manyetik flow metre nasıl çalışır?

Başlatan F.T, 26 Mart 2013, 21:43:36

F.T

arkadaşlar elimde manyetik flowmetre var ve arızalı.kartlar çok pahalı olduğu için farklı bir çözüm üretmem gerekiyor.ben bu fowmetrenin mekanik yapısını kullanıp yeni kart dizayn etmek istiyorum.sistemde gövdeden izoleli borunun tam merkezinde olan karşılıklı duran 2 elektrot ve borunun etrafında sarılmış izoleli bir bobin var.

şimdi buna göre manyetik flowmetrelerin çalışma sistemi nasıldır?
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

z

http://www.omega.com/prodinfo/magmeter.html

Sanırım karsılıklı elektrodlar arasında kalan su iletken olarak düşünülüyor. Buna dik magnetik alan uygulanıyor. Eğer iletken hareket ettirilirse iletkende voltaj endüklenir.

Fakat bu şu soruyu kafamda oluşturuyor.

Magnetik alanın içine kocaman bir levha koysak öyleki magnetik alanı oluşturan mıknatısların boyutu, levha yanında devede kulak olsa.

Levhayı hareket ettirsek voltaj endüklenirmi?

Bana endüklenmez gibi geldi.

Bu kafa karıştırıcı duruma açıklık getirilirse sizin flowmetrenin cevabı da belli olmuş olur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

F.T

Hocam araştırmamda bobine uygulanan  dc gerilimin 70 herzlik bir peryotta verildiğinden bahsediyor.
fakat madem manyetik alan sabit içinden geçen iletken hızı arttıkça iletken olarak akan suyun debisi 2 elektrot uçlarından voltaj oluşmasını sağlıyor neden 70 hertz lik bir manyetik alan peryodundan bahsediliyor?bunun ne faydası var?
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

mistek

Alıntı yapılan: z - 26 Mart 2013, 22:54:01
http://www.omega.com/prodinfo/magmeter.html

Sanırım karsılıklı elektrodlar arasında kalan su iletken olarak düşünülüyor. Buna dik magnetik alan uygulanıyor. Eğer iletken hareket ettirilirse iletkende voltaj endüklenir.

Fakat bu şu soruyu kafamda oluşturuyor.

Magnetik alanın içine kocaman bir levha koysak öyleki magnetik alanı oluşturan mıknatısların boyutu, levha yanında devede kulak olsa.

Levhayı hareket ettirsek voltaj endüklenirmi?

Bana endüklenmez gibi geldi.

Bu kafa karıştırıcı duruma açıklık getirilirse sizin flowmetrenin cevabı da belli olmuş olur.

Sadece manyetik alana maruz kalan uzunluktaki kısımda gerilim endüklenmez mi?
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

z

Alıntı yapılan: mistek - 26 Mart 2013, 23:19:01
Sadece manyetik alana maruz kalan uzunluktaki kısımda gerilim endüklenmez mi?

Sorumdaki espiriyi açıklayayım.

Mağnetik alanın hemen altında iletken yüzey var. Bu yüzey, hateket ettirdiğimizde yüzey bitmiyor gene magnetik alanın altında biraz evvelki yüzeyin aynısı var. Dolayısı ile yüzey sabit kalmış gibi oluyor.

Magnetik alanın altına tel soksak  ve teli kaydırsak durum farklı, tel alanı terk eder gider bu da tele değişken bir magnetik alan etkir anlamına gelir.

mistek

Ben hemen atlayıverdim. Bu detay için teşekkürler
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

z

Galiba magnetik alan konusunda zayıfım.

Hareket eden levha magnetik alan etkisinde ısınıyor, frenleme etkisi yapıyor.

Eski tip mekanik sayaçlardaki durumu hatırlayın. Gene de sorum kafa karıştırıcı.

DataDiver

Sanıyorum konuyla alakalı;

http://youtu.be/f949gpKdCI4

Not: Prensibin kendisinden çok video hoşuma gitti...

pisayisi

Akışmetreler tüpün iç yüzeyini kapasite olarak kullanarak ve bu kapasitenin içindeki akışkanı dielektrik olarak kullanarak temel ölçümü gerçekleştirirler. Burda canalıcı nokta üstte verilen manyetik alan , içinden akışkanın aktığı tüpün yüzeyindeki kapasite uçlarında oluşan voltaj değerini akışkanın hızı ile orantılı olarak değiştirir. Böylece akışkan hızı ölçülebilir, mantık faraday formülünden yola çıkıldığında akışkan sıvıyı iletken gibi düşünürseniz bu iletkenin uçlarında akışkanın hızıyla ve uygulanan manyetik alanla orantılı bir gerilim elde edilmekte. Eski sistemlerde akışkanın bir kesitinde oluşan gerilim doğrudan ölçüldüğünde akışkanın iletkenliğe sahip olması zorunluğu vardı, kapasitif ölçümde ise akışkan sıvı ile temas olmadan tüb içyüzeyini izole kondansatör gibi kullanarak ölçüm yapılabilmekte.

