Algoritmayı hayatımıza endekslersek ne olur ?

Başlatan unknownperson, 12 Haziran 2013, 17:32:45

z

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 14 Haziran 2013, 09:34:38
Alakasız Olmuş.
Askeri Kurumlarda algoritma denilen (uygulama işlem sırası yada checklist) sistem, bir cihaz yada bir olayın konuya vakıf olmayan biri tarafından da uygulanabilmesi için yapılır.

Evet, algoritmalarda da amaç budur zaten. Konunun uzmanları bir problemin çözümü için kafa yorar ve algoritmayı oluşturur. Bu algoritma konudan bir haber kişiler tarafından alınır ve adım adım yerine getirilir.

Baba programcılar karşılaştığı bir problem için hazır algoritma varsa araştırır ve onu kullanır. Çünkü hazır aloritma optimize sonuç üretecek şekilde bilim adamı denebilecek kişilerce hazırlanmıştır.

Askeri komutlar da her ne kadar askerlik yapan birisi için saçma uzun dolambaçlı görülse de birileri tarafından işin hatasız yapılması için çıkartılmış yerinde kurallardır.

Biz Türk milleti böyle sıkı kurallara pek tahammül edemezken Avrupa'da halk çocukluktan itibaren temel kurallara uyacak şekilde yetişmektedir.

Bunun sonucunda Trafik güzel işlemekte, karşılıklı saygı artmakta, teknik işlerde her şey nizami olmakta.

Kayınpederim inşaat mühendisi, geçen günlerde ziyaretimize geldi ve binanın garajında tavana monte edilmiş boruların montaj şeklini görünce işçiliği, tertip düzeni takdir etti.

Kitaplarda kanunlarda ne yazıyorsa aynen tatbik edilmiş dedi ve ekledi. Aynı kural ve kanunlar bizde de var. Ama bunlara uyulup uyulmadığını kontrol eden, cezalandıran birimler işini yapmıyor dedi.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muhittin_kaplan

Alıntı yapılan: RaMu - 14 Haziran 2013, 12:02:56
Muhittin hocam kusura bakmayın askerlik ile ilgili söylediklerinize katılamıyorum, 8 sene askeri öğrenciydim, 8 senede bir defa insiyatif kullanma imkanım olmadı, kullananıda pek görmedim. Komünizm de hatam olabilir, onuda algoritmik düşündüm, biber acıdır, hayat acıdır felsefesi olabilir, aslında bence tüm toplumlar, komunizm değilde daha algoritnik bir yapıyla yönetiliyor ki bunu anlatmam yazıyla mümkün değil.
Öğretmeniniz hiç 10dk erken bırakmadı mı ? yada yemekten erken kaldırmadı mı yada Ders yapmanız gereken yerde "Denetleme Yürüyüş Provasına" çıkmadınız mı ?
Aslına bakacak olursanız İç Hizmet kanun ve yönetmeliğin de yada Okulların Özel yönergesinde bunlar bellidir. Ve olumsuz bir durumda "bu emirleri verenler" cezanladırılabilir. Komutan insiyatif alıp esnetmiştir olayı.

RaMu

Aslına bakarsanız hayır öğretmenlerimiz hiç 10 dk erken bırakmadı, kişisel olarak çok nadir bu riske giren olmuştu (yani sadece bir kişiyi erken çıkması için bırakmıştır, oda başka bir görevi yerine getirebilmesi içindir), bazen aynı anda 3 yerde birden olmam gerekiyordu ve oluyordumda nası oluyordum bende anlamıyorum, olamazsam cezalandırılıyordum (ne mantıksız diyenler olabilir ama çok mantıklıydı, neden bu durumu bize bildirmedin diye ceza alıyorduk, hatta aynı anda 3 yerde birden bulunduğum anlaşılırsa nasıl bulundun- diyerek ceza alıyorduk) dışarıdan çok saçma gelebilir fakat anlattıklarım yaşanmadan anlaşılamaz ve süper işleyen bir sistem vardı, daha iyi işleyen bir sistem görmedim, sonuç şu cümleyle özetlenebilir, eğer bir sistem çok iyi işliyorsa çarklar çok çabuk yıpranır, eğer bir sistem çok kötü işliyorsa çarkları çok rahat demektir.
İç hizmet kanunu bulunur,
birde okulların yönetmelikleri vardır, yada kurumların diyelim,
yönetmelikler kanunlara uygun olmak zorundadır,
ders yapılamsı gereken yerde tören provasına çıkmak, veya denetlemeye hazırlanmak gibi durumlarda bu yasalarda yönetmeliklerde unutulmamış ve yerini almıştır, yoksa yoklama defterimi ders defteri mi nedir ona "tören provası yapıldı" diye yazamazlardı,
inisiyatiflerin de yazılı olduğu bir yönetmelik olmaz herhalde olsada buna inisiyatif diyemeyiz, tanımına uymaz,
yalnız ben kıtada görev almadım, nadiren stajlarda kıtada bulundum bu sıradada işleyişten çok birşey öğrendiğim söylenemez,
bu yüzden söylediklerim orduda inisiyatif var yok diyebilmek için yeterli değildir,
hatta sırf benim görüşümde bu konuda yeterli bir anlam ifade etmez,
ne kadar objektif olsamda yinede sözler benim ağzım çıkıyor taraflı davranıyor olabilirim,
ve askerliği orduyu severim, zaten ben ayrılmadım, atıldım,
bir sistemi  geliştirmek için değiştirmek gerektiğine inanırım,
inançlarım doğrultusunda gerekenleri yaparım,
erken öten horozun başını keserler,
bunların yanında çok disiplinsiz biriyim, özellikle zaman konusunda,
hakkettiğim cezayı verdiler,
neyse boş konuşmaya başladım,
insiyatif denetlemeye 09.00 da başlanacakken, okul komutanından başlayarak herkesin 10 ar 20 şer dk erkenden hazır olunmasını istemesi neticesinde,
bölük komutanının saat 06.00 da hazır olunacak demesi ise evet inisiyatif var, ama çok komik değil mi?
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html