AVR Programlayıcıda USB aygıt tanınmadı hatası

Başlatan cevat1, 20 Mart 2013, 02:23:42

nusyil

Alıntı yapılan: cevat1 - 21 Mart 2013, 22:33:00

Aygıt yöneticisi > Evrensel seri yolu denetleyicileri > UNKNOWN DEVICE  olarak görünüyor, buradan " sürücüyü güncelleştir "  komutuna da " aygıtınız için en iyi sürücü zaten yüklü " mesajı geliyor.

benim aygit yoneticisinde " libusb-win32 devices" sekmesinin altinda "usbasp" olarak cihaz gorunuyor. Senin windows driverler'da bir sorun olmasin?

cevat1

Sürücülerde sorun yok. Aşağıdaki resimde de, Aygıt yöneticisinde çalışan AVR  programlayıcı, USBasp olarak görülüyor,

Çalışmayan devre de UNKNOWN DEVICE olarak görülüyor. İkisine de aynı anda çalıştırmıyorum, tek resmin içinde, ikisi de görünsün diye aynı anda taktım.

Sorun sigorta ayarlarında gibi görünüyor da... onu nasıl yapacağım onu bilemiyorum...

nusyil

Hocam AVR Burn-O- mat programini denediniz mi hic? Fuse ayarlarini falan otomatik yapiyor, ugrasmak zorunda kalmazsiniz.

cevat1

Yanıt için teşekkürler,

AVR Burn-O- mat programını da denedim, sigorta ayarlarını da yaptım, programın otomatik ayarlarını da kullandım, başka yeni bir devre daha hazırladım.

Yok arkadaşım 3 tane AVR programlayıcı hazırladım. ProgISP de otomatik sigorta ayarları kullanıyor, ayrıca bu yazılımda da elle sigorta düzeltmeleri yaptım, olmuyor....

ATmega8 Bootloader hazırlamak bu kadar zor mu? Dikkatimden kaçan nedir, bulamıyorum.

Forumda da AVR programlayıcı hazırlayan yok galiba nasıl hazırlandığnı kimse anlatamadı.
Alıntı yapılan: bocek - 22 Mart 2013, 00:03:55
Tebrik ederim arkadaşım. Sigorta ayarlarını yapmadığını neden söylemiyorsun da milleti uğraştırıyorsun?
Biz de "yapmıştır herhalde, bunun şart olduğunu illa ki okumuştur" diyerekten yardımcı olmaya çalışıyoruz...

Yanıtlar hep yüzeysel geliyor,
Sürücüye baktın mı? sürücüyü yükledin mi? sigorta ayarlarını yapmadın mı? milleti boşuna uğraştırıyorsun gibisine ( PROGISP zaten otomatik yapıyor,
AVR burn 'ü de denedik onda da olmadı.)

Şöyle adım adım işlemciye bootloader nasıl yüklenir anlatan bir bilen yok mudur?

İyi çalışmalar, kolay gelsin...

nusyil

Sana bir yuzeysel daha cevap yazayim o zaman, ha bir eksik ha bir fazla, kaybedecek birseyin yok :) Elinde sorunsuz calisan baska bir programlayici oldugunu soylemistin. Atmega8 islemcine ,bu calisan programlayicidan programi yukleyip ondan sonra devreye tak.

cevat1

Alıntı yapılan: nusyil - 22 Mart 2013, 21:55:28
Sana bir yuzeysel daha cevap yazayim o zaman, ha bir eksik ha bir fazla, kaybedecek birseyin yok :) Elinde sorunsuz calisan baska bir programlayici oldugunu soylemistin. Atmega8 islemcine ,bu calisan programlayicidan programi yukleyip ondan sonra devreye tak.

Yanıt için teşekkürler,

Zaten öyle yapıyorum. Çalışan AVR programlayıcıdan mega8 'e hex 'i yüklüyorum, sonra hazırlanan devreye işlemciyi takıp, daha sonra  bilgisayara takınca,  " USB Aygıt tanınmadı " mesajı ile karşılaşıyorum. Hem de defalarca...

Yapılması gerekenleri deniyorum, bir yerde sıkıntı var. Onu bulamıyorum
Sigorta ayarlarında Boot la ilgili işaretleme var mıdır?
PROGISP de Config > navigasyon sigorta ayarlarında bunlar var. boot flash, bootloader protection mode 1...4 ' e kadar  bunlar nedir?
Sorun mega8  boot etmiyor gibi, yoksa çalışan programlayıcıdan mega8 'e hex yükleniyor...

Anlayamadığım bu tip sorunla bir tek ben mi karşılaştım. El yapımı, AVR programlayıcıyı hazırlayan herkes, hemen sorunsuzca  çalıştırdı mı?

Konu ile ilgili bir yazı buldum...
http://www.dl5neg.de/bootloader/bootloader.html
google çevirisiyle...
Nasıl bootloader kullanılabilir?

