LCR METRE TAVSİYE

Başlatan zeka43, 28 Mayıs 2013, 22:44:03

vedo35

haa haaa yav kardesim nacizane cahil arkadasiniz sizden yardim istiyor hepsi bu. Ehh paran varsa al elinin altinda bulunsun. Teknik adamin elinin altinda takim taklavati olmasi lazim mumkunse is gorur seviyede kaliteli. Benim calistigim yerde hep en pahali kaliteli takim taklavat kullaniliyoruz arti her 3 yada bir kalibrasyon testine gonderiliyor ayari kacmissa kalibresini yapip gonderiyorlar. Yaptigimiz is cok hassas isler oldugu icin sicaklik olcum aletinden tutta volt metreye kadar hepsini gonderiyolar her 3 yada bir bir suru para veriyorlar bunun icin. Tabi biz onu yapamayiz ama elimizin altindaki alet ne kadar saglikli olcuyor diyede suphe icinde kalmak olmaz tabi. Hani derler ya ucuz etin tiridi yavan olur  :)
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

polleme

Haklısın, ancak bu işin sonu yok. O takım, bu taklavat derken her istediğini almaya kalksan servet gerekir. Bizler para kazanmayan, bu işi hobi olarak yapan insanlarız. Çoğumuzun ailesi ve çocukları var. Bütçeyi belli bir yerde sınırlamak gerekiyor. (maalesef  :-\ )

vedo35

Cok haklisiniz. Benimde ailem var butce belli. Ama bu alete ihtiyacim var kenarda artirdigim 3-5 kurusla is gorur birsey bakiyorum yoksa 25-30 dolarlik ta var 100 dolarlikta onlari alirim ama ben almisken biraz daha iyi olcum yapanina bakiyorum o yuzden ekstradan  odeme yapip banim isimi goren saglikli cihaz ariyorum.  Bu arada verdigim datasheet e baktinizmi bu cihazin ihalesine gireyimmi tam 1 saat 10 dakikam kaldi. Fiyat olarak nerede ise yari yariya daha ucuz.  :)
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

polleme

Yarı yarıya ise ben olsam girerdim. Bu cihaz da 100 KHz'de ölçüm yapıyor.

vedo35

Bana sans dile giriyorum. Ne gelene ne gidene anasini satayim.

polleme

vedo35

son saniye  ile 167,50 dolardan kacirdim yeniden girecem .tuh sansa bak.

zeka43

Bence mastek olanı geçin diğerine zaten japan olduğu için ısınmıştınız ve kondansatör için en düşük sklası 200pF sıkıntı yok ama ne iştir bobin için en düşük skala 20uH olmasına rağmen resolution kondansatörünki ile aynı yazılmış.

vedo35

Yanlislikmi yoksa harbimi? Zeka bilader kafam yine karisti  :'(

zeka43

Yanlışlık olduğunu sanmıyorum zaten hata paylarıda farklı yazılmış. Yinede bu iş görür diye düşünüyorum

vedo35

Zeka arkadas zekami karistirdin bilader ama yapacak bir sey yok acik artirmaya verdigim teklifi 1 saat kadar once kazandim adam mesaj atmis cihazi en kisa zamanda gonderecegini  soyluyor.  :)  De-5000 model olani.
  Gelsin bakalim hele ne melem seymis fotolarini test ederken eklemeye calisirim. Euro ile gonderme parasi dahil 144.28 euroma mal oldu.

polleme

Tüm yazıları okudum, aday cihaz ve fiyatları da araştırdım. Elimde bir UNI-T UT70A ve LC200 varken bunlar nH seviyesinde %200-300 seviyesinde hatalı ölçümler yapsa bile farklı bir cihaza yatırım yapmayı gereksiz buldum. Bunun yerine aşağıdaki linkte anlatılan yöntemle endüktans, kapasite ve ESR ölçmeyi tercih edeceğim. Elimde osiloskop ve sinyal jeneratör var. Dökümanda anlatıldığı şekilde yöntem uygulanırsa ve nH bobinler için yeterince yüksek frekans seçilirse hassasiyet çok iyi olur diye düşünüyorum. Osiloskop ve sinyal jeneratörü olanlara tavsiye ederim, bu yöntemi tercih edenler deneyimlerini paylaşırsa çok faydalı olur.

http://www.tek.com/document/application-note/capacitance-and-inductance-measurements-using-oscilloscope-and-function-ge

vedo35

Ya aslinda bende 20mhz eski bir osilaskop var. Cok az kullanilmis daha cillop gibi osilaskop. Isyeri yeni dijital osilaskop alinca elindeki eski osilaskobuda bana hediye ettiler. Ama gel  gor aci gercekki osilaskop kullanmaktan pek anlamam. Kafada patlatmadim attim bir kosede oylece duruyor garibim. Koca osilaskopla masmdaki yer sorunu nedeni ile kullanmiyor onun yerine daha portatif kucuk olcum cihazlarini tercih ediyorum. Onun icin coktandir elimde eksikligini hissettigim ve ihtiyac duydugum bu aletten almak istedim. Ben aslinda coktandir smart twezers i kafaya takmistim ama son  versiyonu 290 dolar civarinda. Bakalim umarim beni pisman etmez, verilen paraya deger.

zeka43

Elinde skop ve sig. jenaratoru olanlar için oda bir yöntem
Hadi hayırlı uğurlu olsun vedo35 artık değerlendirmelerinizi bekliyoruz.

polleme

Skop ve sinyal jeneratörü ile ölçümü sürekli yöntem olarak düşünmüyorum aslında. Benim yolum şu olacak: Eldeki Ut70A ve LC200 10-20 uH üzerinde yeterince doğrulukla ölçüm yapıyorlar zaten. Ağırlıklı onları kullanmayı düşünüyorum. Ama ölçümün daha hassas olması gereken veya nH seviyesinde ölçüm gerektiren yerlerde skop+jeneratör ikilisi devreye girecek. Hatta gönderdiğim linkteki dökümanda anlatılan formüller için hazır bir Excel hesaplayıcı da hazırladım. Yapmam gereken, voltajları ölçüp Excel'e girip doğrudan sonuçları Excel üzerinden okumak olacak. Derin trigonometri hesaplarına girmeye gerek kalmayacak.