Eski Laptop icin hangi linux ...

Başlatan rck8942, 09 Şubat 2013, 22:22:39

cetinkaya

muhendisbey

Alıntı yapılan: rck8942 - 12 Şubat 2013, 20:27:22
Bugun Debian i kurmaya calistim Hard disk bölmesine gelince otomatik olarak ayarla dedim ve bos olan hafizami 2 ye bölerek birini ext3 18.5 gb digerinide Swap 0.5gb olarak yeni baslayanlari icin önerilen secenegi sectim ve yaptim. Kabul etti ve devam ettim ayarlari yüklerken asagi yukari 3/1 doldu ve uzunca bir sure takili kaldi dahada ilerlemedi. Bende laptopu elimlen kapattim tekrar denedim. Busefer kendi önceden ayarlamis oldugu harddiskleri sildim ve yeniden eski ayarlari yaptim. yine takildi. Ve sonunda windowsu da kaybettim. simdi tekrar windowsu kurdum ancak bir türlü (Xubuntu,Lubuntu Debian) kuramiyorum neden oluyor neyi gözden kaciriyorum sizce?
Önemli olan yerleride okudum ama bir turlu bir linux kuramadim

(Linuxu windowsun yanina kurmak istiyorum C: de windows geri kalan linux)

Diskin bence sağlam bir format istiyor. Bunun için seatools'u kullanabilirsin. Ücretsiz olarak sunuluyor.
Bu işlerle uğraşırken en sağlam yardımcı hiren's boot cd olacaktır. Bunu da indir. Disk testi live cd windows gibi seçenekleri var işine yarayabilir. İngilizce ile aran iyi değilse yada ingilizce klavye kullanırken zorluk yaşarım diyorsan Türkçeye çevrilmiş dağıtımları da var.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Seckin ALAN

cankaya'nın dediği gibi arclinux'u deneyebilirsibiz. Ben debian 6.0 kurmanızı öneririm graphi mode değilde expert modda kurmanızı. Kurulduktan sonra 30 mb ram harciyor. Üzerine fluxbox gibi bir pencere yöneticisi kurarsanız sorun çözülür diye düşünüyorum.
Kar taneleri ne güzel anlatıyor, birbirlerine zarar vermeden de yol almanın mümkün olduğunu.. Mevlana

uuroz

Merhabalar. Eski bir laptop için size tavsiyem kesinlikle puppy linux olacaktır. Ben evimde 256 Mb ramlı bir laptop için kullanıyorum. Çok memnunum. Ubuntu tabanlı olan sürümünü indirirseniz. deb paketleride kurup kullanabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için distrowatch.com'u ziyaret etmenizi öneririm. iyi çalışmalar.