oksijen O2 sensörü varmı - havadaki o2 ölçümü için

Başlatan dnacikaya, 19 Şubat 2013, 20:44:16

dnacikaya

arkadaşlar oksijen seviyesi ölçümü için bildiğiniz bir sensör varmı. google'dan araştırdım ancak bir sonuç alamadım.

gtekdemir

ABB firmasının çözünmüş oksijen sensörü var, çalıştığım yerde proses çözeltisi içindeki oksijen miktarını ölçmek için kullanıyoruz, havadaki oksijen miktarını ölçmek içinde kullanılabilir diye biliyorum. Fakat fiyatı pek uygun değildir.

haydarpasamikro

Mikro Dünyası.Haydarpaşa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Mikrodenetleyici Atl. Şefi

Veli B.

Envitec.
http://www.envitec.com/en/products/portfolio/industrial-sensors-and-monitors.html
Deager' in sensörlerini de üretiyorlardı. 2 yıl öncesine kadar, piyasada ki en iyi fiyat/performans kriterlerine sahip ürün idi . Şu an durum nedir bilmiyorum.
Uzak doğu menşeeli ürünlerde mevcut ama durumları nedir?, test etmediğim için yorum yapamıyorum.

Yuunus

otomobillerin egzost manifolduna bagli O2  sensorleri var belki isinize yarayabilir.

dnacikaya

cevap veren herkese teşekkürler. figaronun sensörlerini araştırıyorum ancak sitelerinde datasheet mevcut değil ve stok ve fiyat bilgiside yok. en iyisi yarın telefon açıp sormak.

digiman egzost manifoltu sensörü ne kadar sağlıklı olur bilemiyorum ama not edeyim. başka sensör önerileride varsa buradan yazılabilir.

not: KE-25F3  sensörünün datasheetini pdf olarak buldum.

sadogan

http://www.bimes.com.tr/urunler_sensorler.html
3 Yıl kadar önce burdan numune almıştım.
Hatırladığım kadarı ile 60$ civarında idi.

mesaj birleştirme:: 20 Şubat 2013, 01:37:41

Yanlız bu sensörlerin ömrü kısa dır.
6 ay raf ömrü 15 ila 18 ay ise kullanım ömürleri var.
Alırken bunlara dikkat et.

dnacikaya

Evet bu ömür olayıda çok önemli bu nedenle ke-50 sensörüne karar verdim ancak türkiye distirübütörünün stoklarında yok honkongdan getirmeyi düşünüyorum hem fiyatı bu şekilde daha uygun.  datasheette 10 yıl yazıyor inşallah doğrudur.

haydarpasamikro

figaronun seyrantepe de tedarikçisi var. ben geçende CO sensörü aldım. internet sitesinden ulaşabilirsiniz.
Mikro Dünyası.Haydarpaşa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Mikrodenetleyici Atl. Şefi

dnacikaya

evet haydarpaşamikro ben bugün telefonla görüştüm o seyrantepedeki tedarikçi ile stoklarında ke-50 olmadığını söylediler.

pisayisi

Alıntı yapılan: dnacikaya - 20 Şubat 2013, 18:26:44
Evet bu ömür olayıda çok önemli bu nedenle ke-50 sensörüne karar verdim ancak türkiye distirübütörünün stoklarında yok honkongdan getirmeyi düşünüyorum hem fiyatı bu şekilde daha uygun.  datasheette 10 yıl yazıyor inşallah doğrudur.

Mevcut atmosferik şartlardaki oksijen oranı ile 10 yıllık bir ömrü olan bu sensörlerde, 10 yılın sonunda çöpe atarım gibi derdiniz olmasın sadece çıkış gerilimi %30 oranında düşer, çıkış gerilimini bu oranda kuvvetlendirerek sorunsuz olarak çalıştırılması mümkün.  Oksijen oranı yüksek olan ortamlar sensörün ömrünü daha hızlı tüketirken , düşük oksijenli ortamlarda öngörülen sensör ömrü daha uzun olabilmektedir. Figaronun ürünleri  cidden dünya çapında en sorunsuz çalışan sensörler...
Murat

dnacikaya

Alıntı yapılan: pisayisi - 20 Şubat 2013, 19:22:11
Mevcut atmosferik şartlardaki oksijen oranı ile 10 yıllık bir ömrü olan bu sensörlerde, 10 yılın sonunda çöpe atarım gibi derdiniz olmasın sadece çıkış gerilimi %30 oranında düşer, çıkış gerilimini bu oranda kuvvetlendirerek sorunsuz olarak çalıştırılması mümkün.  Oksijen oranı yüksek olan ortamlar sensörün ömrünü daha hızlı tüketirken , düşük oksijenli ortamlarda öngörülen sensör ömrü daha uzun olabilmektedir. Figaronun ürünleri  cidden dünya çapında en sorunsuz çalışan sensörler...

hocam dediğiniz gibi oksijen miktarı sensörün ömrünü etkileyecektir. 10 yıl sonra yeni bir sensörde alınabilir, bu kadar süre çalışması yeterli bizim için.

hyprteam

Merhaba bulduğunuz oksijen sensörü kaç volta ve kaç ampere dayanıyor. datasheet dediğiniz belge 3 sayfalık bir belge dolayısıyla datasheet özetidir o diye tahmin ediyorum. sipariş ettiğiniz sensör elinize geldiğinde yanında datasheet varmıydı?