Eski Laptop icin hangi linux ...

Başlatan rck8942, 09 Şubat 2013, 22:22:39

cetinkaya

Arkadaslar eski bir leptop var elimde 2001 model 1,8 Ghz 256 Ram 40 gb. Aktuel olan ubuntuyu yüklemeye calistim ancak kurulum sayfasi aciliyor orada takilip kaliyor bilgisayar. Anlasilan Ram kücük geliyor. Simdi sizlerden ricam bana hem linux u ögrene bilmem icin ubuntuya yakin ancak leptopunda kaldiracagi hangi linuxu önerirsiniz ?
Ubuntuya göz gezdirdim fena değil aslinda. Ama gelgelelim leptop kaldirmiyor. Cevaplariniz icin simdiden tesekkürlerimi sunarim.

Erhan YILMAZ

Xubuntu 512 MB RAM Tavsiye edilen ama 256 MB ilede çalışır diyor. Fakat bende de acer var 512 MB DDR400 Yanılmıyorsam centrino işlemcili fakat randıman alamadım donmalar oluyordu.

http://xubuntu.org/getxubuntu/

polleme

O donanımda çalışması lazım. Farklı bir problem var sanki.

cetinkaya

hizli cevap icin tesekkür ederim simdi xubuntuyu indiriyorum denicem. Birde onda deneyelim bakalim.

@polleme
usta bende anlamadim diger pc de deneyince cd üzerinde ubuntuya hic takilmadan göz gezdirebildim. Ama leptopda olmadi normal windows xp calisiyor leptopda

Erhan YILMAZ

Linux dağıtımları sürümden sürüme fark ediyor. Bende kaç kere yükleyemediğimi biliyorum. Belki bi alt sürümünü denesen kurar yada diğer sürümleri. Makine seçiyor linux genelde. Geçenlerde windows 7 üzerinden wubi ile ubuntu kurayım dedim. Ne zaman kursam windowsu çökertiyordu açılmıyordu. En sonunda sanal makina programı kurup onun üzerinde kullanmaya başladım.

cetinkaya

erhan usta birde lubuntu var bide bunu biliyormusun ? aralarindaki tam farklar nedir ?

Erhan YILMAZ

Alıntı yapılan: rck8942 - 09 Şubat 2013, 22:45:48
erhan usta birde lubuntu var bide bunu biliyormusun ? aralarindaki tam farklar nedir ?

Lubuntuyu denemedim ama farkları masüstü görünümü çekirdek aynı. KDE, GNOME, XFCE gibi masaüstü arayüz programları var windowsta ki explorer.exe gibi bunlar fark ediyor. Mesela Kubuntu KDE, Xubuntu XFCE kullanıyor. Peki bi fark görmedim ben denediklerim de. xubuntu yada ubuntu elde ne varsa kurulabilir. Fakat Xubuntunun minimum sistem gereksinimi daha az olduğu için tercih edilebilir.

Tagli

Lubuntu, Xubuntu'dan da hafif ama ben arayüzünü sevemedim. Her ne kadar popülerliği sebebiyle çoğunluk (ben dahil) Ubuntu türevleri üzerinden gitse de, başka GNU/Linux dağıtımları da olduğu göz önünde bulundurulmalı. Mesela Linux Mint de çok popülermiş.

Makineler dağıtımdan ziyade kernel seçiyor gibi. Ubuntu'nun bazı versiyonlarını bazı bilgisayarlarıma yükleyemediğimi anımsıyorum (galiba eski masaüstü bilgisayarım bir ara baya seçici davranıyordu). Dağıtımlarla birlikte gelen kernel versiyonunun anakarta veya başka bir donanıma bağlı sorun çıkarması sebebiyle takılmalar oluyor sanırım. Birkaç defa da arkadaşların bilgisayarlarında ekran kartı sürücülerine bağlı takılmalar gördüm.
Gökçe Tağlıoğlu

cetinkaya

neyse xubuntu yu indiriyorum kurayim bi bakalim.
Birde tagli hocam ubuntu veya xubuntu bunlar bize hobi elektronikle ugrasanlar icin (pic, vesayire) ne gibi avantajlari var ? neler yapa biliriz ?

mesaj birleştirme:: 10 Şubat 2013, 00:07:42

xubuntuyu calistirmadi ram 256 mb imis yanlis hatirlamisim. xubuntuyu kurarken takili kaldi oldugu yerde sonra kapattim tekrar actim leptopu bu seferde interrupt birde baska bi hata verdi. birde lubuntu yu deniyim.

mehmet

Linux dağıtımından ziyade daha çok masaüstü sistemi
zorlar. XFCE4 fazla sistemi zorlamadan çalışabilir.
Linux kurulumu aşamasında Masaüstü bölümünden
KDE yerine GNOME yada XFCE4 seçebiliriseniz
sistemi kasmayan bir işletim sisteminiz olur.
Düşük ram olan sistemlerde swap alanı da en az
fiziksel bellegin(RAM) 2-3 katı olarak ayarlanırsa
iyi sonuçlar alınabilir...

Saygılar...

Ek: Fedora dağıtımında elekronik adı altında extra
paketler var. Bunun yanı sıra Eagle pcb tasarım programı,
Eclipse bazı mcular için C dilinde yazılım geliştirme ortamı
sağlamaktadır.
Pic için SDCC halen geliştirilmekle birlikte görsel bir arayüz
sağlamamaktadır. Metin düzenleyicide yazdığınız C kodlarını
konsolda derleyip mcu yu programlayabilirisiniz...
http://hackaday.com/2010/11/03/how-to-program-pics-using-linux/
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

trgtylcnky

Hocam, ben birkaç yıldır linux kullanıcısıyım bu iş için Arch Linux'tan daha iyisini kullanmadım. Belki de vardır ama denediklerim arasında en iyisi.
Fakat sorun şu ki ben Arch Linux'u ilk kurduğumda basit bir kurulum betiği vardı ama artık kurmak bir işkence.
Ne kurarsanız kurun size Enlightenment masaüstünü öneririm. Çarpıcı görselliği ile beraber olağanüstü hafifliği kendine hayran bırakıyor. Bu bakımdan Bodhi Linux uygun bir seçim olabilir.
Alıntı YapThe minimum requirements to run Bodhi Linux are only: 300+MHz CPU, 128MB RAM, and 2.5GB hard drive space!

Veya şurası yardımcı olabilir: http://distrowatch.com/search.php?ostype=All&category=Old+Computers&origin=All&basedon=All&notbasedon=None&desktop=All&architecture=All&status=Active

fatih6761

Hocam yükleme sırasında reset atıyorsa, yüklemeyi başlatırken gelen ekranlarda Güvenli Mod veya Safe Mod gibi bir seçenek olması lazım. Onları da deneyin. Belki başka bir sorun vardır.

cetinkaya

xp taki takir calisiyor ama halen bir calisan linux bulamadim xubuntuda kaldirmiyor lubuntuda.

Tagli

Bunların bir de "alternate cd" dedikleri birşey vardı. Kurulum sırasında daha az kaynak istiyormuş. Bir de onunla dene, belki olumlu sonuç verebilir.

Düzeltme: 12.10'dan itibaren alternate cd olayını kaldırmışlar. 12.04'te var ama.
Gökçe Tağlıoğlu

mcankaya

ArchBang kur ubuntu xubuntu filan ugrasma :)
aquila non captat muscas!