devre kutulari

Başlatan toprak0258, 25 Nisan 2013, 21:21:13

Analyzer

Selam,

Şimdi öncelikle şuna karar verelim. Siz kaç farklı modelden, yılda kaç adet üretmek istiyorsunuz? Tek modelden yılda 1000 adet üretmek var, 10 modelin her birinden yılda 1.000.000 adet üretmek var. Her ikisinin de üretim tekniği farklıdır.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

t2

Alıntı yapılan: Analyzer - 28 Nisan 2013, 20:13:58Plastik üzerine ne kadar sorunuz varsa cevaplayabilirim.
Hocam plastiğin ısıyla genişlediğini anladım bu yüzden basınçla enjeksiyon yapılıyormuş fakat yine de elimizde kaba birkalıp olsa ( taştan diyelim)  tava gibi bir şeyle eritip, açı gibi döksek. bu donunca daralacağı için kolayca çıkabilecek gibi görünyor.  tabi her türlü kutu için olmaz farkındayım. böyle alçı gibi kullanmak istediğimizde nasıl bir sorun çıkar? kısık ateşte ısıtacağız

toprak0258

merhabalar....
oncelikle cevabiniz icin tesekurler....ben musteriye gore bazen 6 yada 7 cesit boyutlari 60x75x30 veya 100x50x15 mm vb olmak uzere bazilarinda 200 adet bazilarinda ise 300 adet satin aliyorum bazende 50 adet oluyor...bunlarin kapaklarida var...cok fazla seri uretmek zorundada degilim ayda 10 gunumu kutuyada veya bir isci alirim sorunu cozebilirm....bir baslangic yapsam sanirim gerisi gelor.... kalip noktasinda ne soyleyebilirsin...tek tip basit hammade olabilir...
selamlar.....
Bilgi paylaşıldıkca değer kazanır.

Analyzer

Selam,

Mühendislik plastiklerinde, kalıbın kavitesini net şekilde doldurması, basılan ürünün tolerans dahilinde şekil değiştirmesi (çarpılması), renk ve yapı bozukluğu oluşmaması için basınçla doldurulur. Çünkü plastik çabuk soğuyan bir malzeme. Soğumadan kalıba basınçla basılır, kalıp içerisinde de soğutulur dondurulur. Yani ısıtarak plastifiye ettiğiniz plastiği donmadan kalıplamanız gerekir bu da akıtma ile çok mümkün değil. Akıtılarak kalıplanan plastik türevleri (aslında literatürde plastik sayılmıyorlar) genelde iki komponent ile kimyasal tepkime oluşturulup kalıplanıyor.
Neyse, bu kadar teoriden sonra bizim evde yapabileceğimiz kısma gelirsek.. Ev ya da basit atölye ortamında, silikon kalıplama en ideali. Erkek kalıp (ürünün kendisi) kullanılıyor.

Making a silicone mould / mold of a toy figurine

@toprak0258 : Bahsettiğiniz adetler için üretim yapmak kesinlikle mantıklı değil. Ama merakınızı gidermek adına süreci anlatayım. Öncelikle satı aldığınız ürünlerin her birinden, yukarıda videosunu verdiğim şekilde silikon kalıp yapın. Silikon kalıp ile her bir üründen 10-15 adet üretin. Silikon zaten bozulacaktır. Silikon bozuldukça yeni silikon kalıp yaparsınız. Silikon+uğraşı+hammaddesi > hazır kutu.
Enjeksiyonda ise her bir ürün için 4140 dan kalıp yaptırdığınızı düşünürsek yukarıdaki maliyetler çıkacaktır.

Analyzer

toprak0258

merhabalar....
kalip meselesini ben farkli sekilde hal edersem acaba sonrasi icin ne yapabilir...bundan sonrasi icin neler onerebilirsin...birde bahs etigin 4140 meselesi ne oluyor onu tam anlayamadim...sizce 25kg hammadeden ne kadar kutu yapilabilinir tahminice....
selamlar....

Analyzer

Alıntı yapılan: toprak0258 - 28 Nisan 2013, 21:35:40
merhabalar....
kalip meselesini ben farkli sekilde hal edersem acaba sonrasi icin ne yapabilir...bundan sonrasi icin neler onerebilirsin...birde bahs etigin 4140 meselesi ne oluyor onu tam anlayamadim...sizce 25kg hammadeden ne kadar kutu yapilabilinir tahminice....
selamlar....
Selam,

Yanlış anlamamanız için dikkatli yazacağım. Konuya ve anladığım kadarıyla sanayiye gerçekten çok uzaksınız. Bu sebeple kutuları satın almanız yerinde olacaktır. Kalıbı farklı bir şekilde halletmek ile nasıl bir şey kastettiğinizi anlamadım. Kalıbı bir şekilde yaptırırsanız, fason dahi bastıramazsınız o adetlerde. Çünkü enjeksiyon makinesinin vida kovanı zaten 20-25 kg. hammadde alır. Kollu enjeksiyon da en az 5-10 bin lira arasındadır. Kaldı ki makineyi satın alsanız dahi kullanabileceğinizi düşünmüyorum. 25 kg. hammaddeden bence 5 tane kutu yapılır. Benim sevdiğim kutular genelde 5 kg.  ağırlığındadır, sizin kutularınız kaç kg. ağırlığındadır?