Çok basit. 512 kelime için sigorta bitlerini (= 1kByte) bootloader bölüm boyutunu ayarlamak için geleneksel programcı kullanın. Geleneksel bir programcı ile mega8 içine bootloader yükleyin. Otomatik flaş son 1kByte içinde yer olacaktır. Programlayıcınızın kullanarak BOOTRESET sigorta biti ayarlayın. Bu işlemci oldukça Açılıştan sonra adresi 0x00 de yere vurmak yerine, artık bootloader bölümü ile başlamak için neden olacaktır.

AVR bootloader da, BOOTRESET biti kullanılıyor mu?

nusyil

Ingilizce durumunuz nedir bilemiyorum ama suraya bir bakin belki faydasi dokunur :
http://www.fischl.de/usbasp/Readme.txt

"BUILDING AND INSTALLING FROM SOURCE CODE"
basligindan sonraki bolum ozellikle.

cevat1

Alıntı yapılan: nusyil - 23 Mart 2013, 00:24:55
Ingilizce durumunuz nedir bilemiyorum ama suraya bir bakin belki faydasi dokunur :
http://www.fischl.de/usbasp/Readme.txt

"BUILDING AND INSTALLING FROM SOURCE CODE"
basligindan sonraki bolum ozellikle.

Oraya bakmıştım.
Bu sigorta ayarlarını da kullandım.    TARGET = Atmega8'in HFUSE = 0xC9 LFUSE = 0xef
sonuç değişmedi...

Araştırmaya devam ediyorum...

nusyil

Farkli islemcilerle denediniz mi? Islemcide bir sorun olmasin? Aklima baska birsey de gelmiyor acikcasi. :-\

cevat1

3-4 gündür  tecrübem artsın, bilgileneyim diye, el işi avr programlayıcı hazırlamak için uğraşıyorum, elin oğlu 2.05$ 'a hazırını satıyor.

http://www.ebay.com/itm/ISP-USB-Download-Cable-ATMega8-USBASP-Writer-51-AVR-Programmer-Connector-/151015356486?rt=nc&_trksid=p2047675.m1851&_trkparms=aid%3D222002%26algo%3DSIC.FIT%26ao%3D1%26asc%3D163%26meid%3D6432214682281225968%26pid%3D100005%26prg%3D1088%26rk%3D1%26sd%3D140896477355%26

ATmega8 DIP ve SMD yi 2 $ aldım. Adamlar çalışan devreyi 2.05 $ satıyor. hemde kaç kişi para kazanıyor.

Hey gidi heyyyy....

mesaj birleştirme:: 23 Mart 2013, 00:41:39

Alıntı yapılan: nusyil - 23 Mart 2013, 00:38:26
Farkli islemcilerle denediniz mi? Islemcide bir sorun olmasin? Aklima baska birsey de gelmiyor acikcasi. :-\

İşlemci çokkk... elimin altında hazır 3 tane var değiştirip, değiştirip kullanıyorum. ATMEL kutusunda çok mega8 var. yeni bir kaç tane daha  çıkartıp onlarla deneme yapayım, bakalım ne olacak...

mesaj birleştirme:: 23 Mart 2013, 00:56:55

Alıntı yapılan: nusyil - 23 Mart 2013, 00:38:26

Şimdi yeni işlemci taktım, AVR8 burn-O-mat yazılımıyla,  bu sigorta ayarlarını kullandım. HFUSE=0xc9
LFUSE=0xef  sonuç yine aynı  " USB aygıt tanınmadı "

bocek

Evet ben de el yapımı avr programlayıcı hazırlamıştım ve sorunsuz çalışmıştı. Sonra senin dediğin gibi ebay'den 2-3$'a hazırını aldım. kendi yaptığımı da dağıttım.
Bootloader yüklemenin bir püf noktası yok. normal yollardan hex dosyayı yüklüyorsun, sigorta ayarlarını da yaptın mı tamam. zaten sigorta ayarlarında bootloader adresini tanımlamış oluyorsun işlemci ordan çalışmaya başlıyor vs.
Sen bunların hepsini yaptın ama olmuyor.

En son olarak bir de taktığın ama görmeyen programlayıcının VID/PID değerleri ile çalışanınkini bir karşılaştır bakalım. Senin yaptığının VID/PID değerleri farklı olabilir.

mesaj birleştirme:: 23 Mart 2013, 10:22:25

Hocam bir de sen bootloader konusuna takılmışsın da usbasp'ye yüklediğin program bootloader değil ki. Normal bir program. Bootloader yüklenen işlemciler arada herhangi bir devre olmadan doğrudan pc ile haberleşebilir mesela.
Bootloader'e örnek olarak arduino verilebilir. Arduino işlemcisine bir programlayıcı ile bootloader yüklersin, sonra da programlayıcıya artık ihtiyacın kalmaz, işlemci, boot sector'deki kodlarıyla kendi işini kendi görür.
Usbasp öyle değil ki. Yaptığı iş pc ile programlanacak işlemci arasında seri bağlantı kurup, pc'deki hex dosyayı ISP protokolü üzerinden işlemciye yüklemek. Zaten dikkat edersen sigorta ayarlarında high fuse baytında BOOTRST biti enable değil (avr sigorta ayarlarında bir biti enable etmek demek o biti 0 (sıfır) yapmak demektir, ters yani).
BOOTRST biti enable olmadığına göre işlemcide bootloader yok demektir.
1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..

