xc8 tcp/ip stack çalıştırma?

Başlatan Gökhan BEKEN, 30 Nisan 2013, 15:36:13

frederic

Arkadaşlar 18F4620 nin hafızası 32 değil 64Kb ' dır. Hatta bu tip ethernet devrelerin de kullanılmasının tek sebebi de budur.

kantirici

Alıntı yapılan: tyildizak - 06 Mayıs 2013, 20:52:19
Bu mcu güzelmiş, 13,33 lira, 128 kb, full speed usb 2.0, ctmu, 2 usart, 12 bit adc, rtc de var. Ama dip kılıf değil sanırım.

Alternatif olarak 87k22 de kullanılabilir http://www.dorukanstore.com/PIC18F87K22-IPT-RoHS,PR-17040.html

dip kılıfı var ama piyasada bulunurmu sormak lazım.

Gökhan BEKEN

Arkadaşlar bu devre için gerekli olan 25lc veya 25aa serisi eeprom bulamıyorum Türkiyede bildiğiniz bir yer var mı?
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

sadogan

frederic

Ben de ccs  c stackını kullanmaktayım, microchip stackın birebir aynısı zaten, tavsiye ederim.

Gökhan BEKEN

CCS C ile yapmak daha kolay olur aslında. Ben ccs c nin tcp/ip kütüphanesini ücretli sanıyordum. Kurulumu yaptım şimdi.  Örnek uygulama çalıştırmak için ip ayarlarını ve işlemci seçimini nerden yapıyoruz? ex_st_webserver2.c dosyasını açtım direkt derledim sorunsuz derledi ama hex dosyasını nereye oluşturdu bilmiyorum. Bana 18f4620 için basit bir proje örneği verebilir misiniz? Sadece test yapacağım.

frederic

Meftun derlenen hex, yerel disc c - program files - pic-c klasörünün içerisindedir büyük ihtimal, yani ccs c nin setup dosyalarının olduğu kısma bak. ip vs. gibi ayarları ccs c tcpip.h dosyasından yaparsın, kodunu derledikten sonra derlenen dosyaları göster dediğinde bahsettiğim h dosyası gelir ekrana, bulamazsan yine setup dosyalarının içinde ki tcpip klasörünün içindedir o dosya, ordan değiştirirsin.

Şu an dışarıdayım sen uğraş biraz eğer yapamazsan mail adresini at bana , yollarım bir örnek.

Gökhan BEKEN

Teşekkür ederim hocam.
ccstcpip.h dosyasındaki
#define STACK_USE_CCS_PICENS   0 //18f4620 + enc28j60
#define STACK_USE_CCS_PICNET   0 //18f6722 + realtek
#define STACK_USE_CCS_PICEEC   1 //18f97j60
kısmını
#define STACK_USE_CCS_PICENS   1 //18f4620 + enc28j60
#define STACK_USE_CCS_PICNET   0 //18f6722 + realtek
#define STACK_USE_CCS_PICEEC   0 //18f97j60
olarak değiştiriyorum doğrudur inşallah

kantirici

Bu stack microchip v3 stack'ının ccs c ye uyarlanmış hali.Daha önce bu tarz bir uygulama yapmadım ama eminimki microchipin güncel sürümü bir çok yenilik içerir ve buglardan arınmıştır. Ccs cnin stack'ını kullananlardan, sahada cihazı olupta sorun yaşayan oldumu acaba?

frederic

#define STACK_USE_CCS_PICEEC   1 //18f97j60

Bu satır 1 kalmasın bunu da 0 yap.

Gökhan BEKEN

Evet hocam zaten öyle yaptım ama hex dosyasını nedense bulamıyorum. Bilgisayarımda komple bir arama yaptım *.hex diye
Bulduğu dosyalardan tarihine baktığımda benim derlediğim zamanda oluşan bir tane hex dosya var.
C:\Users\gokhan\AppData\Local\VirtualStore\Program Files\PICC\TCP-IP\PIC Examples Source
dizininin içindeki ex_st_webserver.hex dosyası
bunu pice yüklüyorum ama verdiğim ip adresine ping attığımda cevap yok.
Bende acaba yaptığım değişiklikler kaydedilmiyor mu diye düşündüm. A portundaki bütün ledleri yakmak için output_a(0xFF); yazdım
mikroc de enc28j60'ın cs pinini pic'in c1 pinine bağlıyorduk bende devreyi bozmadım c1 pinini output_high(PIN_C1); komutu ile 1 yaptım.
Hex dosyasını tekrar yüklediğimde baktım ki A portundaki ledler yanmıyor. Ping zaten cevaplanmıyor.

frederic

ccs c derlerken dizini ekran da gösterir zaten, bu dizini takip edip bulabilirsin, çok ilginç doğrusu bulamaman.

Gökhan BEKEN

@freederic hocam teşekkür ederim yolladığınız dosyayı derleyip hex dosyasını yükledim pic'e.
ENC28J60'ın CS pini pic'in C1(16.pin) pinine bağlı. INT pini pic'in int0(33.pin) pinine bağlı ve vol pini picin int1(39.pin) pinine bağlı. Bu bağlı olan pinleri ccs c de nerde belirtiyoruz? Bunları ayarlayamadığım için ping'e cevap vermiyor.
Devrede eeprom olmasına gerek var mı çalışabilmesi için? Benim devrede eeprom yok verdiğiniz örnekte eeprom kullanılması gerekiyorsa ondandır belki çalışması.

frederic

hardware ve enc28j60.c dosyalarından bağlantı pinlerini değiştirebilirsin. eprom olayı konusun da net bir şey söyleyemeyeceğim doğrusu bir denemen lazım.

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: tyildizak - 06 Mayıs 2013, 20:52:19
Bu mcu güzelmiş, 13,33 lira, 128 kb, full speed usb 2.0, ctmu, 2 usart, 12 bit adc, rtc de var. Ama dip kılıf değil sanırım.

Alternatif olarak 87k22 de kullanılabilir http://www.dorukanstore.com/PIC18F87K22-IPT-RoHS,PR-17040.html
Hocam resimde durduğu gibi büyük değilmiş 18f87k22. Bugün elime ulaştığında bi baktım çıt parmağımın tırnağı kadar var yok :) İlk aklıma gelen bunu devreye nasıl lehimleyeceğim oldu, 80 bacaklı küçücük bir böcek gibi :) Öyle bir böcekki kocaman piclerden daha gelişmiş hem de ucuz :) Hoşuma gitti aslında.
Bu pic için hazır pcb bastıracağım büyük ihtimal.