AT89C5131 + L298 entegre ile motor sürme sorunu

Başlatan darkasasteam, 18 Şubat 2013, 18:59:56

darkasasteam

merhaba;
Aşağıdaki devreyi baskı plakete çıkarıp hazırladım.Elimde 2 adet 5v motoru sürmek istiyorum.kontrolü başka bir devre ile RF kullanarak hallediyorum fakat motorları çalıştırdığım zaman motorlar 8051 bir şekilde etkiliyor ve durması gereken yerde sürekli çalışıyor ve hiçbir şekilde reset atılana kadar çalışıyor.Motorların 1 tanesi yaklaşık 350ma akım çekiyor.Kullandığım gerilim kaynağı 6V 2.8A lik kuru akü.Devreye daha küçük akım çeken motorlar taktığımda sorunsuz çalışıyor fakat sürmek istediğim motorları takınca bu şekilde sapıtıyor.Çözüm için ne yapmak gerekiyor acaba=?

Kabil ATICI

1-Motor beslemesini işlemci beslemesinden ayırmayı dene. Bu şekilde çalışırsa motorlar zannettiğinden fazla akım çekiyordur. (parazit oluşturuyordur)

2- Besleme hatlarını genişlet. Kabloları kalınlaştır.

3-İşlemcinin besleme hatlarına işlmciye yakın 10- 100nF kondansatör koy.

4- Motorlar ciddi parazitler  (özellikte yükte) oluşturuyordur. Farklı model motor dene.

5- Kart üzerinde kalın gnd alanları bırak.
ambar7

darkasasteam

bu dediklerinin çoğunu zaten denedim işe yaradıklarını soyleyemem.Motor gerilim ucuna kaclık kapasitör takabilirim anlık akım yüklenmelerini giderebilmek için ne önerirsiniz

pisayisi

RE1 RE2 RE3 RE4 devrede neden var belli değil? enable pinleri lojik 1 ya da toprağa bağlı olmalı.İşlemci ile l298 arasına 470 ohmluk direnç bağlaman gerekir. Sense pinlerinden birtanesi neden toprak seviyesinde değil? L298 vcc pinine 470uf lık ilave bir kapasite de koyman uygun olabilir. Son olarak motora paralel 1nf kapasite paralel bağlamayı dene...

[IMG]http://imageshack.us/a/img713/5418/l298.jpg[/img]
Murat

darkasasteam

8051 in pinleri pic entegrelerdeki kadar güçlü akım gönderemediği için RE dirençleri yardımıyla entegre sürülüyor.Bu yüzden varlar.Enabled ucları zaten lojik 1 de.resimde sanırım yanlış görmüssün sense pinlerinin ikiside toprak bağlı.

Onun dısında 470uf kapasitör takıp deneyecem.
Birde 470 ohm luk direncleri hocam  komana gerek yok dediği için çıkarmıstım.koymadığıma pişmanın.

darkasasteam

arkadaslar l293 ü lm324 opamp ile gerilim izleyici yaparak kontrol ettim sonuc yine değişmedi.dediğiniz tüm yolları denedım motor voltajını ve entegrelerin gerilimlerini birbirinden ayırdım sonuç aynı.Bu olayı sadece 130 size 11500 rpm 6v luk oyuncak motorlarını kontrol ederken yapıyor baska motorlar taktıgımda problem yok.Bukadar ufak motorları niye süremıyorum anlamadım

nusyil

Alıntı yapılan: darkasasteam - 18 Şubat 2013, 18:59:56
merhaba;
Aşağıdaki devreyi baskı plakete çıkarıp hazırladım.Elimde 2 adet 5v motoru sürmek istiyorum.kontrolü başka bir devre ile RF kullanarak hallediyorum fakat motorları çalıştırdığım zaman motorlar 8051 bir şekilde etkiliyor ve durması gereken yerde sürekli çalışıyor ve hiçbir şekilde reset atılana kadar çalışıyor.Motorların 1 tanesi yaklaşık 350ma akım çekiyor.Kullandığım gerilim kaynağı 6V 2.8A lik kuru akü.Devreye daha küçük akım çeken motorlar taktığımda sorunsuz çalışıyor fakat sürmek istediğim motorları takınca bu şekilde sapıtıyor.Çözüm için ne yapmak gerekiyor acaba=?
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Gozlerim beni yaniltmiyor ise SenseB ucu 100nF kondansator ile +Besleme ucuna bagli gorunuyor,saseye degil.

Yillar once yaptigim bir kartta ayni sorun benim de basima gelmisti. Ancak ben 8051 cikisindan bir mosfet ile selenoid suruyordum. Bazen devreye elektik verir-vermez, bazen de bir sure calistiktan sonra selenoidler cekili kaliyor, program kilitleniyor ve reset atmadan calismiyorlardi. Mosfet cikisinin selenoid'e baglandigi yerden saseye 100nF kondansator koyduktan sonra sorun cozulmustu.

darkasasteam

ben çift yönlü sürüyorum bu motorları benım bu 100nf nasıl bağlayıp deneme sansım var?

Birde ben bu devreyi motor cıkısına led  bağlayarak denedim sorunsuz.Motor bağlayınca parazitten rf modul etkilenıyor 8051 i kitliyor ve resete kadar düzelmıyor.8051 buton kumandayla da motorları sorunsuz sürüyor.Olay RF modül devreye girdiğinde oluyor.

nusyil

Alıntı yapılan: darkasasteam - 24 Şubat 2013, 23:54:18
ben çift yönlü sürüyorum bu motorları benım bu 100nf nasıl bağlayıp deneme sansım var?

Birde ben bu devreyi motor cıkısına led  bağlayarak denedim sorunsuz.Motor bağlayınca parazitten rf modul etkilenıyor 8051 i kitliyor ve resete kadar düzelmıyor.8051 buton kumandayla da motorları sorunsuz sürüyor.Olay RF modül devreye girdiğinde oluyor.

Motorun her iki ucundan da birer adet 100nF ile saseye bagla. Bir de motorun metal olan govdesinden bir kablo ile sase'ye bagla.

darkasasteam

smail

merhabalar sorununuzu çözebildinizmi aceba bende aynı sorunla karşılaşıyorum ..

t600

Blgi olarak söyliyeyim c52 ( 8051 )  tabanlı denetliyiciler ile sadece - ile sürebilirsiniz , bu denetliyiciler 8086 yapısındadır .

mesaj birleştirme:: 04 Mayıs 2013, 13:12:16

örneğin c 51 tabanlı bir denetleyici ile bir pinine bağladığınız ledi  + göndererek yakamazsınız

Kabil ATICI

Bunu denedin mi bilmiyorum,  89C2051 ile kırmızı LED sürdüm çok parlak olmasada ışık verebiliyor.  Yani işlemci ile LED (+)ucu işlemcide olmak üzere LED çalışabiliyor, ama deneme amaçlı olarak.  LED (-) ucu işlemcide olduğu kadar ışık vermedi tabii.
ambar7