cevat1

Alıntı YapHocam bir de sen bootloader konusuna takılmışsın da usbasp'ye yüklediğin program bootloader değil ki. Normal bir program. Bootloader yüklenen işlemciler arada herhangi bir devre olmadan doğrudan pc ile haberleşebilir mesela.
Bootloader'e örnek olarak arduino verilebilir. Arduino işlemcisine bir programlayıcı ile bootloader yüklersin, sonra da programlayıcıya artık ihtiyacın kalmaz, işlemci, boot sector'deki kodlarıyla kendi işini kendi görür.
Usbasp öyle değil ki. Yaptığı iş pc ile programlanacak işlemci arasında seri bağlantı kurup, pc'deki hex dosyayı ISP protokolü üzerinden işlemciye yüklemek. Zaten dikkat edersen sigorta ayarlarında high fuse baytında BOOTRST biti enable değil (avr sigorta ayarlarında bir biti enable etmek demek o biti 0 (sıfır) yapmak demektir, ters yani).
BOOTRST biti enable olmadığına göre işlemcide bootloader yok demektir.

Yanıt için teşekkürler,

Atmel işlemcilerde yeni sayılırım. Bu yüzden hatalarım çok olabilir. Şimdiye kadar 5-6 devre hazılrladım ve şu an çalışmaktalar. Bu işlemcileri PROGISP yazılımıyla programladım, sigorta ayarlarını da yapmadım. Yazılım zaten otomatik yapıyor.
El yapımı AVR programlayıcıya, http://www.fischl.de/usbasp/  sitesindeki güncel firmware 'i mega8 'e ProgISP veya AVR burn-O- mat yazılımlarıyla defalarca yükledim, sigorta ayarlarını da yaptım. işlemcileri değiştirip-değiştirip kullandım. Devrelerde belki hata olabilir diye 3 değişik AVR programlayıcı hazırladım. Çalışan AVR programlayıcıyla mega8 'e firmware-hex 'i yüklüyorum.
sonra el yapımı avr programlayıcıya mega8 'i takıyorum.
Sonuç...:  "  USB aygıt tanınmadı."

Sürücü sorunu da yok. Çalışan AVR programlayıcının sürücüsü " USBasp"  aşağıdaki resimde de görünüyor, ( AKTİF)   
Devre hataları da yok, 3 tane değişik malzeme değerleriyle hazırlanmış devreler, 3 'ü de aynı hatayı (  USB aygıt tanınmadı. ) nasıl verir.

Sonuç olarak...:  3 devre de aynı sıkıntı var. ortak sonuç.  " USB aygıt tanınmadı."
Alıntı YapEn son olarak bir de taktığın ama görmeyen programlayıcının VID/PID değerleri ile çalışanınkini bir karşılaştır bakalım. Senin yaptığının VID/PID değerleri farklı olabilir.

Değerleri karşılaştırmak isterim de... Çalışan avr resimde görüldüğü gibi KAPALI... neresinden ölçüm yapabiliriz ki...

BAHTSIZ BEDEVİ MİYİM!!!!

bocek

ölçüm yapmayacaksın. aygıt yöneticisinden özelliklere girip 'ayrıntılar'dan 'donanım kimlikleri'ne bakacaksın.
orda VID_16C0&PID_05DC yazmalı.
usbasp'nin vid=16c0, pid=05dc'dir. seninki farklıysa o zaman driver sorunu var demektir.
1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..

nusyil

Alıntı yapılan: bocek - 23 Mart 2013, 16:58:29
ölçüm yapmayacaksın. aygıt yöneticisinden özelliklere girip 'ayrıntılar'dan 'donanım kimlikleri'ne bakacaksın.
usbasp'nin vid=16c0, pid=05dc'dir. seninki farklıysa o zaman driver sorunu var demektir.

Kesin emin olmamakla beraber bana da driver sorunu var gibi geldi.

cevat1

Alıntı yapılan: bocek - 23 Mart 2013, 16:58:29

Yanıt için teşekkürler...

Aşağıdaki resimde çalışmayan AVR programlayıcının,

mesaj birleştirme:: 23 Mart 2013, 20:04:02

Alıntı yapılan: nusyil - 23 Mart 2013, 17:20:45
Kesin emin olmamakla beraber bana da driver sorunu var gibi geldi.

Yanıt için teşekkürler... Sürücüler görünüyor

Hatta son çıkan sürücüyü de bugün yükledim.. 1.2.60 sürüm