55 ekran vestel black serisi görüntü geç geliyor

Başlatan içerişehir, 31 Mart 2013, 13:44:12

içerişehir

slm arkadaşlar kolay gelsin tv açtıgımda görüntü 10 dk sonra geliyor 55 ekran black serisi sorun neden olabilir

metaltrrocker

Bu konuda kesinlikle teknik bir cevap veremeyecegim(teknik olarak hakim degili) ama daha once basımıza gelen bir durumdur.katod tupu is goremez hale gelmis olabilir,eger diger fonksiyonlarda sıkıntı yoksa. Mesela kanal degistirme,ses,kumanda... vs gibisinden.

metaltrrocker

Bilirsiniz tv de katod tupu görüntünün oluşmasını sağlayan bir bilesendir. Elektron atımı saglare ve görüntü oluşur. Ancak zamanla katod tüpünde yeteri kadar malzeme kalmayınca bu tarz durumlar oluşabilir. Tv tamirciliğinde şoklatma diye bir kavram vardır:-)
Katod yüzeyi biraz asındırılır ve yayınlanacak elektron sağlanır.bu tabiki geçici bir çözümdür.
Not: kafamdakileri paylaştım , bilgi açısından yanlış dediysem affola.

digi_micro

10 dk sonra görüntünün gelmesi, tüpten ziyade beslemedeki elektrolitik kondanstörlerden meydan geliyor. Aynı soruna uzakdoğu  şase 55 ekran saba tv de rastlamıştım. Sistem kontrol katının beslemesinde, tam hatırlamıyorum ama  10uF  47uF arasında bir elektrolitik kondasatörden değerini yitirmişti. Değiştirince düzeldi. Besleme ve sistem kontrol katı üzerindeki tüm elektrolitik kondasatörlere bak sızıntı yada şişme yapmış tüm kondansatörleri değiştir düzelmesi gerek. Kolay gelsin...