Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

ATMEGA1284 Bootloader

Başlatan ei, 04 Nisan 2013, 13:39:12

ei

Merhaba,
Arkadaşlar, Bir işlemci için yazılan bootloader sadece yazıldığı program için mi kullanılabilir yoksa universal midir? Yâni, xx programının üreticisi ATmega1284 için bir bootloader yazdı. Bu bootloader'ı aynı işlemciyi kullanan başka bir projede kullanmak mümkün müdür? Mümkün ise ATmega1284 için bootloader nereden temin edilebilir?
Teşekkür ederim.

Okan AKÇA

a modeline göre yapıldıysa a modelinde kullanacaksınız ancak gerekli sigorta ayarlarınıda yaptktan sonra diger işlemcilerdede kullanabilirsiniz.

ei

ATmega1284p için elinde bootloader olan varsa ve gönderebilirse sevinirim.

erkan06

Ne mutlu Türküm diyene!

ei

erkan06

Ne mutlu Türküm diyene!

metaltrrocker

Bootloader nedir ne işe yarar? Birde bu programlayıcılarda görüyorum mesela elimde bir tane 89v51rd2 için kullandığımız kit var.Kart üstünde ft232rl var.Başka da entegre yok programlama arayüzü için.Peki ne fark var da pic de ekstradan mcu kullanmadan atamıyormuyuz kodları?Bu ayrımı anlamayadım.

Kabil ATICI

Bootloader; işlemcinin bir bölgesine yazılan bir programdır. Belirlenmiş bir işlem adımından sonra işlemci seri porttan gönderilen veriyi flash bölgesine yazar. Ve belirlenmiş başka işlem adımı ile de  işlemcideki flash belleğinde programı yürütür. Flash bölgesine yazma işleminde başka bir işlemciye ihtiyaç duymaz. Normal seri veya USB üzerinden yeriyi kabul edebilir.

Hangi işlemcinin bu şekilde çalışabileceğini veri kağıtlarından bootloader özelliğini inceleyerek görebilirsin.

Piclerde de var. Yakın zaman  çokça 18f2550 ile yapılan pic programlyıcıda kullanılan çip programlarında böyle bir özellik vardı. Ama bootloader'i ilk olarak başka bir programlayıcı ile işlemciye yüklemek gerekir.

Yani bootloader'i 1 başka bir programlayıcı ile bir kez yükle ve ondan sonraki programları  başka bir işlemciye gerek duymadan yükle.
ambar7

metaltrrocker

Peki sorumda da belirttiğim gibi mesela ben gittim elektronikçiden sıfır bir tane atmel mcu aldım.pcb yi bastırdım.ft232RL kullanarak onu programlayabilirmiyim?
örnek vermek gerekirse burdaki devrede ft232BL ve kristal var.Bununla mcu kullanılarak yapılan programlayıcı arasındaki farkı bilmiyorum.Çok basit sorular olabilir kusuruma bakmayın.
http://urun.gittigidiyor.com/beyaz-esya-ev-aletleri/usbasp-usb-isp-programlayici-kutusuz-84036359#product-information

bocek

sıfır aldığınız işlemciye, başka bir programlayıcı olmadan program atamazsınız. @ambar7'nin belirttiği gibi 1 kez bootloader'i yükledikten sonra harici programlayıcıya ihtiyacın yok ama bootloader'i nasıl yükleyeceksin? başka bir programlayıcı ile. bu sorunu gidermek için mesela ebay'de atmega işlemciler satılır hazır arduino bootloaderi  yüklü biçimde.
linkini verdiğin programlayıcı usbasp programlayıcıdır ve ft232bl değil atmega8 işlemci barındırır. ft232bl ise bir mcu değil usb->seri dönüştürücü entegresidir. atmega işlemcilere, programları ISP yolu ile yükleyebilmek için seri veri yoluna ihtiyaç vardır. ft232 entegreleri USB veri yolunu seriye dönüştürerek mcu'ya program atılabilmesini sağlar.
linkini verdğiniz programlayıcı ise meşhur usbasp programlayıcısıdır. usb->seri dönüşüm işlemini ft232 ya da başka bir entegre ile değil, üzerinde bulunan atmega8 işlemcideki özel kodlar sayesinde yapar ve USB'den aldığı programlama verisini ISP kanalıyla programlayacağı mcu'ya yazar.

1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..

metaltrrocker

Anladım teşekkür ederim.Kafamdaki soru işaretleri kalktı.:)
kusura bakmayın soracak pek kimsem olmadığı için böyle detaylı sormaya çalışıyorum.

bocek

Rica ederiz, forum burası.
1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..