Dc motora redüktör ekleme

Başlatan _MeRKeZ_, 26 Mart 2013, 14:57:12

_MeRKeZ_

Merhaba arkadaşlar,

Çizgi izleyen robot için dc motor alacağım. Fakat motorun daha fazla tork verebilmesi için redüktörlü (dişli kutulu) olması gerekiyormuş. Gördüğüm kadarıyla normal dc motorlarla redüktörlüler arasında ciddi fiyat farkı var. Ben dc motoru alsam, dişli kutusu ekleme imkanım olur mu? Olursa nasıl yapabilirim? Dişli kutusunu da elektronikçilerde bulabilir miyim?

Teşekkürler

polleme

redüktörü motorunuza uygun format ve devirde bulmanız çok zor. Eğer adetli bir iş yapmayacaksanız hazır redüktörlü almanızı tavsiye ederim. Zaten redüktör ara, bul, dene, para harca, olmadı iade et veya yeniden al, git-gel, zaman harca derken bir bakmışsınız redüktörlü motora vereceğiniz paranın 5-10 katını harcamışsınız bile. Günümüzde zaman altın gibi, bunu da değerlendirin.

Siz kaça alıyorsunuz bilmiyorum ama bir yıl önce Perpa'dan çizgi izleyen için 15 TL'ye redüktörlü motor almıştım.

_MeRKeZ_

Alıntı yapılan: polleme - 26 Mart 2013, 15:05:32
redüktörü motorunuza uygun format ve devirde bulmanız çok zor. Eğer adetli bir iş yapmayacaksanız hazır redüktörlü almanızı tavsiye ederim. Zaten redüktör ara, bul, dene, para harca, olmadı iade et veya yeniden al, git-gel, zaman harca derken bir bakmışsınız redüktörlü motora vereceğiniz paranın 5-10 katını harcamışsınız bile. Günümüzde zaman altın gibi, bunu da değerlendirin.

Siz kaça alıyorsunuz bilmiyorum ama bir yıl önce Perpa'dan çizgi izleyen için 15 TL'ye redüktörlü motor almıştım.

Hocam, yapacağım devrede iki tane motor olması gerekiyormuş. Bu yüzden ücret haliyle katlıyor. Ben de böyle bir şey yaparsam daha ucuza mal olur diye düşünmüştüm. Peki bu proje için alınması gereken motorun değerleri -ortalama- ne olmalı?

kasif

Emin ol daha ucuza çıkmaz.

Üniversitede proje için büyük bir tank almamız gerekiyordu. Bulduk ama 100 TL olduğu için fiyat fazla geldi. 45TL ye başka tank aldık. sonra buna 25TL den 2 tane metal redüktörlü motor aldık (95 TL oldu). tankta sorun oldu tekrar bir tane daha alık (140 TL). tank küçük geldi büyütmek için ortadan ikiye kesip arasına destek koyduk(beleş ama çok uğraştırdı) , tank üst sistemini taşımadı çok düşündük ama arkadaşlardan biri çok güzel bir yöntem ile paletleri kuvvetlendirdi 10 TL daha 150TL.

Bunlar yerine ilk tankı alsaydık çok daha kolay ve ucuz olacaktı ayrıca tareti kullanabilecektik.

30 TL öğrenci için fazla gelebilir ama iyi birşey yapayım diyorsan biraz paraya kıyman gerekecek, 500TL ver demiyorum ama 5 TL kar etmek için yaptığın iş ileride büyük sorun olarak geri dönecektir.

polleme

Ben 200 devirli olanlardan kullanmıştım. Hızı bence makuldü. Motoru satın alırken yanınızda küçük bir akü götürüp test ederseniz daha iyi olur. Perpa'da dükkanda kendileri bağlayıp bana hızı gösterdiler.