1 Kalıp macerası

Başlatan t2, 04 Nisan 2013, 23:47:48

erkan614

bi hesap yaptım 2014-2015 yılında sadece cnc işçiliği+borvek+set vericeğim para 100-150 civarı ciddi ciddi yan dukkanı kiralayıp bi cnc + cam ustası almayı düşünüyorum.
çünkü piyasadaki sıkıntılı adamlara iş yaptırmaktansa kendi gözümün önünde yapılır ve istediğim gibi yapılır. adı usta kendisi çırakların yok öyle olmaz cümleleri ilede uğraşmam
1 sene sonrada yeni kalıp işlerim olmazsa tezgahı satarım

Analyzer

Selam,
Alıntı yapılan: erkan614 - 06 Ocak 2014, 10:32:39
bi hesap yaptım 2014-2015 yılında sadece cnc işçiliği+borvek+set vericeğim para 100-150 civarı ciddi ciddi yan dukkanı kiralayıp bi cnc + cam ustası almayı düşünüyorum.
çünkü piyasadaki sıkıntılı adamlara iş yaptırmaktansa kendi gözümün önünde yapılır ve istediğim gibi yapılır. adı usta kendisi çırakların yok öyle olmaz cümleleri ilede uğraşmam

Başınıza iş alırsınız, bir dost tavsiyesi.

@t2 : Hacim kalıpçılığı bir zanaattır. Maalesef şu yanlış hesap hep yapılıyor. Kalıp seti ne kadar 2000 lira, çekirdeği 3000 lira tutar. Sıcak yolluğa
gerek yok. 1-2 bin lira da bunun sair masrafı olur. Maksimum 7000 TL ye kalıp işi biter. Peki kalıpçı benden neden 20.000 lira istiyor?
Bir de şu açıdan bakalım. Siz bir kart yaptınız ve üzerindeki malzeme maksimum 20 lira tutuyor. 70-80 TL den satıyorsunuz. Müşteriniz geldi size
dedi ki: "Yahu 20 liralık malzemeye 70 lira istiyorsun. Yeğenim de lehim yapıyor. Baka baka aynısını yapar." Ne dersiniz? Durum aslında bundan ibaret.
Kalıp işleri cnc de çelik işlemek olsaydı, elinizdeki kalıp ilk denemenizde çalışıyor olurdu. Nacizane tavsiyem, istediğiniz kutunun çok benzeri halihazırda dünyanın bir noktasında muhtemelen üretiliyordur. Arayıp bulmak gerek. Çinli üretici olursa makul kaliteyi, uygun fiyata adetsiz dahi alabilirsiniz. Ben kalıpla
devam edeceğim diyorsanız, kutu kalıbı üzerine profesyonel ya da en azından daha önce 1-2 kutu kalıbı üretmiş kişilerle çalışın.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

cann

yeri burası olmayabilir ama,
benim 20*30 gibi bir plastik kapağa ihtiyacım var, bir metal çerçeveye oturacak. bunun kalıbını, adetli olmadığından yaptırmam mümkün değil. fiberglas ustalarıyla görüşüp yaptırsam daha ekonomik olur mu?

Erol YILMAZ

@cann;

Belki masaüstü cnc de işlenebilir bir parçadır bu ?

mesaj birleştirme:: 06 Ocak 2014, 16:34:24

Alıntı yapılan: erkan614 - 06 Ocak 2014, 10:32:39

Adamlardan birisi işi bilen birisi ise olur ama
Hassasiyetleri ve işlem potansiyelleri sebebi ile kalıpta Erozyon tezgahları gerekli.

Min tezgah listesi

**CNC Freze
**Tel Erozyon
**Delik Delme Tezgahı (Erozyon)

Dalma Erozyon (opsiyon)

Tel erozyon tezgahının (Charmilles, Sodick gibi) işlemesine hayranım.
1960 larda keşfedilmiş, basit bir teknoloji gibi görünüyor.  Fiyatları kesinlikle ucuz değil.

Zorlama yok, çözünürlük, doğruluk sizin mekanizmanızla sınırlı gibi.

erkan614

Alıntı yapılan: Allegro - 06 Ocak 2014, 16:22:46
@cann;

Belki masaüstü cnc de işlenebilir bir parçadır bu ?

mesaj birleştirme:: 06 Ocak 2014, 16:34:24

Adamlardan birisi işi bilen birisi ise olur ama
Hassasiyetleri ve işlem potansiyelleri sebebi ile kalıpta Erozyon tezgahları gerekli.