Serigrafi gibi basit ekipmanlar ile çözülebilseydi eğer, herkes şu an ufak tefek evinde plastik parça üretiyor olurdu.

Analyzer

z

Küçük makine ile ancak minik plastik parçalar üretebilirsin.

http://www.mediummachinery.com/index.html

Injection Molding Machine for Sale

http://www.techkits.com/pim/

Home or Hobby Plastic Injection Molding Machine

AB Model AB-100 Plastic Injector / Injection Molding Machine

http://home.comcast.net/~sskroch/Injection_molding/injection_molding.html

Uretilen parcaların boyutlarına bakarmısın? Senin yapmak istediğin 100x50x15 kutunun yanında ne kadar minik kalıyorlar.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

toprak0258

merhabalar...
verdiginiz bilgiler ve linkler icin tesekurler....anladigim kadariyla bu isin bilenleri olarak ve yilarin tercubelerine dayanarak vaz gecmemi oneriyorsunuz....ben isin satin almaktaki ekonomik konusundan daha cok kendim yapma taraftariyim ....birde bu ara islerim iyi oldugu icin dedim belki bazi yeni seyleride kendim yapabilirim diye dusundum......yilardir kutu yaptirdigim biri var aramizda bugune kadar ne ekonomik nede baska sorunda cikmadi...ama temel amcim bir cok seyi ogrenebilme ve kendimin yapma istegimdir...simdilik sizin oneriniz noktasinda yapmayi ertelesemde ogrenme cabalarimi surderecegim....sanayi konusunda olan eksikliklerimi biliyor ve farkli kurslarada gidiyorum...yinede bu konularda video link vb bilgileri olan arkadaslar paylasabilrse iyi olur.....
selamlar.........

Analyzer

Selam,

Vazgeçmenizi teşvik edici yazmadım elbette. Ancak makine ve ekipmansız böyle bir işin mümkün olmadığından bahsettim. Daha basit bir örnek vereyim. Otobüs, tren, uçak, kendi özel aracınız veya başkasının aracı veya herhangi bir motorlu taşıt kullanmadan, İstanbul'dan Ankara'ya ekonomik olarak gidebilir misiniz? Buna benzeyen bir durum sonuç olarak.

Analyzer

toprak0258

merhabalar...
bu kutu konusunda bazi sorularim olacak...
1...kutu yapiminda ne tur plastik hammade daha iyidir fiyat durumlari nedir....
cunku ....bazi devre kutulari site bahcelerine gomulu yapmistim fareler kisa sure sonra devreleri perisan etmisti yane kutulari kemirebiliyorlerdi....yine isiklandirma ve kemera sistemleri icin yaptigim devreler vardi oradaki kutularda bir sonrasi gunesten dolayi yanip kiriliyorlardi....daire icine yaptigim devrelerinde kutularini cocuklar oynyip kirmislardi...birde temislik fabrikasina yaptigim devreler vardi onlarin kutularida kimyasal ortamdan dolayi deforme olmus ve devreleri sorun cikariyordu...anlatmak istedigim bu tip durumlarda hangi hammade kulanimini talep etsem daha iyi olur yada fiyatlari ne kadar degisir....bu soruyu anladiktan sonra bazi farkli sorularim daha olacak....
selamlar....

Okan AKÇA

sizi yerinizde olsam boyle birşey yapmaya kesinlikle kalkışmaz. Kutuları  dışarıdan temin etmeye bakın nekadar özel kutu olursa olsun ancak bir kac tane işler icin fleksiden yapabilirsiniz

Kabil ATICI

Asıl mesele şimdi ortaya çıktı.
Kemirgenler arazi çalışması için gerçekten ciddi bir sorundur. Onun kutunuz plastik bile olsa metal bir muhafaza içine koymanız gerekir. Kemirgenler için kimyasal tedbirler alınabilir. Kemirgenler sadece kutunuzu değil büyük olasılıkla kablolarınızı da kemirirler.
Dış ortak için aynı şekilde metal muhafaza içine almanızda fayda var.  Her ne kadar elektrikçiler polikarbonat veya epoksi ürünler kullansalarda. Güneş ışığı plastiği parçalayabilen bir yapıda. Metal muhafaza da ancak bir noktaya kadar etkili olacaktır.
Çocuklar konusunda yapılabilecek fazla birşey yok. Eğtim şart!!
Kimyasal maddeler içinse eğer plastiği etkileyebilecek asitse bunu karşı koyabilecek tek madde camdır.(hidroflorik asit hariç)
ambar7

toprak0258

merhabalar....
ilgilenen arkadaslar icin tesekurler....en isin kalip oldugu soyneliyordu bende oradan basliyayim dedim...gitim ve bana lazim olan veya olabileceklerden cesitli ebadlarda kalip yaptirdim ....elimde 50 tonluk basinca dayandigi soylenen 10 cesit kalip yaptirdim...arkas bana cokta ucuza yaptirdi ve dediki hangi olculerde olursa olsun sen gel hal ederiz....nede olsa 4 yil unv birlikteydik....simdi enseksiyon makinalarina bakiyorum...
bu konuda link veya bilgisi olanlar var ise paylasilsa iyi olur....
selamlar....