LCD Bacak bağlantısı

Başlatan vitoe, 19 Kasım 2004, 13:46:06

vitoe

Arkadaşlar;

Elimde bir LCD var üzerinde hiç bir model kod vs. yazmıyor sadece 0J0076gibi bir şey yazıyor. 16 tane pini var HDD tarzı bağlanıtıyı yaptım (16F84 portlarına)ilk 14 pin için ancak LCD de hiç bir hareket yok ışık da yanmıyor. Birde yanlarda A ve K yazan 2 pin daha var.
 Boardda LCD olarak aramama rağmen bir şeye rastlatamadım. Konuya hakim arkadaşlarımın yardımını bekliyorum.

PBP+MCS kullanıyorum.

Saygılarımla...

ahmetu

vitoe

burda BKL ne anlama geliyor anlayamadım,
LCD nin çalışmasını etkilermi acaba_?

ete

BKL , Back Light in kısaltılmışı yani LCD ekran altında bulunan aydınlatma led'i. Bu led 4,1 - 4,2 volt ister. Genelde ışıklı LCD lerde 15-16. bacaklar bu lede ayrılmıştır. LCD nin çalışması ile bir ilgisi yoktur. Siz denemelerinizde bu uçları şimdilik boş bırakın.

ETE
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

mcihangir

arka ışığı ve yüksek kontrast ayarı ile bir LCD kesintisiz kaç saat çalıştırılabilir?

LCD , arka ışığını yaktığım  ve yüksek kontrast ayarı ile çalıştırdığım  zaman ısınıyor, bu normalmidir?

ete

@mchinagir,

Isınma muhtemelen LED den kaynaklanabilir. İstersen arka ışığı kes ve yüksek kontrast ile yeniden dene bakalım ısınıyormu. Normalde LCD ler biraz ısınabilir ama öyle endişe yaratacak kadar çok olmamalı. Birde şu back light voltajı meselesi var. Bu çok kritik. Şayet 4.1 volt verirseniz çok ısınmayacaktır. Genelde bana 4,1 V bile fazla geliyor. Fazladan kastım çok aydınlık oluyor ve sonuçta kontrastı artırmak gerekiyor. İdeal voltaj 3,8 Volt dolayları. Burada hem led ısınmıyor hemde bu voltajı süren devre zorlanmıyor.

Kolay Gelsin
ETE

ahmetu

lcd backlight ledlerinide diğer ledlerde olduğu gibi çekilen akımı sınırlamak için dirençle sürmeniz gerekli yoksa backlight led'in ömrü fazla uzun olmayacaktır, devrenin besleme akımı hesaplanırken lcd backlight led'in 250-300 mA arası çektiği varsayılarak hesaplanmalı.

mcihangir

ben arka ışığı direkt 5V' a bağlıyorum.

ete

@mchinagir,

Arka ışığı direkt 5 volta bağlarsanız tabiiki LCD ısınır. Aslında LED ısınıyor. Arka ışık dediğiniz birçok led'in birarada olanıdır. Delikli plakayı bilirsiniz. Deliklerin yerine led koyarsanız olur size arka işik. Dolaysıyla bu ledlerin belirli bir çalışma voltajı var ve fazlasını verirseniz led önce ısınır ve bir müddet sonra da yanar ve bozulur. Tercih sizin. Arka led voltajı bana göre 4 Voltu geçmemeli. 1 volttan ne çıkar derseniz normal 1,7 volt ile çalışan bir lede 2,7 volt verin bakın ne oluyor.

Kolay gelsin.

ETE

salim ALTIN

merhaba.
Arkadaşlar birde elektronical  luminance diye bişey var. back light olarak veya reklam panosu olarak kullanıyolar bu konuda bilgisi veya kullanmışlığı olan varmı.? bu konuyu endüstriyel elektronik başlığı altına açıyorum.

Flat Panel Displays based on iFire's Thick-Dielectric Electroluminescent (TDEL) Technology
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

mcihangir

12 saat kesintisiz çalışacak bir LCD için, arka ışığı 5V 'luk kaynaktan 4V 'la sürmek için zener diyotmu kullanmalıyım yoksa potansiyometremi?

birde ışığın düşük şiddetli olmasını istiyorum , bunun için arka ışığı 4V 'da bir dirençlemi sürmeliyim vede ne değerlikli bir dirençle yada arka ışığı 4V'da değilde mesela dirençsiz 3V'damı sürmeliyim?

tavsiyelerinizi bekliyorum.

ahmetu

aslında direkt 5v'la da sürebilirsin, direnç 20 ohm gibi birşey olmalı eğer 1/4W direnç ısınırsa 1/2W la değiştir hatta bc640 gibi bir pnp transistörlede sürebilirsin tabi direnç yine şart hem böylece 5v, 4.5v gibi bir değere düşer.

R = V / I  
R = 5 / 0,3 = 16.6 ohm, ama bu dirençle istediğinden parlak duruyorsa değeri yükseltirsin.

aster

hocam sen en iyisi 5 volta akım yönünde seri 1 veya 2 diyot gir olsun bitsin, her bir diyottaki gerilim düşümü 0.7 volt olur

mcihangir

hocam diyot iyi fikir , ben en iyisi akım yönünde bir diyot ve buna seri 20ohm veya 10ohm direnç bağlayarak parlaklığı bir deneyim.

otm

Merhaba
Sözünü ettiğin entegre aslında SEC KS0076B02 LCD sürücü entegresi..elimde o entegreden bay var.katalaolarını istersen gönderebilrim.