MPLAB X IDE v1.70 vs Hi-tech C Pro

Başlatan Mr.Java, 21 Mart 2013, 15:22:30

Mr.Java

Arkadaşlar merhaba.Ne yaptıysam bu ikiliyi kullanamadım.Forumda o kadar araştırma yaptım fakat tam çözüm yok.

En basit kodları dahi derleyemiyorum sorun nedir ?

Örnek
#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>
#include <htc.h>
#ifndef _XTAL_FREQ
#define _XTAL_FREQ 20000000
#endif

void main(void)
{
    TRISB=0x00;
    PORTB=0x00;

while(1)
{
    PORTB=~PORTB;
    DelayMs(250);
}

}

haydarpasamikro

Mikro Dünyası.Haydarpaşa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Mikrodenetleyici Atl. Şefi

kantirici

mplabx de hitech için bir dosyada degişiklik yapmak gerkiyordu. Hatayı yazarsan daha hızlı çözüm bulursun.

Mr.Java

Picc.ini hatası veriyordu.Sonra hi-tech içerisinde picc.ini içerisine 16F877A ifadesinin başına PIC ekledim.Bu defada eklenemedi hatası verdi.ayrıca #include pic16f877a.h dediğimde dosya yok diyor.

CLEAN SUCCESSFUL (total time: 206ms)
make -f nbproject/Makefile-default.mk SUBPROJECTS= .build-conf
make[1]: Entering directory `C:/Users/Hi-tech/MPLABXProjects/denemeee.X'
make  -f nbproject/Makefile-default.mk dist/default/production/denemeee.X.production.hex
make[2]: Entering directory `C:/Users/Hi-tech/MPLABXProjects/denemeee.X'
"C:\Program Files (x86)\HI-TECH Software\PICC\PRO\9.65\bin\picc.exe" --pass1 newmain.c  -q --chip=16F877A -P  --outdir="build/default/production" -N31 --warn=0 --runtime=default,+clear,+init,-keep,+osccal,-resetbits,-download,-stackcall,+stackwarn,+clib --summary=default,-psect,-class,+mem,-hex --opt=default,+asm,-asmfile,9  --double=24 --float=24 --addrqual=ignore --mode=lite -g --asmlist "--errformat=%%f:%%l: error: %%s" "--msgformat=%%f:%%l: advisory: %%s" "--warnformat=%%f:%%l warning: %%s"
newmain.c:16 warning: function declared implicit int
"C:\Program Files (x86)\HI-TECH Software\PICC\PRO\9.65\bin\picc.exe"  -odist/default/production/denemeee.X.production.cof  -mdist/default/production/denemeee.X.production.map --summary=default,-psect,-class,+mem,-hex --chip=16F877A -P --runtime=default,+clear,+init,-keep,+osccal,-resetbits,-download,-stackcall,+stackwarn,+clib --summary=default,-psect,-class,+mem,-hex --opt=default,+asm,-asmfile,9 -N31 --warn=0  --double=24 --float=24 --addrqual=ignore --mode=lite --output=default,-inhx032 -g --asmlist "--errformat=%%f:%%l: error: %%s" "--msgformat=%%f:%%l: advisory: %%s" "--warnformat=%%f:%%l warning: %%s" build/default/production/newmain.p1  
HI-TECH C PRO for the PIC10/12/16 MCU family (Lite)  V9.65PL1
Copyright (C) 1984-2009 HI-TECH SOFTWARE
(1273) Omniscient Code Generation not available in Lite mode (warning)
make[2]: *** [dist/default/production/denemeee.X.production.hex] Error 1
make[1]: *** [.build-conf] Error 2
make: *** [.build-impl] Error 2
:0: error: undefined symbol:
        _DelayMS(dist/default/production\denemeee.X.production.obj) 
make[2]: Leaving directory `C:/Users/Hi-tech/MPLABXProjects/denemeee.X'
make[1]: Leaving directory `C:/Users/Hi-tech/MPLABXProjects/denemeee.X'

BUILD FAILED (exit value 2, total time: 1s)

mesaj birleştirme:: 21 Mart 2013, 19:30:18

evet sorun delay gecikmesinde.hitech derleyicisindeki delay.c ve delay.h dosyalarını 'Header Files'ten ekliyorum ve #include <delay.h> dediğimde hata veriyor.Bulunamadı diyor.

kantirici

#include "delay.h" şeklinde ekleyin. delay.h ve .c dosyalarıda proje klasöründe iken.

Mr.Java

BUILD SUCCESSFUL (total time: 686ms)

Teşekkürler.Kafama takılan sigorta ayarlarını kendisi hallediyor mu biz bit bit girecekmiyiz acaba ?

kantirici

Hayır kendisi halletmez.Siz ayarlamalısınız. window-->pic memory wiev altında conf. ayarlarını kolayca yapabilecegin bir menü var.

Mr.Java

Teşekkürler Sorunsuz derlendi ve gerçek ortamda çalıştı.Kod yazması gerçekten çok zevkliymiş bu derleyicide.Birde ek özellikten bahsetmek istiyorum.

Tools>>Options>>Editör>>Formatting kısımında C dili ve ANSI C dili seçip okey diyip çıkalım ve kodu yazdığımız ana menüde Alt+Shift+F yaptığımızda daha bir ısınıyor insan derleyiciye =)

Mr.Java

void delay(uchar a,uchar i)
{   
     while(--a)
     while(--i);
}

bu delay döngüsü nasıl oluyor mantığı nedir arkadaşlar nette buldum fakat anlamadım ?

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: Fkarizmatik - 21 Mart 2013, 22:11:33
{   
     while(--a)
     while(--i);
}

bu delay döngüsü nasıl oluyor mantığı nedir arkadaşlar nette buldum fakat anlamadım ?
Aradan zaman geçmiş, yinede cevaplayım.
Bu kodun açılımı şudur:
{
     while(--a)
     {
          while(--i)
          {
          }
     }
 }

örnek kullanım:
delay(10,20);
a değişkeni 10 ve i değişkeni 20 oldu
while() deyiminin içine yazılan değer 0(sıfır) dan farklı ise içindeki kodu çalıştırır ve tekrar sorgular böylece 0 olana kadar(belkide hiç olmaz) devam eder.

while(--a) demek
a değişkenini 1 kere azalt ve a değişkeni 0 dan farklı ise içerdeki kodları çalıştır. Bu demek oluyorki 9 kere dönecek.
İçeriye her girdiğinde ise  while(--i) döngüsü çalışacak yani 19 kere çalışacak.
while(--i) içindeki kodlar, toplamda 9*19 adet çalışacak
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.