1 Kalıp macerası

Başlatan t2, 04 Nisan 2013, 23:47:48

engerex

Eğer bir defa az miktarda parça bastırıp kenarıya koyacağınız bir kalıp değilse malzemesi ve ısıl işlemi çok önemli. Belli baskı adedinden veya belli bir zamandan sonra kalıp deformasyona uğruyor ve hem kalıp sürekli sorun çıkarmaya başlıyor hemde parçalar deformasyonlu çıkmaya başlıyor.
Baskı ömrü verebiliyorlar mı bu önemli.

Mr.Java

Baba niye kalıp işi yapan adamlara bu kadar yükleniyorsunuz anlamıyorum ? Eminim aynı şeyide onlar size söylüyordur "2 satır yazı yazıyor 1000$ ağzını açıyor " diye.Empati biraz.

skara1214

Alıntı yapılan: Fkarizmatik - 05 Nisan 2013, 20:33:19
Baba niye kalıp işi yapan adamlara bu kadar yükleniyorsunuz anlamıyorum ? Eminim aynı şeyide onlar size söylüyordur "2 satır yazı yazıyor 1000$ ağzını açıyor " diye.Empati biraz.
valla hocam bu forumda gizli olarak hadi kalıpçıları yerden yere vuralım diye bir topluluk yok insanlar başlarına gelenleri anlatıyorlar.Siz işinizi düzgün yapıyorsunuzdur ama demek ki geneli düzgün yapmıyor.Burada mesele hiç iş yapmıyorlar deli gibi para alıyorlar değil işlerini düzgün yapmıyorlar diye konuşuluyor üstünüze alınmanın manası yok
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

Mr.Java

Alıntı yapılan: skara1214 - 05 Nisan 2013, 22:36:15
valla hocam bu forumda gizli olarak hadi kalıpçıları yerden yere vuralım diye bir topluluk yok insanlar başlarına gelenleri anlatıyorlar.Siz işinizi düzgün yapıyorsunuzdur ama demek ki geneli düzgün yapmıyor.Burada mesele hiç iş yapmıyorlar deli gibi para alıyorlar değil işlerini düzgün yapmıyorlar diye konuşuluyor üstünüze alınmanın manası yok

Yok hocam kalıpçı değilim abim bu işi yapıyor.Beni ilgilendirmeyen konu olduğu için asla alınmadım.iyi forumlar.

erhanmete

Alıntı yapılan: Fkarizmatik - 05 Nisan 2013, 20:33:19

bana dediler bunu
bende solidworks öğrendim diyeni aradan çıkarttım :) şaşırdı.
az kaldı cnc bakıyoruz diğerlerinide çıkarıcam aradan.

Andromeda

" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

islergucler

Hammadde plastigin kilo fiyatı nedir?

ground

Alıntı yapılan: islergucler - 12 Nisan 2013, 14:39:15
Hammadde plastigin kilo fiyatı nedir?

Fiyatlar çok değişken. Fiyat performansı en iyi iran abs i diye satılan sanırım.
Tonu 1900$ - 2300$ arasında değişiyordu en son(3sene önce). Ve satış yapanlar genelde peşin para ile çalışıyor.
Yanlışım varsa düzeltin güncellenelim.
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

JKramer

Technyl PA66 torbası (25 kg) 190 TL civarı, PA6 da 15-20 TL daha düşüktür. Peşin para ile çalışıyorlar, evet :).

islergucler

Kalıbı yaptırdık diyelim. Sonrasında maliyet nasıl hesaplanıyor ?  1 kutu var diyelim 100gr agırlıgı var. Sadece plastik parasımı hesaplanıyor ?

JKramer

Kutunun ağırlığına yolluk,vs. ağırlığı da ekleniyor. Enjeksiyon makinanız olmayıp dışarıda bastıracağınız zaman günlük belirli bir ücret (hammadde dışında) ödüyorsunuz doğal olarak.

islergucler

Dışarıda bastırılacak zaten ne kalıp var nede enjeksiyon makinesi. Maliyetleri merak ediyorum. 1000 tane kutu bastırılsa  diyelim 100 gr agırlıgında kutudan ne kadar para harcamak gerekiyor. Enjeksiyoncu hammadde ve giderlerimi faturalandırıyor yoksa kutu başına atıyorum 1 lira deyip paramı istiyor. Kutu başına maliyet mesela 1 liradır adam 2 lira fiyat verir...

t2

makinenin saat ücreti + hammadde ücreti +  işçilik +  adamın münasip gördüğü kar şeklinde  hesaplanıyor .

Kalıp bitince hangi maddeden basacaksa, tam numarasını isteyip  veya maddeler arasından seçip çeşitli firmalardan fiyat almayı düşünüyorum. Tabi bunu adama söyleyeceğim. en uygun fiyatı ver beni uğraştırma diyeceğim.

t2

Temmuz sonu hazır olur dedi,  ağustos bitti. iş bitmedi

kalıbına tüküreyim.

ground

Alıntı yapılan: t2 - 02 Eylül 2013, 20:13:05
Temmuz sonu hazır olur dedi,  ağustos bitti. iş bitmedi

kalıbına tüküreyim.

Paranın %70 ini verdiğimizde bizimde aynı sorunumuz olmuştu :)
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..