LCD Televizyonum arızalandı.

Başlatan Burak B, 18 Mart 2013, 11:55:06

Burak B

Merhaba;
    2008 yılında aldığım. Crea Venera 3K2 marka ve model 32" HD Ready televizyonum bu hafta sonu ve üstelik misafir geldiği anda su koyvererek beni yarı yolda bıraktı. Televizyonun altındaki mavi ışık sürekli yanıyor ama TV açılmıyor.  Hatta kendi açılmıyor HDMI ile masaüstü bilgisayarıma bağlıydı ekran kartını da götürmüş. ATI HD5570 ekran kartımda arızalandı.

Misafirler gittikten sonra söktüm TV' yi SMPS çıkışlarındaki (24V,12V,5V) CapXcon marka (2 adet paralel bağlı 25v 820uF ve 2 adet 10v 220uF) kapasitörlerin şişik ve sızıntı yapmış vaziyette olduğunu görünce 820uF paralellerin yerine 50v 2200uF bir tane kapasitör taktım. 220uF kondansatörleri de empedansı düşük 16v 220uF kondansatörlerle değiştirdim. Ancak gelin görün ki TV yine çalışmadı. Anakartına voltaj düzgün geliyor.

Bu işlerden anlayan bir arkadaşıma sorduğumda eepromunun silinöiş olabileceğini söyledi. Ama internetin altını üstüne getirmeme rağmen alakalı hiç birşey bulamadım. TV' nin anakartında MICRONAS marka bir işlemci mevcut. Aşağıdaki fotoyu internetten aldım anakarttaki chip bu.

Yardımcı olabilecek arkadaşların öneri ve yardımlarını bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

mustafacan

bazı lcd tvlerde dediğiniz gibi sadece standbyda kalıyor. dosyayı bulup eepromu yeniden yazınca düzeliyor. çalışıyor. boardda daha küçük bir eeprom bakın 24cXX  25Cxx 93LXX serisi falan...
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

Burak B

Mesele dosyayı bulmak zaten. :) Bulabileceğim biryer bilen varsa yardımını bekliyorum.

peko

Böyle bir sorunun yazılım kaynaklı olduğunu sanmıyorum.

Kapasiteler şiştiğine göre power katında ciddi bir sorun olmuş ve beraberinde HDMI çıkışlarını da etkilemiş.
Bu tür TV'lerin sadece toplama işlemi buradaki fabrikalara yapılıyor , bu nedenle board'un üzerindeki üretici kodu yada üreticiye ulaşabileceğin bir bilgi varsa ordan yola çıkabiliriz.
Kapasitelerin şişmesi muhtemelen kronik sorun, nette pcb ile ilgili çözüm yolu vardır. Tabii araştırmak için bir çıkış noktası bulursak.
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

Burak B

Akşam anakartını inceledim. Tüm voltajlar mevcut regülatörlerin hepsi aktif çalışıyor. İşlemci ısınıyor ama osiloskop ile ölçme fırsatım olmadı.
Anakartın genel yapısı itibariyle aşağıdaki linkteki BEKO LM şaseyle aynı olduğunu söyleyebilirim. Benim TV de fazladan bir HDMI switch mevcut sadece.
http://search.4shared.com/postDownload/oL_Kqu-9/Beko_lcd_LM_CHASSIS.html

Anakart üzerinde üreticisini belli edecek bir bilgi mevcut değil mevcut olanlarıda netten arattım. Bir foto çekmeye çalışıcam. Tuneri samsungun. Dediğim gibi yukarıdaki linkteki şasenin neredeyse aynı benim şase.

Ayrıca inverterini test ettim BL ON/OFF çalışıyor. Sanki üzerindeki MTV512 işlev dışı gibi. 8051 tabanlı bu entegre tüm reset ve uzaktan kumanda işlerini kontrol ediyor anladığım kadarıyla.