Eski Laptop icin hangi linux ...

Başlatan rck8942, 09 Şubat 2013, 22:22:39

ttg

linux mint xfce eski bilgisayarda iyi çalışıyordu. Bir bakmakta fayda var.
4 Buçuk Saatlik Python Eğitimi [Ücretsiz] www.youtube.com/gryyldrm

muhendisbey

En az kaynak isteyen linux distrolarından birisi de LXDE'dir live versiyonu da mevcut. Arayüzü de fena sayılmaz.
http://lxde.org/download

Sistem gereksinimi için senin bilgisayardaki özellikler fazlasıyla yetiyor.
http://lxde.org/lxde#System_Requirements

Pentium II 266 MHz   192 MB   5400 rpm   moderate - fast
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

MC_Skywalker

bu de bunu deneyin FreeBSD ---> www.freebsd.org/ der,

birde şu linki eklerim FreeBSD/ARM Project http://www.freebsd.org/platforms/arm.html

trgtylcnky

FreeBSD kurulumu yeni başlayan biri için karışık olabilir.

cetinkaya

Lubuntuyu kurarken de hata aldim  en son satirda sunlar yaziyordu:

"- Kernel panic - not syncing Attempted to kill the idle task"
"-panic occured switching back to text console"

Hangisini kuracagimi sasirdim.

muhendisbey

Alıntı yapılan: rck8942 - 10 Şubat 2013, 15:58:52
Lubuntuyu kurarken de hata aldim  en son satirda sunlar yaziyordu:

"- Kernel panic - not syncing Attempted to kill the idle task"
"-panic occured switching back to text console"

Hangisini kuracagimi sasirdim.

Benim görüşüm en güzeli debian kurmak. Debian birçok linux distrosunun tabanıdır. Örneğin ubuntu da debian üzerine kurulmuş bir sistemdir. Ubuntu bir nevi debian üzerine kurulmuş gnome grafik arayüzü gibi. Kubuntu vs girdiğinde de gnome grafik arayüzü yerine kde arayüzü gibi sadece arayüzü değiştiriyorsunuz. Tabi bu da önemli, önemli miktarda ram ve cpu kullanımına neden oluyorlar.

LXDE'yi yükle, raspberry pi içerisinde de LXDE arayüzü var ve gerçekten istediğini karşılıyor (windows 98 ile gereksinimlerinin benzer olduğunu yazmış sitesinde). Eski makinalarda çalışmasıyla da ünlü bir distro. Eğer linux kurulumu hakkında bilgiliyim diyorsan LXDE yerine ham debian kur ve oradan devam et. MS-Dos gibi bir işletim sistemi, sonrasında grafik arayüzü sen eklersin.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

cetinkaya

Alıntı yapılan: muhendisbey - 10 Şubat 2013, 18:47:37
Benim görüşüm en güzeli debian kurmak. Debian birçok linux distrosunun tabanıdır. Örneğin ubuntu da debian üzerine kurulmuş bir sistemdir. Ubuntu bir nevi debian üzerine kurulmuş gnome grafik arayüzü gibi. Kubuntu vs girdiğinde de gnome grafik arayüzü yerine kde arayüzü gibi sadece arayüzü değiştiriyorsunuz. Tabi bu da önemli, önemli miktarda ram ve cpu kullanımına neden oluyorlar.

LXDE'yi yükle, raspberry pi içerisinde de LXDE arayüzü var ve gerçekten istediğini karşılıyor (windows 98 ile gereksinimlerinin benzer olduğunu yazmış sitesinde). Eski makinalarda çalışmasıyla da ünlü bir distro. Eğer linux kurulumu hakkında bilgiliyim diyorsan LXDE yerine ham debian kur ve oradan devam et. MS-Dos gibi bir işletim sistemi, sonrasında grafik arayüzü sen eklersin.

Hocam debian kurup onun uzerine mi LXDE kuracam ? anladigim kadariyla LXDE sadece görsel desktop.

muhendisbey

LXDE altında distro olarakta mevcut. Sitesini önceki mesajımda vermiştim.

cetinkaya

anladim hocam sitesinde indirmek icin suanda link calismiyor simdi debian indirdim uzerine lxde kurup birde öyle denicem olmassa sonra tek lxde indiririm.

trgtylcnky

Hocam LXDE'nin sitesindeki distro aslında Debian, linke bakarsanız anlaşılıyor. Ben ısrarla Boshi Linux diyorum  ;D

muhendisbey

Alıntı yapılan: trgtylcnky - 10 Şubat 2013, 20:34:39
Hocam LXDE'nin sitesindeki distro aslında Debian, linke bakarsanız anlaşılıyor. Ben ısrarla Boshi Linux diyorum  ;D

Linux platformunda birçok distroda (bilmiyorum belkide hepsinde) baksanız bir ucunda debian görmek mümkün.

Bodhi daha fazla gereksinime sahip
The minimum requirements to run Bodhi Linux are only: 300+MHz CPU, 128MB RAM, and 2.5GB hard drive space!

trgtylcnky

Olabilir, açıkçası ben de Ubuntu gibi geniş bir dağıtımdan türemiş olan Bodhi yerine sade Debian'ı tavsiye ederim ama bu tür dağıtımlar biraz karışık olabiliyor.

cetinkaya

Bugun Debian i kurmaya calistim Hard disk bölmesine gelince otomatik olarak ayarla dedim ve bos olan hafizami 2 ye bölerek birini ext3 18.5 gb digerinide Swap 0.5gb olarak yeni baslayanlari icin önerilen secenegi sectim ve yaptim. Kabul etti ve devam ettim ayarlari yüklerken asagi yukari 3/1 doldu ve uzunca bir sure takili kaldi dahada ilerlemedi. Bende laptopu elimlen kapattim tekrar denedim. Busefer kendi önceden ayarlamis oldugu harddiskleri sildim ve yeniden eski ayarlari yaptim. yine takildi. Ve sonunda windowsu da kaybettim. simdi tekrar windowsu kurdum ancak bir türlü (Xubuntu,Lubuntu Debian) kuramiyorum neden oluyor neyi gözden kaciriyorum sizce?
Önemli olan yerleride okudum ama bir turlu bir linux kuramadim

(Linuxu windowsun yanina kurmak istiyorum C: de windows geri kalan linux)

fatih6761

Windows'un yanına kurmak istiyorsanız disk yapılandırmasında özel bölümlendirme vb. seçeneği seçin. Windows'un kendi aracıyla açılışta bir bellek taraması yaptırın. Belki RAM'de sorun olabilir.

trgtylcnky

Kurmaya çalıştığınız Ubuntu mu? Debian mı?