AVR Programlayıcıda USB aygıt tanınmadı hatası

Başlatan cevat1, 20 Mart 2013, 02:23:42

mehmet

Alıntı yapılan: cevat1 - 25 Mart 2013, 19:58:02
Mega8 'in çalışma voltajı 4.5v - 5.5v. arası adamlar 3V6v. da çalıştırıyorlar,
Başka bir devre de ATmega8 L  0-8 mhz arası  çalışma kapasitesi varken, Başka bir  devrede kullanırlarken bacaklarına 12 mhz kristal bağlıyorlar, nasıl çalıştırıyorlar...
Besleme gerilimini düşüremediğmiz için data gerilimini sınırlıyoruz zenerler ile...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

cevat1

Besleme gerilimini düşürerek devreleri çalıştırdım. USB soketin 1 nolu bacağına gelen 5v. 'a 2 adet seri 1N4148 bağladım. Win7  AVR prgoramlayıcıyı tanıdı. 3 devreden 2 tanesini ancak modifiye edebildim 2 devre şimdilik çalışıyor. Devrenin 1 tanesi çalışmamakta direndi, üzerindeki data TTL sinyal gerilimini kontrol eden  3V6 zenerleri çıkartınca, bu devre de çalıştı.
Mehmet Hocam, elinizdeki devrede 3V6 zener takılı çalışıyor da, ben neden çalıştıramadım. Şema ve malzeme değerlerine sadık kalarak devreleri hazırladığım halde...

Yanlız ICSP  bağlantı da  ATtiny 2313 takılıydı, programlayıcı denetleyiciyi görmedi... Tanınmayan chip hatası verdi
Yarın biraz da onun için uğraşacağım...
Buradan canteknik arkadaşımıza önerisi için teşekkür ederim. @mehmet , @ nusyil , @ böcek arkadaşlarımıza da çok çokk teşekkürler...

İyi çalışmalar kolay gelsin...

nusyil

Her ne kadar benim onerilerim bir ise yaramadiysa da birsey degil :)  Sorunun cozulmesine cok sevindim. Bu sayede biz de birseyler ogrenmis olduk. Bu formu iste bu yuzden seviyorum.

mehmet

Benim kullandığım kontroller:
AtMega8-16PU.
Farklı bir şey kullanıyorsanız(mega8L gibi) değişik durumlar çıkıyor olabilir.

NOT: Çözüme ulaşıldğığını
düşünüyorsanız "Konu Çözüldü"
seçenegini işaretleyiniz...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

cevat1

Alıntı yapılan: mehmet - 26 Mart 2013, 02:43:25
Benim kullandığım kontroller:
AtMega8-16PU.
Farklı bir şey kullanıyorsanız(mega8L gibi) değişik durumlar çıkıyor olabilir.

Yanıt için teşekkürler,
İki işlemciyi de kullandım. Farklı durum yok. Aynı işlevi görüyor. ICSP bağlantıdaki sorunlar giderildi. Şimdi tam kapasite çalışmaktalar, ICSP bağlantıdaki sorunlar, baskı devreyi hazırlayan arkadaşların " hatalı baskı devre " hazırlamasından kaynaklanmaktaymış. Devrelerin açık şeması olduğundan, yapılan hatalar giderildi.

AVR programlayıcı hazırlayıpta, sorun yaşabilecek arkadaşlara buradaki deneyimler çok yararlı olacak.

İyi çalışmalar, kolay gelsin...