Algoritmayı hayatımıza endekslersek ne olur ?

Başlatan unknownperson, 12 Haziran 2013, 17:32:45

unknownperson

Algoritma bildiğimiz üzere mühendislerin kullandığı sorunlara çözüm bulma metodudur. En azından ben öyle düşünüyorum. Peki biz bu algoritmik düşünceyi hayatımda her konuda kullanırsak ne olur ? Robotlaşır mıyız ? Karar alırken duygusallıktan uzaklaşır mıyız ? Psikolojimiz bozulabilir mi ?
Bu konuda tartışırsak sevinirim bunun yanında Algoritma hayatımızda nerelerde kullanılmalı ve nasıl kullanılmalı gibi sorulara da cevap bulmuş oluruz. Yorumlarınızı bekliyorum.

Gökhan BEKEN

Programları hayatımıza uyarlarız, hayatımızı programlara değil...
İnsan düşünebilen varlık olduğu ve karşısına çıkacak problemler hep doğaçlama olacağı için algoritma kurma imkanı olmaz.
Algoritma kurmak için belli bir sorun olması lazım, üretilen çözüm sadece o sorun içindir.
Ancak bazı standart/rutin işler için algoritma kurabilirsiniz, çişe gitme algoritması: ayağa kalk, tuvalete git, ışığı aç, donunu indir, otur, ...., kalk, donunu kaldır, elini yıka, tuvaletten çık, ışığı kapat, yarım bıraktığın işine devam et.
Çok saçma değil mi? Oysa biz bütün bunları düşünmeden yaparız, ancak bir robot bunları 10000000 kere de yapsa hatırlamaz, her seferinde düşünür.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

Mr.Java

Yukarıdaki sözlere katılıyor ve eklemek istersem;

Hayati algoritmada kanımca satrancın yeri çok geniş oluyor.Çünkü satranç insanın alacağı kararlarda çok daha ilerisini görmesini sağlıyor.Eğer hayattaki hamlelerim sağlam olsun diyorsan hakkıyla satranç oynamanı öneririm.

muhittin_kaplan

Şu herkesin ismini bildiği Cobs un bir lafı vardı sanırım.
Bu ülkedeki herkez programlamayı öğrenmeli. Çünkü programlama, size nasıl düşüneceğinizi öğretir

Karahan

Bence gayette güzel olur, hiçte saçma olmaz robot'a elini yıkaması gerektiği zamanları öğretirseniz sorun çıkmaz, küçükken çocuklarda elini neden yıkaması gerektiğini bilmez ve bu neden onlara öğretilmezse sofraya da kirli ellerle oturur uykuya da pasaklı halde yatar, dar düşünmemek lazım robotu da çocuk gibi düşünüp algoritmayı da ona göre hazırlarsan bence sorun kalmaz. Algoritma derken 3-5 akış diyagramından bahsetmiyorum, belki bir robot'a insan yetileri kazandırmak için milyonlarca algoritma hazırlamak gerekecek yada bunun yerine   öğrenme algoritması hazırlanırsa işler daha da hızlanabilir. Tabi burada da önemli bir olgu karşımıza çıkar ki o da "öğrenme" önce bunu irdeleyip bunun üzerinde bayaa bi kafa patlatmamız gerekir. Sanırım asıl mesele her zaman seçim olacak asıl sorunda bu hangisini seçeceğini robot nasıl bilecek asıl bunun algoritması hazırlanmalı bence.     :o

z

Bazı konularda zaten algoritmik talimatlar, standartlar var. Ama kim uyuyor bunlara?

Odadan çıkarken lambaları söndürün.
Çalışan elektrikli cihazları kapatın.
.....
.....

En güzel algoritmik uygulamalar askeri talimatlardır.  İnsanı canından bezdirir ama adım adım neler yapılacağı sıkı sıkıya belirtilmiştir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

unknownperson

Alıntı yapılan: meftun - 12 Haziran 2013, 17:38:39
Programları hayatımıza uyarlarız, hayatımızı programlara değil...
İnsan düşünebilen varlık olduğu ve karşısına çıkacak problemler hep doğaçlama olacağı için algoritma kurma imkanı olmaz.
Algoritma kurmak için belli bir sorun olması lazım, üretilen çözüm sadece o sorun içindir.
Ancak bazı standart/rutin işler için algoritma kurabilirsiniz, çişe gitme algoritması: ayağa kalk, tuvalete git, ışığı aç, donunu indir, otur, ...., kalk, donunu kaldır, elini yıka, tuvaletten çık, ışığı kapat, yarım bıraktığın işine devam et.
Çok saçma değil mi? Oysa biz bütün bunları düşünmeden yaparız, ancak bir robot bunları 10000000 kere de yapsa hatırlamaz, her seferinde düşünür.
Yorumuna saygı duyuyorum bir yönden haklısın ama bence çocuklara sorumluluklarını öğretmede algoritma mantığı çok işe yarar. Bazen robot gibi davranmak çevre insanlarca olgunluk diye adlandırılıyor. Nerede , ne yapacağını biliyor.

