dc-dc converter

Başlatan 8mert9, 09 Mayıs 2013, 00:26:04

8mert9

Merhaba arkadaslar,

giriş : 15V
çıkış : 0-15V 1amper

mosfet kullanılarak yapılacak bir devre şeması arıyorum yardımvı olabilirsenz sevinirim

Murat Mert

Alıntı yapılan: 8mert9 - 09 Mayıs 2013, 00:26:04
Merhaba arkadaslar,

giriş : 15V
çıkış : 0-15V 1amper

mosfet kullanılarak yapılacak bir devre şeması arıyorum yardımvı olabilirsenz sevinirim

S.A.
Şimdilik en basiti lm317 ama daha güçlü giriş ve daha güçlü çıkışlar istersen lm2575-76 adj lere bak derim şema çok ama 0 kadar inmezler.
mert07

8mert9

a.s

voltaj regulatörü kullanarak istemiyorum, mosfet ile olacak bir devre gerekiyor

camby

Bu değerlerde mosfetsiz çok ürün var. " DC/DC Step-Down(buck) internal switch "

Bu ürünlerde 15V civarı 15A ' kadar seçenekler var. TI ve MAXIM özellikle çok çeşit var. En basitinden Maxım'de MAX758A gördüm.

http://www.maximintegrated.com/datasheet/index.mvp/id/1165

Bu çeşitlilikte harici mosfete hiç gerek yok.

Ama illa olması gerekiyorsa :

Aynı bölümlerde External switch ürünlere bakın : http://www.maximintegrated.com/products/power/

bunlar için de en basit ürünler olarak Max651 , max1651 serilerini gördüm. Bunlar da harici mosfetli olarak kullanılıyor.

8mert9

yanıtın için teşekkür ederim camby, maximde baktğımda genellikle mosfet dışında entegrede var benim ise tam olarak istediğim şema şöyle pwm sinyali ile voltaj değerini 0ile 15v arasında kontrol etmek istioyrum. 

Mefe

Bunun için bir MCU kullanabilirsin. Güç kaynaklarında gerilimle birlikte akım da çok önemli. Göstermiş olduğun devrede bobin akımı depolamak için kullanılıyor ve mosfet iletimde değilken devrenin akımını besliyor. Eğer PWM yaparken, mosfetin yalıtkan durumdayken geçen süre, bobinin boşalma süresinden uzunsa sistemin kesikli kesikli çalışır. Bu istenmeyen bir durum. Bu tür devrelerde teori kuvvetli olmalıdır. Devre üzerindeki devre elemanlarının değerlerini bilip, ona göre hesap yaptıktan sonra PWM oluşturabilirsin. Ben böyle bir devreyi MCU içinde hesaplatıp, sistemi otomatik olarak sürerdim. Sistemin analizini de Psim programında netbir şekilde görebilirsin.
Muhammet EFE || http://muhammetefe.com

camby

Alıntı yapılan: 8mert9 - 09 Mayıs 2013, 10:29:38
yanıtın için teşekkür ederim camby, maximde baktğımda genellikle mosfet dışında entegrede var benim ise tam olarak istediğim şema şöyle pwm sinyali ile voltaj değerini 0ile 15v arasında kontrol etmek istioyrum.  (Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Bu buck converter'ın çalışma mantığı.

Bunu yapan entegreler var hazırda yüzlerce çeşit. Bunlar kabaca çıkıştaki voltajı ölçüp ona göre PWM'in duty'sini değiştiriyorlar. Hazır entegrelerde de harici mosfetli ve dahili mosfetlileri kullanabilirsin.

Ödev proje vs varsa ve işlemci ile yapman gerekiyorsa , analog bir girişten çıkışı ölçüp ona göre pwm çıkışı frekansını değiştiren bir algoritma yazabilirsin. Tabi pwm çıkışı ve mosfet arasına bir mosfet sürücü lazım vsvs. Ekstra olarak güç elektroniği dökümanlarına da bakmanda fayda var.

veliusta