Min tezgah listesi

**CNC Freze
**Tel Erozyon
**Delik Delme Tezgahı (Erozyon)

Dalma Erozyon (opsiyon)

Tel erozyon tezgahının (Charmilles, Sodick gibi) işlemesine hayranım.
1960 larda keşfedilmiş, basit bir teknoloji gibi görünüyor.  Fiyatları kesinlikle ucuz değil.

Zorlama yok, çözünürlük, doğruluk sizin mekanizmanızla sınırlı gibi.

üniversteden mezun olduktan sonra 2-3 sene kalıpçılıkla uğraştım hatta birader baya bi profösyönel kalıp konusunda
mesela şuanki kalıplarımızın hepsi kendi imalatımız ki bir tanesi dalma erezyonda 3 ay bekledi dişi+erkek 3 tondan fazla
yani kalıpçılığı iyi biliyoruz hatta çoğu biliyorum diyenden iyi :D
set işini artı delik diş çekmeleri dahi cnc de bitirdiğimizde geriye sadece toplama işi kalıyor ki bize çocuk oyuncağı
kafaya koydum solid hastası bi arkadaş var ondan ders almaya başlıycam (cnc işi yapanların yanında çizimciler de beni ayrı bi deli ediyor yok o olmaz yok bunun için başa dönmek lazım >:( )
çok kızmıyorum zanaatkar olamıycak kapasitesiz insanları sanayiye gönderirsen böyle olur

t2

Alıntı yapılan: erkan614 - 28 Mayıs 2014, 16:24:31
noldu ?? :D
Erkan614 Sana olarak 23 ocak tarihinde bir mail göndermişim. cevap gelmedi.

fi tarihinde tavsiye ettiğin kalıpçıya gitmeye karar verdim MDkalıp !
Sen işte kalıpçı budur, kalıpçı böyle olur. klas firmadır pişman olmasın demiştin. 

..resim gönderin kabaca hesap çıkaralım dedi. gönderdim. bekle, bekle... tık yok. aradım sordum gönderiyoruz az kaldı ... yine tık yok. ben de artık aramadım.   MDkalıp la işimiz başlamadan bitmiş oldu.

sonra yakında bir kalıpçı buldum. gene numune kutular filan. götürdüm. yaptıydık yapıyoruz taslak çiziyoruz sorduk soracaz derken bir gün kapıya gittim. noldu durum? daha başlayamadık telaşemiz var ... ben numunekartı filan alayım "sonra uğrarım" dedim .

sonra başka adam buldum. işte has kalıpçı budur !  (hepsi öyleydi zaten)  adama anlattım çizim yapmış. işe başlayacaz. % 50 ödeme yaptım. sen gerçi %50 verme demiştin. ama rakam uygun % 50 istiyoruz dedi. istersen hepsini vereyim sorun değil, fakat ne çıkacak onu bilmiyorum dedim. fabrikayı(!) dolaştık bize güvenebirsin dedi. başka bir binada CNC olduğunu zannettiğim alet habire kalıp yapıyor.

öbür kalıpçılar maçalı olursa zor olur pahalı olur demişti. bu adam, bu tasarımda  maça daha iyi olur. hem ucuz olur dedi. maçasız yapsak başka .... masrafları çıkabilirmiş. ne olduğunu anlamadım. Parlak yüzey için kalıbı parlatma parası filan istemeye kalktı onları duymazdan geldim. daha önce de mat olursa pahalı olıur diyordu.

neyse güvendik işe başladık. 1 ay doldu. 31 mayıs tarihinde kalıp teslim edilecekmiş. Kağıda öyle yazmış imzalamışız. dün noldu bizim kalıp?  diye sordum yaptıydık yapıyoruz az kaldı gibi mailler  ( hatta ilgili departmanı azarlıyormuş gibi maili FW etmiş) bunları hepsi tiyatro olabilir.  beklemedeyim.

Kısaca kalıp manyağı oldum.

ibo1973

Alıntı yapılan: t2 - 28 Mayıs 2014, 17:25:02
Erkan614 Sana olarak 23 ocak tarihinde bir mail göndermişim. cevap gelmedi.

fi tarihinde tavsiye ettiğin kalıpçıya gitmeye karar verdim MDkalıp !
Sen işte kalıpçı budur, kalıpçı böyle olur. klas firmadır pişman olmasın demiştin. 

