50W Kapasitif Yük Sürümü

Başlatan MrDarK, 18 Şubat 2013, 11:09:30

MrDarK

Aşşağıdaki devreyi çalıştırmaya çalışıyorum ;

Sıkıntım şu Trafo çıkışındaki akım elimdeki ultrasonic transducer'i sürmeye yetmiyor.

Bu transduceri sürmek için ne gibi eklentiler gerekir ?

elimdeki transducerin özellikleri ;

Frequency  40 KHz
Static capacitance  3500-3800 pF
Radiating surface  45 mm
Impedance  15
Insulation Resistance  10000 M
Power  50 W
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

ferit06

bu devrenin  50W lık bir çıkış vermeyeceği 3 A sigorta ve 12V beslemeden anlaşılabiliyor. 50 W çıkış için besleme gerilimini veya trafonun sarım oranını değiştirmeniz gerekir ayrıca sigortayı da... (Bunları mosfetlerin bu devrede tam sürelebildiğini varsayarak yazıyorum)

MrDarK

sigorta kullanmıyorum, gerilim değerini yükseltmeyi denedim ama değişen pek birşey olmadı,

Trafo çıkışlarını ölçtüğümde 800 - 1000 V AC arası gerilimi görüyorum yani gerilim yeterli ama akım olarak eksik olduğunu düşünüyorum.

Trafo değiştirmek gibi pek şansım yok analog konusundada yeterli sayılmam. Cevaplar için teşekkürler

z

800 - 1000V arası gerilimi muhtemelen yüksük okuyorsun.

Eğer trafo, güç ve sarım oranı olarak doğru sarıldı ise buna rağmen yükü sürmede sorun yaşıyorsanız

D5, D6 ve D7 nin adı sanı nedir?

Orjinal MOSları mı kullanıyorsun yoksa bunlara muadil bir şey mi buldun?

Sorun, MOSlar tam sürülememesinden de kaynaklanıyor olabilir.

Şemaya MOS sürücü çip eklemenizi öneririm.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

bulut_01

mosfet sürüş sekli yanlış IR21xx serisini kullanmak lazım pic çıkış voltajı yetersiz kalır ve boost edemez yeterince
YENİLMEZ..

MrDarK

Z hocam ;

Elimdeki yük bu devreye özel bir yük değil maalesef kanımca daha yüksek bir kapasitif yük. Yapmaya çalıştığım bu yüksek değerlikteki yükü sürebilmek için eklenti yapmak.

Mosfetler hakkında şöyle diyeyim RFP30N06 istedim aldığım ürün KIA50N06 marka muadil birşey :) Arasındaki fark biri 30A senin aldığın 50A dedi iyi dedim aldım :)

Mosfet sürücü chip nasıl birşeydir ? Örnek var mı ?

Bulut hocam ;

aslında pic sadece mosfetleri anahtarlamak için kullanılıyor. Onun dışında pek bir esprisi yok pic'in. Çıkış verebildiğini düşünüyorum çünkü yükümü çalıştırıyor ama % performans olarak zayıf. Pic'in yaptığı tek şey frekans üretmek.

Onun dışında örnek gösterebileceğin bir şema varsa çok makbule geçer. Teşekkür ederim herkese

z

Yükün kapasitif değeri orjinal tasarıma göre arttı ise trafo gücünün de artırılması, MOSların da akımın artırılması gerekecek.

Besleme voltajı ile oynamayacaksan primer sarım sayısının düşürülmesi gerekecek.

Kullanılan MOSlar lojik seviye moslar. Muadil olarak verilen MOSların da lojik seviye olması şart.

Fakat bu mosları kullanmak yerine sürücü ile birlikte normal moslar kullanmak daha doğru olur. En azından teminde sorun yaşamazsın. Ancak 12v besleme sıradan MOSlar için düşük kalabilir. Gene de denemek lazım. 50w büyük güç değil. Eğer sorun olursa 12v u 18v seviyesine çıkartmak için ilave bir devre kurar ve mos sürücüleri bu voltajla beslersin.

TC4468 yada bir başka firmanın mos sürücülerini kullanabilirsin. Seçtiğin çipin  muhakkak uygulama notunda şema vardır.

bulut_01

pic çıkış portuna ır21xx serisini kurup devreye çıkışını moslarla sürüp deneme yapınca farkı ozaman görebilirsiniz. Edit: hexfet iç direnç düşük mos kullanmanı tavsiye ederim
YENİLMEZ..

OG

Alıntı yapılan: MrDarK - 18 Şubat 2013, 11:09:30
Aşşağıdaki devreyi çalıştırmaya çalışıyorum ;

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Sıkıntım şu Trafo çıkışındaki akım elimdeki ultrasonic transducer'i sürmeye yetmiyor.

Bu transduceri sürmek için ne gibi eklentiler gerekir ?

elimdeki transducerin özellikleri ;

Frequency  40 KHz
Static capacitance  3500-3800 pF
Radiating surface  45 mm
Impedance  15
Insulation Resistance  10000 M
Power  50 W

Tek derdin trafo-transducer uyumu.
sekonder empedanslar eşit olmalı, kullandığın frekansda rezonansa gelmeli. Bunu çözersen max çıkış alırsın, çözemezsen vızıltı kalır.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

MrDarK

Aslında bu trafoyu yaptırmaya çalıştım kartaldaki bir firmaya ;

böyle bir trafoyu yapabilecek birini tanıyormusunuz ?

Devre ciddi bir titreşim yaratmıyor sadece küçük küçük baskı yapıyor. Elimde alternatif bir devre daha var ama 220v ile çalışıyor sabit frekanslarda ;

Benden istenen şey 220V ile çalışan devreye kendi frekansımı girmem.

dalgic35

mrdark kardeşim bir çözüm bulabildinmi

MrDarK

dalgic35

sanırım senin tek sorunun trafonun doğru sarılmaması

dalgic35

arkadaşlar bu devreye sürücüyü eklerseniz şematik olarak arkadağda ne yapmasını gerekdiğini anlıcakdır

z

Alıntı yapılan: OG - 18 Şubat 2013, 13:14:24
Tek derdin trafo-transducer uyumu.
sekonder empedanslar eşit olmalı, kullandığın frekansda rezonansa gelmeli. Bunu çözersen max çıkış alırsın, çözemezsen vızıltı kalır.

Sekonder empedansı ne demek? Rezonansın oluşması için transducerın kapasitif değeri ile trafonun hangi endüktansı rezonansa gelecek?

Öncelikli olarak bunlara cevap verilmeli.