hangi c programını öncelikli öğrenmeliyim ...

Başlatan law, 19 Haziran 2013, 14:55:43

law

teşekkürler arkadaşlar . . ben c++ la yola devam edecem .. ilk dönem visual basic görmüştük , ikinci dönemde dev c ++  programını görmüştük .. önümüzdeki dönem mikroişlemciler ve pic olduğu için c ++ ...

MC_Skywalker

Ben C++  dilinin sadece C dilin evrim geçirmiş olduğu kabul etmiyorum. Yani C geliştirilip C++ olmamıştır.

Bjarne Stroustrup abimiz  C'nin yapısal programlama yönelik olması ve çok büyüp projelerde sıkıntı yaratan yapısını aşmak için C++ geliştirmeye başlamıştır. 1980 yılarda yine Nesne yönelim li programla dili üzerine  Brad Cox abimiz çalışarak Objective-C geliştirmiştir.


teknikelektronikci

Alıntı yapılan: ahmets - 20 Haziran 2013, 23:25:00
Biraz düşününce şimdi daha farklı ifade etmek istiyorum.
C++ öğrenmek için C bilmek gerekmez.
C bilmenin zararı olacağını düşündüğüm konu, C++ öğrenip C++ ile program yazdım diyenlerin kodlarına bakıyorsunuz, bir çoğu C yazar gibi yazmış. C++ derleyici ile derlenmesi o kodu C++ kodu yapmıyor. Önceden C bilenler kötü alışkanlıklar edinmiş oluyor.

Siz C biliyorsanız C++'a geçin, bu bir engel değil. Programlamaya aşina olduğunuz için avantajlarınız da olacaktır.
C++ veya C# tercihi ise ayrı bir konu.

size katiliyorum bende önce c ogrendim simdi c++ ile ugrasiyorum hep aklim c ye gidip c gibi yazmaya calisiyorum :/
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Tesla.25

#18
Lise yıllarımdan beri C\C++ ile program geliştirmeye çalışan biri olarak 1-2 kelime söylemek istiyorum.

Öncelikle; C++, C 'nin devamı değildir. Temel olarak C 'yi alan yepyeni ve farklı bir dildir. Ki yabancı yazarların çoğusu, C++ 'ı ayrı bir olarak yazarlar.Bence haklılar.

İkinci bir konu ise, herhangi bir programlama dilini öğrenmek, sadece kuralları, fonksiyonları falan bilip, aaa bak ben bu kadar dil biliyorum demek değildir. Bende Delphi, Pascal, Python, BASIC gibi dillerin yazım kurallarını falan biliyorum ama bu dilleri bilmiyorum. C\C++, JAVA dışında diğer diller beni sarmadı açıkcası.  Tüm dillerde 1-2 küçük program yazmışımdır. O kadar. Ama C\C++ ile uğraşıyorum gece gündüz.
Bu arada, denildiği gibi, bende C#'ı Microsoft geliştirdiği ve sırf pazarı kaybetmemek için geliştirdiği bir dil olduğu için C# dilini pek sevmiyorum açıkcası. Ya Microsoft batarsa, ne olacak?
Konuyu açan arkadaşa tavsiyem, hangi dili öğrenmek istiyorsa sadece onu öğrensin. Ve tavsiyem C++.

Mr.Java

Microsoft batarsa mı ?

yıllık cirosu 36 milyar dolar borsa değeri 140 milyar dolar olan bir firmadan bahsediyorsun..

Gökhan BEKEN

#20
Alıntı yapılan: Fkarizmatik - 21 Haziran 2013, 16:52:59
Microsoft batarsa mı ?

yıllık cirosu 36 milyar dolar borsa değeri 140 milyar dolar olan bir firmadan bahsediyorsun..
Eskiden c# ile baya haşır neşir olmuştum şimdi elimi sürmüyorum. Bunu c#'a çamur atmak amaçlı söylemiyorum. Her ne kadar işimi çabuk görebilsem de kullanmam. Sebebi bir çok insanınkinden biraz farklı. Çünkü ben daha doğrusu forumun büyük bir kısmı mikrodenetleyicilerle çalışıyoruz. C dili her yerde kullanabileceğimiz bir dil, ben bilgisayarda c# 'a alıştığımda c 'den uzaklaşmış olacağım. Bu yüzden hem bilgisayarda hem de mcu'da c kullanmaya karar verdim. Daha doğrusu bilgisayarda c++, mcu(pic) kısmında c18 kullanıyorum. Yazım şekli, fonksiyon isimleri çok yakın olduğundan birinde öğrendiğimi diğerinde uygulayabiliyorum. Sağa sola fazla bulaşmadan(c#,java vs)C++ konusunda gidebildiğim yere kadar gideceğim.
Demem o ki microsoftun ne kazandığı beni etkilemiyor. Gönül isterdiki microsoft , mcu lar için de bir ide çıkarsa çok güzel olacak. Bizim kullandığımız ide ler bilgisayarcıların kullandığı ide lerden hep geri kalıyor.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