..resim gönderin kabaca hesap çıkaralım dedi. gönderdim. bekle, bekle... tık yok. aradım sordum gönderiyoruz az kaldı ... yine tık yok. ben de artık aramadım.   MDkalıp la işimiz başlamadan bitmiş oldu.

sonra yakında bir kalıpçı buldum. gene numune kutular filan. götürdüm. yaptıydık yapıyoruz taslak çiziyoruz sorduk soracaz derken bir gün kapıya gittim. noldu durum? daha başlayamadık telaşemiz var ... ben numunekartı filan alayım "sonra uğrarım" dedim .

sonra başka adam buldum. işte has kalıpçı budur !  (hepsi öyleydi zaten)  adama anlattım çizim yapmış. işe başlayacaz. % 50 ödeme yaptım. sen gerçi %50 verme demiştin. ama rakam uygun % 50 istiyoruz dedi. istersen hepsini vereyim sorun değil, fakat ne çıkacak onu bilmiyorum dedim. fabrikayı(!) dolaştık bize güvenebirsin dedi. başka bir binada CNC olduğunu zannettiğim alet habire kalıp yapıyor.

öbür kalıpçılar maçalı olursa zor olur pahalı olur demişti. bu adam, bu tasarımda  maça daha iyi olur. hem ucuz olur dedi. maçasız yapsak başka .... masrafları çıkabilirmiş. ne olduğunu anlamadım. Parlak yüzey için kalıbı parlatma parası filan istemeye kalktı onları duymazdan geldim. daha önce de mat olursa pahalı olıur diyordu.

neyse güvendik işe başladık. 1 ay doldu. 31 mayıs tarihinde kalıp teslim edilecekmiş. Kağıda öyle yazmış imzalamışız. dün noldu bizim kalıp?  diye sordum yaptıydık yapıyoruz az kaldı gibi mailler  ( hatta ilgili departmanı azarlıyormuş gibi maili FW etmiş) bunları hepsi tiyatro olabilir.  beklemedeyim.

Kısaca kalıp manyağı oldum.
allah sabır versin biraz okudumda  türkiyede kalıb yaptırmak çok zor bir iş malesef gerçek ve bir çok kişinin önüne engel olarak bu durum çıkıyor .

Melih1802

Emperial Kumarhanesinde ( 10 sene önce gençken ) teknik servis elemanı olarak çalışıyordum. Aynı zamanda çevrem çok geniş olduğundan satın alma işlerinin bir kısmınada ben bakardım.

Ruletin topu bitmiş ve depocumuz sipariş etmeyi unutmuş. Bizde hemen bir yerlere bakalım belki bir yerde yaptırabiliriz diyerek 2 arkadaş yollara düştük. Misket imalathaneleri en vakıf yer gibi göründü Bayrampaşaya gittik.

Bütün ustalar yaparız dedi ( hala yapıyorlardır ) sağolsunlar. Bazı yerler sertlik derecesini anlamak için bazı bilimsel testler yaptılar;

Biri topu dişinin arasına alıp sıktı sonra bana topu tükürüğünle uzatıp " Bundan bana 3 tane numune bırak haftaya gel " al dedi.

Bir diğeri işi aldı bizim iş ne uğursuz işmiş ki !!! adamın 3 akrabası evlendi 2 cenazesi oldu 1 ustası işten ayrıldı birde ufak yangın çıktı. İş yattı :).

Bir kaç atölye ile buna benzer sorunlar yaşadık.

Son hüsrandan sonra arkadaşıma dönüp " Uçağa atlayıp gidip topu fabrikasından alsaydık çok daha kısa sürerdi dedim " sonra birini İngiltereye gönderip topu aldırttım.

Bu arada sana tavsiye edebileceğim iyi bir kalıpçı var. Yarın iş yerime geçtiğimde kartvizitinden bakar yazarım.

Allah kurtarsın.

learner

Yapamıyorlar mı? Yoksa yapmıyorlar mı?

AsHeS

Kaliteli kalıpçı önerilerine bende açığım :)

Erol YILMAZ

@t2

İlk önce 3d çizimi yap yada yaptırt. Ne istiyorsun ?

Kalıbını yaptırmak istediğin parçanın 3d çizimi var mı elinde ?

Senin ihtiyaç malzemesi 2 tane 7x10 cm kapak şeklindedir diye tahmin ediyorum.

Varsa, parçaları bölerek işlet derim,

Erkek, dişi, maça diye ayrılmaya başlar.

Sonuçta CNC saat ücreti ile çalışır.

Öteki türlü ben KALIP yaptırmak istiyorum deyince birileri bunu yanlış anlıyor :)

Her şehirde hassas iş yapan birileri vardır.

Sonunda da bir kalıpçıya toplatırsın bunları.

Yoksa çiz yada çizdir :)

Çok zor değil !

Hele 1 sene beklemek kadar hiç değil .

İşi bilen birisi, Catia V5 yada Solidworks ile 5-10 saat içinde mükemmel şekilde çizebilir.

