hangi c programını öncelikli öğrenmeliyim ...

Başlatan law, 19 Haziran 2013, 14:55:43

law

arkadaşlar mekatronik mühendisliği öğrencisiyim . programlama dillerinden
1. c#
2. c ++
3. c delpi
hangisini öncelikli  bilsem daha iyi olur . .

xoom

Öncelik sırası yok bu dillerin.. hepsini öğrenmeyi düşünüyorsan.. istediğin sıradan başlayabilirsin.

Erol YILMAZ

Hedef öğrenmek olunca bir yerde tıkanırsın...

Vizyon lazım...

Nereye gideceksin ?  Amaç ne ? Hedef ne ?

Gökhan BEKEN

"c delpi" diye bir dil var mı ki? Hatta delpi diye bir dil bile var mı?
Önce isimleri öğrenmekte fayda var.
Sonra c ile başlarsınız. Yani temelden. Hatta daha da temel isterseniz assembly ile başlarsınız.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

Mr.Java

Python öğren sonra öğrenirsin bu dilleri  :)

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: meftun - 19 Haziran 2013, 16:13:15
"c delpi" diye bir dil var mı ki? Hatta delpi diye bir dil bile var mı?
Önce isimleri öğrenmekte fayda var.
Sonra c ile başlarsınız. Yani temelden. Hatta daha da temel isterseniz assembly ile başlarsınız.

delphi diye bir dil var c ye benziyor c ile basic karisimi gibi bir sey sanirsam

c ye ek ollarak c objektive de var =)
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

diot

Delphi diye bir dil yok ne yazıkki delphi borland firmasının visual pascal programlama platformudur. Ben ce c veya c++ öğrenmiş olan biri için gerekli değildir.  C++ biliyorsam zaten pascal ile program yazmak amatörlüğe kaçar. Öncelik ile Standart C++ öğrenmelisin zaten ondan sonra PC platformunda visual c++ a geçersin. mikrocontroller larda  ise kullanacağın çipin c ++ ına devam edersin.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: diot - 20 Haziran 2013, 13:17:03
Delphi diye bir dil yok ne yazıkki delphi borland firmasının visual pascal programlama platformudur. Ben ce c veya c++ öğrenmiş olan biri için gerekli değildir.  C++ biliyorsam zaten pascal ile program yazmak amatörlüğe kaçar. Öncelik ile Standart C++ öğrenmelisin zaten ondan sonra PC platformunda visual c++ a geçersin. mikrocontroller larda  ise kullanacağın çipin c ++ ına devam edersin.

düzeltme icin tesekürler bende delphiyi dil diye bilyiordum  z hoca sanirim epey ugrasmisdi, o zaman pascal icin platform =)
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

MC_Skywalker

sadece C öğrenmek şimdilik yeterli.  ilerleyince nesne kısmına geçer C++ söz dizimi C ile örtüşüyor.

yukarıdaki bu sözümü okuduğum C++ kitaplarından birinde yazann şu sözle değiştirerek düzeltiyorum. "C++ öğrenmek için C bilmek şart değildir. C++ öğrenen biri C dilin çok kolay kavrayıp yazılım geliştirebilir."

ahmets

Merhaba,

Bence çabuk öğrenmek, hızlı program geliştirmek için Python tercih edilmeli,
yazdığınız programların hızlı ve yüksek performanslı çalışması için ise C++. Profesyonel yazılımcılık düşünüyorsanız C++ olmazsa olmazınız.
C++ öğrenmek yeni başlayanlar için zordur.
Önce C öğrenip sonra C++'a geçerseniz C++'ı daha da zor öğrenirsiniz.
C evrim geçirip C++ oldu. Evrim geçirmeye devam ediyor, şimdilik C++11 denilen bir sürü değişiklik var. Bir süre sonra bütün yenilikler standartlaşıp C++'a dahil olacak. Bu yeni hali daha hatasız ve daha kolay program yazmayı da sağlıyor.

Sadece microişlemciler ile uğraşacaksanız C ve assembler birlikte öğrenilip yeterli tecrübe kazanılınca sadece C ile devam edilebilir.

Delphi, Visual C++'ın karşılığı gibi düşünülebilir. Pascal'ın C'den bir eksiği yoktur. C++ ile yapacağınız her şeyi Delphi ile de yapabilirsiniz. Tek sorun C++ çok daha fazla yaygındır. Bence fazla kullanılmayan dillere zaman harcamayın.

