Hızlı diyot ile şotki diyot arasındaki fark nedir?

Başlatan remzi, 19 Şubat 2013, 18:55:46

remzi

Hızlı diyot ile şotki diyot arasındaki fark nedir?

pisayisi

Shotky diyotların iletime geçmeleri için gereken voltaj , klasik PN diyotlara göre daha düşüktür. Örneğin bir PN diyot 0.7 voltlar mertebesinde iletime geçerken , bir shotk diyot 0.3 v lar mertebesinde akım akıtmaya başlayabilir. Bir diğer temel fark ise reverse recovery olarak adlandırdığımız diyotu kesim den iletim durumuna yada tam tersi duruma sokmak için gereken süre  klasik diyotlarda nanosaniyeler mertebesinde iken, shotky diyotlarda bu süreler pikosaniyeler mertebesindedir. Kısacası shotky diyolarda göreceli olarak iletim gerilimi düşük, reverse recovery time oldukça düşüktür. Geçiş zamanındaki düşük değerler anahtarlamalı güç kaynaklarında shotky diyot kullanımının temel sebebi olmaktadır.

Murat

remzi

Hızlı diyotun özelliği nedir peki?

Bunları sormamdaki amaç DC motora ters paralel diyot takıcam. Sotkimi kullansam hızlı diyotmu kullansam onun çin araştırıyorum...

OG

DC motorda çok hızlı diyoda gerek yok, hangisi ucuz ise onu kullanabilirsiniz.

Bir de ÖM a bakarsan sevinirim hocam.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

Motoru PWM sürüyorsan hızlı diyod olacak tabiki. Motor akımın yüksekse voltajın da müsaitse schotky tabiki.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

remzi

Hocam bugün biraz piyasa araştırması yaptım. Piyasada MUR3060 dual süper hızlı diyot ile mbr20200 şotki bariyer diyot buldum. Hangisini taksam diye araştırıyorum.
MUR3060 30A 600V
mbr20200 20A 200V
Siz olsanız hangisini kullanırsınız?

z

PWM ile sürüyorsanız PWM frekansınız, duty aralığınız, motoru nasıl sürdüğünüz, kaç voltla beslediğiniz, motorun kaç amper çektiği önemli.

Akım yüksekse elimden geldiğince schoty kullanmaya çalışırım. 

Schotk kullandığınızda 0.2..0.3v
Silisyum diyod kullandığınızda 0.6..1v
MOS yada BJT kullandığınızda 0.1v un bile altına inersiniz.

İki diyoddan da birer tane alıp deneyebilirsiniz.  :)

pisayisi

Alıntı yapılan: remzi - 19 Şubat 2013, 21:13:02
Hocam bugün biraz piyasa araştırması yaptım. Piyasada MUR3060 dual süper hızlı diyot ile mbr20200 şotki bariyer diyot buldum. Hangisini taksam diye araştırıyorum.
MUR3060 30A 600V
mbr20200 20A 200V
Siz olsanız hangisini kullanırsınız?

Shotky diyot kullanarak hem Fet anahtarlama elemanı hem de diyot üzerindeki kayıp gücü azaltabilirsin. Ancak bu güc kazancı, toplam harcanan gücün % 1 leri mertebesinde olabilir. Onun dışında iki diyot arasında performans açısından gözle görülür bir fark olcağını sanmıyorum. Olağan dışı yüksek PWM frekansı ile çalışırsan shotky diyot büyük kayıp gücü azaltmak için avantaj sağlayabilir . Ucuz olan diyotu kullan derim ;D
Murat

z

Mesela %50 Duty ile çalışırken  kayıp nasıl %1 seviyelerinde olur?

pisayisi

Alıntı yapılan: z - 20 Şubat 2013, 13:36:29
Mesela %50 Duty ile çalışırken  kayıp nasıl %1 seviyelerinde olur?

Shotky diyotların reverse recovery kayıpları daha düşük olduğu için shotky li ve ultra fast diyotlu iki sistem total güç kaybı açısından kıyaslandığında iki devre için ortaya çıkan güç kaybı ifade edilmektedir. Yani %1 lik kayıp ultra fast ve shotky ile kurulan iki devre arasındaki total güç farkını ifade etmekte. Yoksa total güç verimini ifade etmiyor shotky ile kurulan devre 99wat harcıyorsa ultrafast ile kurulan devre 100 watt harcıyor şeklinde yorumlamak lazım...

Alıntı YapOrdinary silicon diodes used in switch-mode power
supplies lose up to 1% efficiency by not turning off immediately.
SiC diodes can save that energy normally lost during
switching.

http://powerelectronics.com/images/SchottkyDiodes.pdf

[IMG]http://imageshack.us/a/img202/7681/shotkyversusfast.jpg[/img]

Murat

z

Yükte harcanan güce göre kıyaslayınca evet haklısın.

Ben gene de diyodun bağlı olduğu soğutucunun ne kadar ısınacağına bakarım.

__Onur__

Schottky diyot ile bypass diyot aynı şey midir?

muhendisbey

Yanlış bilmiyorsam bir farkıda ters kutuplama gerilimleri. Schottky diyotun ters kutuplama gerilimi dayanımı daha düşük.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Zoroaster

Adini ic yapisindan dolayi Bypass olarak alan bir diyod sinifi yok bilmiyorum.

Solar Cell le ilgili bir uygulamanin semasinda bypass islemi yapan bir diyod gordum. Tabiki bu amacla kullanilacak diyodun dusuk iletimli diyod olmasi gerekir. Dolayisi ile voltaj elveriyorsa schottky diyod bypass amacli iyi bir secim olacaktir.
Seytan deliginden kacti.