Bunun gibi birşey düşündüysen birkaç haftaya sarkabilir :)

Program şu olacak diye bir kaygı kesinlikle yok, STEP veya STP formatında çıktı sağlaması kafi.
Bu formatları bütün! 3D programlar tanır ve açar.

t2

Allegro, yukarıdaki kutuya benzer ürünler aldım. kalıpçıya bukutuları gösteriyorum açıp bakıyoruz. bunlara bakınca korkuyor. bunlar öcü gibi geliyor adama.  vidasız kutu mu? olmaz imkansız. yapamayız diyor.

mekanik bilgim ve  becerim yok. parçaları bölmek sonra bunların birbiriyle uyum sağlaması bunlar benim yapabileceğim şeyler değil.  kalıp bitince adam enjeksiyonu kendi yapacak, güya makul fiyat vermiş. aslında adet çok olursa normalde kalıba para almazmış.

Şu siteyi kendisinden öğrendim
http://grabcad.com/library

buradan hazır çizimlere bakıp esinlenebiliyormuşuz. veya satın alınabiliyor.

Müh. müh.

Alıntı yapılan: t2 - 28 Mayıs 2014, 19:10:26
Allegro, yukarıdaki kutuya benzer ürünler aldım. elimde kutu için aldığım bir sürü ethernet switch oldu. teknosaya gittim, bazısında intenrnetten aldım. kalıpçıya bukutuları gösteriyorum açıp bakıyoruz. bunlara bakınca korkuyor. Türkiyede bunu yapacak adam yok. ciddiyim. bunlar öcü gibi geliyor adama.  vidasız kutu mu? olmaaz imkansız. yapamayız diyor.

mekanik bilgim ve  becerim yok. parçaları bölmek sonra bunların birbiriyle uyum sağlaması bunlar benim yapabileceğim şeyler değil.  kalıp bitince adam enjeksiyonu kendi yapacak, güya makul fiyat vermiş. aslında adet çok olursa normalde kalıba para almazmış.

buradan hazır çizimlere bakıp esinlenebiliyormuşuz. veya satın alınabiliyor.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Siz cad ortamında(solidworks ü tavsiye ediyorum) kalıbınızı çizin. Kalıpçılara, mümkmünse merdiven altı olmasın, gönderin, fiyat alın.

Hiç bir kalıpçı size özel kutu tasarlamaz. Tabiki dikdörtgen prizması veya ayakkabı kutusu gibi değilse.

Siz tasarımı yapacaksınız ve kalıpçıya göndereceksiniz, kalıpçı tasarımın kalıbını çıkartacak ve kutuları basacak. İş bölüşümü böyle..
Destiny of white is dirtied. Destiny of black is found guilty...

Elektroemre

Alıntı yapılan: t2 - 28 Mayıs 2014, 19:10:26

Aman Allah'ım site korkunç! Dalgasına "transceiver" keyword ü ile arama yaptım, sonuçlara ağzım açık kaldı.
http://grabcad.com/library/icom-ic-208h

Erol YILMAZ

O tarz bir kutuyu Türkiye de yapabilecek bir yer varsa bunu ben bilmiyorum. Nasil içindekini yapamiyoruz dişi da ayni durumda yapariz amaaa si var.
Ürünün kutusu çok cancanli olması demek işin cikmaza sürüklenmesi demek.
Mümkün olan en basit şekilde çizmek lazim kutuyu.
Varsin 2 tane vidasi olsun çok dert değil bu.
Geçmeli vs olmaz değil olur ama o uzmanlarda size denk gelmez...

Nice basit kutularla ne cirolar yapanlar var. Ürünün soketi ve yazi marka baskisi da en az kutu sekli kadar önemli.

Ornek vermem gerekirse Altinkaya nin kutularından 1-2 tik daha iyi kutu yapabilirsiniz. Çok superini beklemeyin.

Dünyanın en tepe teknoloji kutularini gidip te bizim kalipcilara gosterirseniz ilk defa anakart gören PCB tasarimcisi gibi bakarlar hakli olarak.

Birçoğu Elektronikçi gibi birçoğu kalipci da birşeyler üretmenin dayanılmaz zevkini yaşarken bazilari kendisini
Dünyanın en iyisi ilan etmekten cekinmez. Yanlis olsa da boyle.

Kalipcilik bence agir bir iştir. Hata affetmez. Tecrübe ister. Plan ister. Tasarım ister.
Bu sebepten ötürü siz önce kalip bilen bir cizimci ile kutunuzu tasarlayin.
İsteklerinizi belirgin. Asgari müşterek te birleşin.

Boyle bir kişi bulamazsanız listeleyin talebinizi. Belki bir arkadaş ilgilenir sizinle.