Bir yazıda gözüme çarptı, Faraday 1830 larda  yerin manyetik alanının nehirde oluşturduğu etki ile thames nehrinin hızını ölçmek için bu yöntemi kullanmış ;D

[IMG]http://imageshack.us/a/img689/5647/flowmeter.jpg[/img]
Murat

speak48

Alıntı yapılan: z - 27 Mart 2013, 00:42:08
Galiba magnetik alan konusunda zayıfım.

Hiç derlenme manyetik alanında iyiyim diyebilcek biriyle daha tanışmadım.

gtekdemir

Manyetik flowmetreler için uzakdoğu ürünü hazır elektronik kafalar var. Şekilleri krohne ürünlerini andırıyor, fiyatları 200$ civarında diye biliyorum, orjinal elektroniği alayım desen dünya para isterler. Elindeki sağlam olan bobin-gövdeyi, hazır satılan bu elektronik kafalar ile kullanabilirsin. Nerede satıldığını bilmiyorum ama araştırırsan bulabilirsin.

F.T

Alıntı yapılan: gtekdemir - 27 Mart 2013, 07:27:46
Manyetik flowmetreler için uzakdoğu ürünü hazır elektronik kafalar var. Şekilleri krohne ürünlerini andırıyor, fiyatları 200$ civarında diye biliyorum, orjinal elektroniği alayım desen dünya para isterler. Elindeki sağlam olan bobin-gövdeyi, hazır satılan bu elektronik kafalar ile kullanabilirsin. Nerede satıldığını bilmiyorum ama araştırırsan bulabilirsin.

gtekdemir arkadaşım merhaba.dediğiniz kartlar bizim için uygun olur.bu kart tedariği ile ilgili bilgisi olan arkadaşlar var mı?

Alıntı yapılan: pisayisi - 27 Mart 2013, 01:18:03
Akışmetreler tüpün iç yüzeyini kapasite olarak kullanarak ve bu kapasitenin içindeki akışkanı dielektrik olarak kullanarak temel ölçümü gerçekleştirirler. Burda canalıcı nokta üstte verilen manyetik alan , içinden akışkanın aktığı tüpün yüzeyindeki kapasite uçlarında oluşan voltaj değerini akışkanın hızı ile orantılı olarak değiştirir. Böylece akışkan hızı ölçülebilir, mantık faraday formülünden yola çıkıldığında akışkan sıvıyı iletken gibi düşünürseniz bu iletkenin uçlarında akışkanın hızıyla ve uygulanan manyetik alanla orantılı bir gerilim elde edilmekte. Eski sistemlerde akışkanın bir kesitinde oluşan gerilim doğrudan ölçüldüğünde akışkanın iletkenliğe sahip olması zorunluğu vardı, kapasitif ölçümde ise akışkan sıvı ile temas olmadan tüb içyüzeyini izole kondansatör gibi kullanarak ölçüm yapılabilmekte.
Bir yazıda gözüme çarptı, Faraday 1830 larda  yerin manyetik alanının nehirde oluşturduğu etki ile thames nehrinin hızını ölçmek için bu yöntemi kullanmış ;D
.

pisayisi selamlar.bobine sabit dc mi verilecek yada ac mi verilecek.elektrotlardan voltaj  olarak ne ölçülecek bu tip kafama oturmayan durumlar var.bu konularda ne dersin?

gtekdemir

Yerli imalat yapan bir arkadaşım var gövdeyi kendileri yapıyor, kafayı hazır alıp montajlayıp satıyorlar. Ama nereden aldığını bilmiyorum açıkçası, sorsam banada söylemez zaten ticari sır çünkü :) ama çin halk cumhuriyetinin bir yerinde vardır muhakkak.

ferit06

Alıntı yapılan: F.T - 27 Mart 2013, 13:35:36

pisayisi selamlar.bobine sabit dc mi verilecek yada ac mi verilecek.elektrotlardan voltaj  olarak ne ölçülecek bu tip kafama oturmayan durumlar var.bu konularda ne dersin?

Bobine ac verilecek, videoda o şekilde gösteriliyor. Amacı ölçüm elektrodlarında oluşacak gerilimi filtre edip yükseltmek olabilir. sonuçta ölçüm elektrotlarında büyük gerilim oluşmayacaktır.

F.T

Alıntı yapılan: gtekdemir - 27 Mart 2013, 14:13:33
Yerli imalat yapan bir arkadaşım var gövdeyi kendileri yapıyor, kafayı hazır alıp montajlayıp satıyorlar. Ama nereden aldığını bilmiyorum açıkçası, sorsam banada söylemez zaten ticari sır çünkü :) ama çin halk cumhuriyetinin bir yerinde vardır muhakkak.

:) hocam anladım.parasını verelim ve alalım kafayı.olmazmı?  :)