13 Nisan 2021, 16:37:38

Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H


Flowcode'a Başlarken

Başlatan M.Salim GÜLLÜCE, 16 Mart 2013, 00:10:27

M.Salim GÜLLÜCE

16 Mart 2013, 00:10:27 Son düzenlenme: 16 Mart 2013, 11:55:04 Mehmet Salim GÜLLÜCE
Arkadaşlar
Flowcode adını duymayan varmı yokmu demeyip kimse hiç duymamış gibi bazı şeyler ekleyip hiç görmemiş ve program yapmayı dahi bilmeyenlerinde pic yada diğer mcu'ları kullanabilmesini sağlamak istedim. Bu sebepten Admin arkadaşımızdan rica ettim Sağolsun kırmadı derleyiciler altına FLOWCODE başlığını da ekledi. Bundan sonra iş tabiiki bize düşecek. İnşallah elimizden geleni yapmaya çalışacağız.

Öncelikle;
S - Flowcode Nedir? :o
C -  ::) Flowcode Mikro kontrollerlar için oluşturulmuş bir derleyicidir. Ama sadece derleyici değil simulatördür. Sadece simulatörde değil tabiiki yanında debugger da var.

S - Flowcode Derleyici ise Program yazmayı bilmeyenler nasıl program yazacak? >:(
C - :)  Flowcode Program yazmadan oluşturduğunuz akış diyagramlarını (Program algoritmalarını) "C" programa çevirir ve çevirdiği programı Assembly diline dönüştürür. Assembly den HEX çıktısı oluşturur. Bunları yaparken birde yanında COF uzantılı C eklentisi oluşturur. Size HEX tek başına yeterlidir aslında. Fakat bazı programlarda COF uzantılı dosya debug veya simulasyon işleminde adım adım çözümlemede kullanılabilir.

S - Hangi mikrokontroller lar için Flowcode kullanılabilir? :-\
C -  :D PIC serisinin birçoğu için (16-18 serisi) çok rahat kullanabilirsiniz. "PIC 24 Serisi" için PIC24/dsPIC sürümünü kurmanız gerekir. Aynı şekilde "AVR" MCU lar içinde AVR sürümü kullanılır. Birde ARM için hazırlanımış başka bir sürümü vardır.

S - Flowcode da program oluşturmak için neleri bilmek gerekir? :(
C -  ;D Öncelikle Donanım yada elektronik bilgisine sahip olmak gerekir. 2 inci olarak MCU datasheet'lerinden birtakım bilgileri okuyup anlayabilmek gereklidir. Birde tabiiki Algoritma kurmayı oluşturmayı bilmeniz gerekir. Algoritma bilmeyenler ise yavaş yavaş örneklerimizi izledikçe algoritma oluşturabilecek şekilde anlamaya başlayacaklardır. Flowcode Çok zorlanmayacağınız kolay adapte olabileceğiniz özelliklere sahiptir.

Şimdilik ön açıklama olarak soru cevap usulüyle birşeyler anlatmaya çalıştım. uygulamalarla kafanızdaki soru işaretlerine cevap bulacağınızdan eminim.
Zaten forumdaki diğer dostlarımızda eminim katkıda bulunacaklardır.

Amatör çalışan ama az bilenlerin çok iş yapmalarını sağlayabilecek bir aracı unsur olarak düşününüz.

Öncelikle Admin'e sonra Hepinize teşekkürler.

Mehmet Salim Güllüce
Elk. Hab. Müh.


M.Salim GÜLLÜCE

Arkadaşlar bu bölümdeki denemeler için Programlarınızın kurulu olması gerekir.
Bu alana yazdığım bir konuyu buraya uygun olmadığı için paylaşılanlar alanına taşımış yetkili arkadaşlar. Haklılarda. Fakat konu merkezi olduğu için oraya erişip bulmak zor olacağından ek bir bilgi olarak braya linkini not düşüyorum.
Bu linkten programları indirmeniz mümkün.
Flowcode Versiyon 5 deneme indirme alanı

Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.