ibo1973

c# ile visual basic aynı şey değişkenlerin isimleri birde süslü parentezlerde farklılık var özetle visual basic ile c# aynı şey hatta internette aratın birbirleri arasında hiç editlemeden kod convert edilebiliyor visual basiği iyi bilen yada öyle sanan biri olarak c# hiç başlamadım bile c\c++ nın tüm konularını öğrenmek bence en iyisi

metaltrrocker

Burda salça oiacam biraz ama.phyton ilgimi cekti daha once ismini duydum ama bu tarz acıklayıcı bir kıyas yolu benim phytonu tanımama yardımcı oldu.arkadaslara teşekkür ederim. Şuan araştırmadım (bu mesajdan sonra ilk işim bakmak,ve araştırmak olacak .ama yinede sorayım.) phyton dilinin yapısı nasıldır benzedigi bir dil varmıdır?, ücretsiz bir platformmudur? Hangi derleyiciyi kullanmak gerekir?

ahmets

@metaltrrocker
Python ücretsiz, açık kaynak kodlu bir program.

Linux ve Mac'de genelde hazır kurulmuş oluyor. Windows için http://python.org/ adresinden kurabilirsin. İki sürümü V2 ve V3 paralel  geliştiriliyor, yeni öğrenmeye başlarken V2 kullanmanı tavsiye ederim. Windows için kurulum dosyası http://python.org/ftp/python/2.7.5/python-2.7.5.msi

Kod yazmak için kendi IDLE adlı editörü var veya IDE olarak eclipse kullanabilirsin.

Daha fazla bilgi için türkçe iki kaynak adresi veriyorum.

Temel Bilimler ve Mühendislik Eğitiminde Programlama Dili Olarak Python http://ab.org.tr/ab12/kitap/malkoc_AB12.pdf

Bilgisayar Bilimcisi gibi Düşünmek - Python ile Öğrenme 2. Baskı http://yzgrafik.ege.edu.tr/~tekrei/dersler/bbgd_p/BBGD_PIO.pdf

Forumda Python için ayrı bir bölüm açılsa daha güzel olacak.

Mr.Java

Python için derleyiciye gerek yoktur.MS-DOS ile bile tüm programlarınızı yazabilirsiniz.http://belgeler.istihza.com/py3/ başlangıç orta ve ileri seviye olaraktan internetteki en iyi kaynaktır.

Tesla.25

#25
@FKarizmatik
Bakınız;
General Motors.
2007 yılı cirosu 181 milyar dolar. 2009 yılında iflas koruma için mahkemeye başvurmuştur. Halen daha sıkıntıkı döneminden tam anlamı  ile kurtulamamıştır.(http://tr.wikipedia.org/wiki/General_Motors)

Microsoft 'un ne kadar büyük bir şirket olduğunun zerre önemi yok. Bir teknolojinin sadece bir şirkete bağlı olması kadar sakıncalı bir durum yok. Bunu Linux 'da görebiliriz. Bir dağıtımı geliştiren şirket iflas etse bile, gönüllüler kalınan yerden devam edebiliyorlar.
Ayrıca hangi şirketin ne kadar gelir elde ettiğinin de bir önemi yok. Batmayacağınının garantisini hiç kimse veremez.


Mr.Java

Bütün programlama dillerini şirketlerin cirosunu göz önüne alaraktan gerçekleştirmek mantıklı değil.Ki aldık diyelim microsoft gibi bir firmanın resmi hesapları bunlar.Daha gayriresmi hasilati v.s. microsoft yazılım sektöründe en son batacak firmadır.Çünkü adamlar sistemi otutturmuş.Linux alternatif olarak çıktı bedava yine tahtından kaldırmadı.Şu devirde hiçbir firma,işletim sistemi microsofta rakip olamıyor malesef.Bende linux kullanıyrum fakat virtualbox ilede windows kullanıyorum.Gerçek bu malesef.