olmayacağını duymuştum bu nedenle hi-tech ile çalışmıyorum.
Diğer CCS pic basic c8 c16 v.s. ile hiç işim olmadı.MikroC çok güçlü bir dil.Sırf help dosyası bile yetiyor öğremene.Benim favorimde,tercihimde MikroC'den yana diyorum.

t2

Microchip  derleyicileri haricinde diğer pic derleyicileri hepsi tiyatro yapıyor. Şöyle ki microchip bir şeyin örneğini demosunu yayınlamadıysa diğerleri yapamıyor yapmıyor. yani c18 veya xc8  için yeni bir özellik demo çıktı diyelim ilk bunu microchip yayınlıyor diğerleri adaptasyon yapıyor. inanmazsanız kendilerine sorun . ben sordum.

yeni çıkan şu çipi mikroC destekliyormuş ama usb özeliği lazım, o da var mı dedim. henüz yok dedi. yani led yak söndür bu var usb yok. aynı derleyicinin usb komutları eski işlemciler için çalışıyor.

microchip yeni çip için demo, yapmış yayınlamış, ama mikroelektronika derleyicisi adapte olamamış.  diğer derleyiciler de aynı.

ccs proton veya her ne ise . bunlar microchipten kod almadan tuvalate bile gidemez :) üfürükten teyyare ile karşı karşıyayız.

serhat1990

T2 hocama katılıyorum . Microchip ' in kendi derleyicileri için hazırladığı library'ler örnekler vs olmadıkça diğer diller için uygulama geliştirmek pek kolay olmayacak . Ben bir fonksiyon kullanırken bunun altında nelerin yürüdüğünü , hangi register'a ne yazılır nereden ne okunur bilmiyorsam ben bu kod üzerinde ne kadar hakimiyet sağlayabileceğim . Bana göre hobi amaçlı olmayan işlerde bunlar çok önemli ama herkes istediği dili kullanır kim hangisinde iyiyse onu kullanacak bu hep böyle devam edecek :)

Konu başlığına cevap olarak benim cevabımda XC oluyor . Microchip yeni evladına gözü gibi bakacaktır benim görüşüm :):)

MCansız

arkadaşlar bu yeni çıkan xc derleyicisinin kod örneklerine baktım bişi anlamadım bu derleyici ile c18 ve hi-tech dillerinde yazılan kodları derleyebilirmiyiz hepsi bi yana microcip neden c18 veya hi-tch ile devam etmeyip yeni bir derleyici çıkarıp insanların kafasını karıştırıyor ben    pic öğrenmeye pic basic ile başladımsonra protona geçtim c gözümde hep zor bir dil olarak kaldı protona el attım bugüne kadar proton ile birçok uygulamada yaptım bunların içinde usb de dahil ama artık c öğrenmek gerek bulaşmadığı alan yok sonuçta yan firmalarla değil direk firma ile çalışmak lazım

Kaspersky

Şimdi ben C ile PIC programlamaya yeni başlayacağım. Mplab XC8, XC16, XC32 ile C dilinde programlama yapmayı öğrenmek için hangi dökümanlardan yararlanmam gerekir? Standart C ile olur mu?

Her derleyiciye göre C komutları değişir mi? Derleyicilerin kendi özel komutları mı var?

Bir sürü C derleyicisi var. Komut yazımı her derleyiciye göre farklılık gösterir mi?

Anlayacağınız kafam çok karışık.

serhat1990

Şunu söyleyeyim bir kaynak kitap yok en azından benim bildiğim . Microchip'in kendi derleyicileri için en iyi kaynak kullanacağın işlemcinin datasheet'i XC serisinin user manual'i ve c bilgisi . Eğer bu derleyiciler ile program yazmak istiyorsanız ve c bilginiz yok ise öncelikle c öğrenmenizi tavsiye ederim . Sonrasında datasheet ve manual yardımıyla rahatça program yazabilirsiniz .

İyi çalışmalar dilerim .

Emre005

Hocam c bilip  ccs c uğraşmış ve artık microchipin bir derleyicisiyle çalışmak isteyen benim gibi arkadaşlara ne önerirsiniz?

serhat1990

Eğer bana sorduysan önerim herşeye rağmen XC olacaktır ... Yeni derleyici ve C18 - Hi-tech C ' ye uyarlanabilir oluşundan dolayı önerim XC . Takıldığınız yerlerde elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım ..

İyi çalışmalar dilerim .

LukeSkywalker

@t2 hangi çip için sordunuz USB desteğini mikroelektronikadan?

Emre005

@serhat1990 peki hocam xc8 indirmeye başladım hadi hayırlısı.  :)

serhat1990

Alıntı yapılan: Emre005 - 19 Şubat 2013, 19:37:31
@serhat1990 peki hocam xc8 indirmeye başladım hadi hayırlısı.  :)

İndir indir :)

Yakında örnek programlar ekleyecem XC8 ile yapılmış . Bir arkadaşa anlatıyorumda onun için yazdığım örnekleri ekleyecem .

İyi çalışmalar dilerim ... 

speak48

ben bildim bileli ccs c olduğu gibi duruyor
yok ansic değilmiş falan da çalışdığınız işlemcide zaten standart bi işlemci değil.
mikroc ve proton gibi derleyiciler ams mede copy paste yapmaktaydı.
ccs in kütüphanleride c hemde açık kaynakalı
zırtpırt değişen kaybolan derleyiclerle uğraşcaksanız hitech bölebişey gibi hiç kullanmadığım için.