Ynt: joystick logic tepkisi?

Başlatan metaltrrocker, 13 Şubat 2013, 23:05:15

metaltrrocker

Merhabalar arkadaşlar başlıkta tam olarak nasıl ifade etsem diye düşündüm ama sorumun tam olarak tarifini bulamadım bu şekilde yazıverdim.
---soru1---
şimdi fpga ile klavye,fare uygulaması yapıyorum.kafama bişey takıldı fpga kitine joystick taksam,kaç bit haberleşmesi var,clk varmı yokmu falan nasıl yapacağımı kestiremedim.Klavyenin kodları belli.joystick kodları bulamadım ama bendeki keyboard ile düzenleme yapıp benzetebilirm diye düşünüyorum ama elimde ASCII kodlar yok joystick için,bunları nasıl bulabilirim?
---soru2---
Bir de diyelim ki ASCII kodları da buldum,kodları da yazdım,peki ,pin atamalarını yaparken external portlardan çıkış aldığım zaman clock gerekmeyecekmi?Usb haberleşmede clk kullanılmıyormu bunlar da kafamı karıştırdı.Yardımlarınızı bekliyorum.

mesaj birleştirme:: 13 Şubat 2013, 23:08:05

Bu arada elimde osiloskop yok,şimdi aklıma geldi,joystick'i bilgisayara taksam,proteus yada multisim üzerinden scope ile bu ascii kodları elde etmem mümkün mü?datasheet olarak bulamadım pek,

muhittin_kaplan

metal usb mi yapacaksın, eğer öyleyse Clock yok. D+ ve D- adında iki sinyal var (birbirinin tersi) ama Burada Sinyale takılma Mesaj Daha Önemli hale Geliyor.

metaltrrocker

Elimde basys2 fpga kit var.Buna joystick takacam ve joystickten verileri okuyacam.joystick usb arabirimini kullanıyor.Basys2 nin usb girişi yok.Normal portları kullancam.

speak48

siz 7segmenti hallettinizmi?
vhdl hallettinizmi?
joystick neyin joysticki
marka model....

metaltrrocker

7 segment olayını hallettim sayılır hocam,bir saat uygulaması yapıp pekiştirme olayını yapacam,hazır elime joystivck,mouse,klayve geçmişken bunlar üzerine de bişeyler eklemek istedim.
joystick'in markası jwin
dual shock game controller
usb-1240

speak48

o joystiki kitin neresine sokmayı düşünüyorsunuz.
usb host controlleri olması lazım.
rs232 portlu eski joystikler olsa belki olurdu.
bunla olmaz

metaltrrocker

Host controller olayını bilmediğim için bu şekilde sorayım dedim.Elbette bi tarafına sokma niyetinde değilim:)
external portlarından çıkış alarak belki yapabilirm diye düşündüm,

speak48

usb hiç kullanmadım ama Transceiver olmadan çalışmaz
o kitte oda yok geçtim kontrolcüyü
bence öncelikle vhdl bilginizi geliştirin
istediğiniz devreyi tasarlıyor olmanız gerekir.

metaltrrocker

Yani sizde haklısınız,klavye ve vga'ya yoğunlaşsam daha iyi gibi.vhdl i de geliştirmiş olurum bu sayede

speak48

vga öle konudurki gireseniz çıkamazsınız.
kitte dış hafıza yok
vgaya 8bit port vermişler 640*480*8=2457600bit
fpgada 72k var 72*1024=73728bit
vgaya 3bit versek 135*180 =72900 anca anca
böyle bile olsa 180*135 gibi standart vga timingi yok.
yani vganın tamamına görüntü veremezsiniz
ya tek bit vga verebilir yada anlık kontrolle birşeyler çizdirebilirsiniz.
ayrıca fpga 2klık bir fpga 2160 les var ufak devreleri test etmeye yarar
ama full sistem birşeyler yapayım demeye yetmez.
sonuç olarak fpga mcular gibi kolay iş değil

metaltrrocker

Yani elden geldiğince zaten genel olarak kavramaya yönelik uygulamalar yapmaya çalışacam.Önemli olan işin temelini kavrayabilmem.Yapacağım projenin boyutu bendeki kiti aşarsa okulun laboratuvarında spartan3e ler,altera lar var:D

muhittin_kaplan

Alıntı Yapsonuç olarak fpga mcular gibi kolay iş değil
Ayrıca USB de USART kadar kolay değildir.