Yurt dışından markası ve modeli belli olan bataryaları getirtme

Başlatan Saruman, 15 Mayıs 2013, 02:27:01

Saruman

Selam,

Yurt dışında bir firmadan almak istediğim ve profesyonel bir projede kullanmayacağım yaklaşık 140 adet lityum polimer pil hücresi var,

Pil ithalatçıları derneği ile görüştüm, üye listelerine bakmamı söylediler, liste epey kabarık, bir iki firmayı aradım ama başarısız bir girişim oldu bu, firmalar batarya getirtmeye yanaşmıyor , çok ağrılı bir işmiş araştırdığım kadarıyla.

Nasıl yapayım? Var mı tavsiye edebileceğiniz ithalatçı ya da bu işleri yapan?

Alacağım hücrenin marka ve modeli belli.

meta1453

muhittin_kaplan

Saruman

3,7 volt 2100mAh , surekli akim 30C , palsli maksimum akim 50C.

GRaFiT

Direk kendin alabilirsin bence tek hücreli piller o kadar da pahalı değil zaten internette bu şekilde li-po satan çok yabancı firma var mesela hobbyking.com gibi

100$'lık bir alışverişte kargoda ödemezsin eğer 100$'ı aşarsan 2-3 seferde ya da çok acilse başkalarının adına alırsın.
Bence Türkiye'deki firmalarla konuşmaktansa yabancı firmalarla bağlantı kur. Sonuçta toplu alıyorsun indirim de istersin. 2-3 parça halinde yollarlar sana.
Ben bu yolla alışverişler yapıyorum. Yada gümrük oranlarını araştır. Direk yollansa bile gümrüğe takılır mı? takılırsa ne kadar bir vergi ödersin? bunlara bak ve kendin al ürünleri derim.
Takıldığınız başka noktalar olursa sorarsanız yardımcı olmaya çalışırım.
http://teknokoliker.com - Kişisel Web Sitem

Kazım

@Grafit;

Sanırım bu konuda bilgin var. Benim de bir sorum olacak. örneğin x bir modulden 2 adet getirebiliyoruz diye biliyorum. Peki 100 adte alsam fiyatı 500$ tutsa bu modulleri hangi aşamalardan geçerek alabilirm.Önceden devletin herhangibir birimine , ben yurtdışından 100 adet elektronik modul getirteceğiö şeklinde bir başvuru yapmam gerekir mi ? yada bununla ilgili bilgi alabileceğim , danışmanlık şirketi vb. varmıdır.
Uzun oldu kusura bakma ama yanıtlarsan sevinirim

muhittin_kaplan

silver, hocam
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/index.asp

buradan parça parça al. yani demem o ki 2200mah lik 3s pilden 5 adet aldım sorunsuz geldi. (bu alımı 4 kez felan yapmışımdır.) yani 3 ay içerisinde 60 adet lipo almışım.

mdargut

Alıntı yapılan: graski - 15 Mayıs 2013, 16:32:13
@Grafit;

Sanırım bu konuda bilgin var. Benim de bir sorum olacak. örneğin x bir modulden 2 adet getirebiliyoruz diye biliyorum. Peki 100 adte alsam fiyatı 500$ tutsa bu modulleri hangi aşamalardan geçerek alabilirm.Önceden devletin herhangibir birimine , ben yurtdışından 100 adet elektronik modul getirteceğiö şeklinde bir başvuru yapmam gerekir mi ? yada bununla ilgili bilgi alabileceğim , danışmanlık şirketi vb. varmıdır.
Uzun oldu kusura bakma ama yanıtlarsan sevinirim

Malzemeyi sipariş ediyorsun gelip gümrüğe takılıyor. Kargo firması sana haber verir mallar gümrükte diye. Sende bir gümrük müşavirliği firmasıyla anlaşıyorsun. Onlar çekiyor malları gümrükten. Tabi vergi, işlem ücretleri filan baya bir para tutuyor.

Ancak pillerde durum başkaymış. Pil getirtebilmek için özel izin almak gerekiyormuş. Bu yüzden 150 adet ufak saat pili şeklindeki backup pilini gümrükte bıraktım. Arkadaşta muhtemelen bu yüzden firma arıyor.

Saruman

@grafit hocam bana kendini ispatlamis piller lazim, hobbykingin hucrelerine pek guvenmiyorum ama yine de  son care oraya basvurabilirim.

Muhittin hocam 140 tane hucreyi 20 kisiye bolsek yine getirtemeyiz gibime geliyor, yani ciddi bir organizasyon lazim sanirim, biraz dusuneyim bunu.

Bir de dedigim gibi, pil getirtme isi icin ozel izinler gerektiginden herkes yanasmiyor, bir iki firmadan teklif aldim ama ucret gercekten ucuk.  Yurt disi fiyatlari neredeyse ucte biri.

muhittin_kaplan

papsukkal

Hocam parça parça getirmek istersen bir partisini benim adıma sipariş edebilirsin. Sanırım sitede yardım etmek isteyen başka üyeler de çıkar.  Kargo vs. Fiyat üçe katlamaz herhalde.

GRaFiT

Vergi yada diğer durumlar hakkında bilgim yok. Ben ocak ayında yeni pil ve bazı elektronik eşya aldım hobbyking.com dan ama ondan sonra bir yasa çıkmıştır bilemem. Araştırmanızı tavsiye ederim. Dediğim gibi parça parça sizin için en kolayı olur firma ile iletişime geçin onlarda yardımcı olacaktır. Sonuçta parça parçada olsa çoklu alım yapıyorsunuz.

Ayrıca konuştuğunuz firma yetkililerine de fazla güvenmeyin. Çünkü ülkemizdeki en büyük sıkıntılardan biri de kuşkusuz aldatmayı çok seven insanlarımız. Niye ek izinlere tabiymiş? Türkiye'de Li-po bataryamı üretiliyor? eğer varsa üreten gidiyim ben de alıyım. Yoksa paşa paşa dışarıdan alacağız kimse de gel bakıyım sana bi özel gümrük vergisi keselim diyemez. En geç 20 günde ulaşır elinize piller.
Muhittin bey 5 tane 3s aldım sıkıntı olmadı diyor sizde bi 10 tane tek seferde alın sıkıntı olmaz. Ayrıca bu konuyu pil alacağınız yabancı firmadan birileri ile de yazışsanız onlar da yardımcı olur.
http://teknokoliker.com - Kişisel Web Sitem

diot

Arkadaşlar gümrük mevzuatını bilmeden yurt dışından mal getirtmek biraz sakıncalı. Pillerde her firma taşıma yapmıyor. gümrük bazı malzemeleri özel izin almadan sokmuyor. Örneğin Teleskop.  Gümrük mevzuatını inceleyip  sipariş vermek lazım.

NST

Arkadaşlar, pil/batarya getirtmek çok sıkıntılı bir iş. Özellikle 150 $'ın üzerindeki alımlar için söylüyorum. Sakın ne olacağını bilmeden yurt dışına para göndereyim demeyin. Özel ithalat belgeleri ve özel izinler gerektiren bir süreç.

Saruman

THK'nın bataryaları nasıldır bilen var mı?
Bana özellikle kapasiteleri lazım, 2500 mAh diyorsa %95 oranında doğru mudur ?
THK bunu bilmiyor.