Java, C# ve Python birbirine yakın diller. Her üçü de iyi dillerdir ve daha uzun bir süre kullanılmaya devam edilecekler.
Java en eski ve yaygın olanı. Bir sürü avantajına rağmen zamana yenik düşmeye başladı. Mesela web uygulamalarında Java kendini geliştiremediği için Javascript gibi adı dışında Java ile ortak bir yanı olmayan yetersiz bir dil kullanılmaya başladı.
C#, Microsoft'un Java'nın önünü kesmek için çıkardığı bir dil. Java'nın ve Python'un getirdiği yeniliklerin çoğunu zaman içinde kopyalayarak çok gelişti ama arkasında Micro$oft olduğu için belli kesimler tarafından kabul görmüyor.
Python her şeye yeter, bence ilköğretimde zorunlu ders olmalı.

Bir de fikir vermesi için şu adrese bakın:
http://www.tiobe.com/index.php/content/paperinfo/tpci/index.html
Burası dillerin ne kadar yaygın olduklarını takip eden bir yer. Ben mevcut durumu değil de trendi takip ediyorum. C ve Objective C'yi  C++ içine dahil ederek düşünüyorum.
Şu anda kaynağını hatırlamadığım bir araştırma açık kaynaklı büyük projeler taranarak yapılmıştı. Orada da C++ en yaygın dil gözüküyordu.

Mr.Java

Alıntı yapılan: ahmets - 20 Haziran 2013, 21:43:57
Önce C öğrenip sonra C++'a geçerseniz C++'ı daha da zor öğrenirsiniz.

Dayanağınız nedir ? Sözdizimi aynı olan diller.Ben C biliyorum.USB ve görsel programlama için C# veya c++ geçmem lazım.Fakat C++ dan yana tercihim.Şimdi ben C++ öğrenmem çokmu uzun alacak C bilmeme rağmen ? Aydınlatsın birisi beni lütfen.

MC_Skywalker

Alıntı yapılan: ahmets - 20 Haziran 2013, 21:43:57

C evrim geçirip C++ oldu.

Burada size katılmıyorum. C++ C dilinin evrim geçirmiş hali değildir. C++ dili tamamen baştan yazılmış birdildir. Dili geliştiren Bjarne Stroustrup abimiz  C ve Simula dillerininden yola çıkmiş olup ayrıca ALGOL 68, Ada, CLU ve ML dillerinden de birtakım özellikleri alıp geliştirmede kullanmıştır.

ahmets

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 20 Haziran 2013, 22:49:12

Burada size katılmıyorum. C++ C dilinin evrim geçirmiş hali değildir. C++ dili tamamen baştan yazılmış birdildir. Dili geliştiren Bjarne Stroustrup abimiz  C ve Simula dillerininden yola çıkmiş olup ayrıca ALGOL 68, Ada, CLU ve ML dillerinden de birtakım özellikleri alıp geliştirmede kullanmıştır.

C ve C++ tamamen iki farklı dildir ama C, C++'ın atasıdır. C++'ın saydığınız dillerden aldığı özellikler C kökenini yok saymayı gerektirmez diye düşünüyorum.

Bjarne abimizin sitesinden bir alıntı:
http://www.stroustrup.com/bs_faq.html#difference
Alıntı YapWhat is the difference between C and C++?

C++ is a direct descendant of C that retains almost all of C as a subset. C++ provides stronger type checking than C and directly supports a wider range of programming styles than C. C++ is "a better C" in the sense that it supports the styles of programming done using C with better type checking and more notational support (without loss of efficiency).
...

ahmets

Alıntı yapılan: Fkarizmatik - 20 Haziran 2013, 22:12:53
Dayanağınız nedir ? Sözdizimi aynı olan diller.Ben C biliyorum.USB ve görsel programlama için C# veya c++ geçmem lazım.Fakat C++ dan yana tercihim.Şimdi ben C++ öğrenmem çokmu uzun alacak C bilmeme rağmen ? Aydınlatsın birisi beni lütfen.

Biraz düşününce şimdi daha farklı ifade etmek istiyorum.
C++ öğrenmek için C bilmek gerekmez.
C bilmenin zararı olacağını düşündüğüm konu, C++ öğrenip C++ ile program yazdım diyenlerin kodlarına bakıyorsunuz, bir çoğu C yazar gibi yazmış. C++ derleyici ile derlenmesi o kodu C++ kodu yapmıyor. Önceden C bilenler kötü alışkanlıklar edinmiş oluyor.

Siz C biliyorsanız C++'a geçin, bu bir engel değil. Programlamaya aşina olduğunuz için avantajlarınız da olacaktır.
C++ veya C# tercihi ise ayrı bir konu.

Icarus

C++ kodundan kastınız neseye dayalı programlama ise C'de oop yapabilirsiniz. Yada C++'ın template nimetlerinin beznerlerinden C'de de yapıp kullanabilirsiniz. Programlama tarzı ile dil farklı şeyler