mesaj birleştirme:: 12 Haziran 2013, 19:09:41

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 12 Haziran 2013, 17:43:05
Şu herkesin ismini bildiği Cobs un bir lafı vardı sanırım.
Bu ülkedeki herkez programlamayı öğrenmeli. Çünkü programlama, size nasıl düşüneceğinizi öğretir
Söz gerçekten çok anlamlı ilerde çocuğum olduğunda küçük yaştan programlama öğreteceğim :D

mesaj birleştirme:: 12 Haziran 2013, 19:10:39

Alıntı yapılan: Fkarizmatik - 12 Haziran 2013, 17:42:34
Yukarıdaki sözlere katılıyor ve eklemek istersem;

Hayati algoritmada kanımca satrancın yeri çok geniş oluyor.Çünkü satranç insanın alacağı kararlarda çok daha ilerisini görmesini sağlıyor.Eğer hayattaki hamlelerim sağlam olsun diyorsan hakkıyla satranç oynamanı öneririm.
Satranç en sevdiğim oyundur ama oynayacak insan bulmak zordur hatta imkansızdır . Genelde insanların ilgi alanlarının dışında bir oyun.

mesaj birleştirme:: 12 Haziran 2013, 19:12:15

Alıntı yapılan: z - 12 Haziran 2013, 18:42:31
Bazı konularda zaten algoritmik talimatlar, standartlar var. Ama kim uyuyor bunlara?

Odadan çıkarken lambaları söndürün.
Çalışan elektrikli cihazları kapatın.
.....
.....

En güzel algoritmik uygulamalar askeri talimatlardır.  İnsanı canından bezdirir ama adım adım neler yapılacağı sıkı sıkıya belirtilmiştir.
Askeri talimat çocukluğumdan beri istediğim sistemdir. Fakat ailem kıyamadığı için uygulayamamıştır. Bu yüzden kendi kendime yaptım hep planımı, sorumluluklarımı. Ama çocuk yetiştirmede tavsiye edilebilecek bir sistem bence.

RaMu

Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

agora_meyhanesi42

yukarda yazılan herşeye katılıyorum. Evet algoritma dediğimiz şey zaten hayatın kendisidir. Fakat bilgisayar programları ile hayat arasinda büyük farklar var bence. Mesela programlar kesin bir sonuç ister ya vardır ya yoktur. Ama hayat öyle değil hayatta bazen belirsizlikler olabiliyor. Hayatı algoritmik ve analitik düşünmek yinede bir çok şeyi kolaylaştırır bence. Saygılarımla
Yüksel Türk ! Senin için yükselmenin hududu yoktur...

unknownperson

Alıntı yapılan: RaMu - 12 Haziran 2013, 23:01:20
Komünist olursun.
Biraz daha açar mısın ? :D

mesaj birleştirme:: 13 Haziran 2013, 12:15:06

Alıntı yapılan: WrtM - 12 Haziran 2013, 21:58:15
What most schools don't teach
Çok süper bir video teşekkür ederim.

RaMu

Aslında gayet açık,
Algoritmayla yaşayan insan, toplum,
Askeri düzenin sivile uyarlanmış hali,
Bunlar kısaca komünizm oluyor.
Böyle yaşayanda komünist.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

unknownperson

Alıntı yapılan: RaMu - 13 Haziran 2013, 17:00:36
Aslında gayet açık,
Algoritmayla yaşayan insan, toplum,
Askeri düzenin sivile uyarlanmış hali,
Bunlar kısaca komünizm oluyor.
Böyle yaşayanda komünist.
Hmm anladım evet haklısın bir yönden komünist oluyor.

muhittin_kaplan

Alakasız Olmuş.
Askeri Kurumlarda algoritma denilen (uygulama işlem sırası yada checklist) sistem, bir cihaz yada bir olayın konuya vakıf olmayan biri tarafından da uygulanabilmesi için yapılır.
Diğer durumlarda Birçok kurum veya yaşam tarzından daha esnektirki biz buna "insiyatif alma" deriz.
Düşünürseniz Koskoca bir Taburu (1000 kişidir yaklaşık) sadece bir tek emirle ölüme gönderebilirsiniz  ve bu hiç bir kanunda yazmaz. (Örnekleri Çoktur.)
Ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum
Bunu başka hiçbir kurumda göremezsiniz.

Ama unutuuğunuz nokta şudur, toplumlar kanunla (Hukyukla demiyor ayırıyorum) yönetilir bu kanunlar birer programdır. yönerge yada yönetlemiklerde altprogramdır. Çünki yönerge yada Yönetmelikler bir yere özel olabilir.

Yukardaki komünizm tanımına gelirsek tüm toplumlar kom. ile yönetilir anlamı çıkar ki yanlıştır.

RaMu

Muhittin hocam kusura bakmayın askerlik ile ilgili söylediklerinize katılamıyorum, 8 sene askeri öğrenciydim, 8 senede bir defa insiyatif kullanma imkanım olmadı, kullananıda pek görmedim. Komünizm de hatam olabilir, onuda algoritmik düşündüm, biber acıdır, hayat acıdır felsefesi olabilir, aslında bence tüm toplumlar, komunizm değilde daha algoritnik bir yapıyla yönetiliyor ki bunu anlatmam yazıyla mümkün değil.