python compiler kurulum hatası.

Başlatan metaltrrocker, 22 Haziran 2013, 20:34:37

metaltrrocker

İyi günler dilerim herkese.Forumdan edindiğim bilgiler doğrultusunda python ile " hello world " ile başlayıp kendi çapımda bişeyler yapmak istedim.
Lakin python derleyici programını kuramadım.2x ve 3x versiyonlarını kurmaya çalıştım.İndirdiğim derleyicinin adı bu
Python 3.3.2 Windows x86 MSI Installer (Windows binary -- does not include source)
Program kurulumu gayet basit bir şekilde yapılıyor.Ancak kurulumdan sonra "IDLE python gui"  yi açmaya çalıştığımda yükleniyor diye bir kurulum penceresi çıkıyor.Pencere 1-2 dakika kendi halinde takılıyor öyle.Sonra gidiyor.Ardından aynı kısayola tekrar tıklayınca yine aynı şey oluyor.Bu sonsuz bir döngü halinde devam ediyor.aynı durum python(command line) kısayolu içinde geçerli.
Kullandığım işletim sistemi Win7 64 bit.
Python 3.3.2 Windows X86-64 MSI Installer (Windows AMD64 / Intel 64 / X86-64 binary [1] -- does not include source)
bunu da denedim olmadı.Sorun devam ediyor.Lütfen yardım edin.

ahmets

Hata mesajı görmeden ne olduğunu anlamak zor.
Python kurulu olan klasöre (muhtemelen c:\Python33)  bir command prompt penceresi açıp şu komutu yazarmısın:
python.exe Lib\idlelib\idle.py

Şimdi herhangi bir hata mesajı görüyor musun?

Bir de sistem PATH ve PYTHONHOME değişkenlerine bak, python3 çalıştırmayı denerken orada python2 gözükmesin.

metaltrrocker

ilk dediğiniz gibi msdos tan yazdığınız satırı yazınca idle geldi.ancak ksayola tıklayınca neden program kurmaya çalıştığını anlamadım.Şimdi ortam değişkenlerine bakayım bir.

mesaj birleştirme:: 22 Haziran 2013, 21:56:05

Alıntı yapılan: ahmets - 22 Haziran 2013, 21:39:21
Hata mesajı görmeden ne olduğunu anlamak zor.
Python kurulu olan klasöre (muhtemelen c:\Python33)  bir command prompt penceresi açıp şu komutu yazarmısın:
python.exe Lib\idlelib\idle.py

Şimdi herhangi bir hata mesajı görüyor musun?

Bir de sistem PATH ve PYTHONHOME değişkenlerine bak, python3 çalıştırmayı denerken orada python2 gözükmesin.
Hocam zaten hata mesajı gelmiyor.dediğim gibi başlattan kısayollara tıklayınca bu geliyor yüklüyor gidiyor.Kısayola bir daha tıklayınca bir daha geliyor ve böyle decam ediyor.Ama c:\python27 idlelib klasörünün içinden idle.bat dosyasını çalıştırınca idle sorunsuz bir şekilde geliyor.
[IMG]http://img96.imageshack.us/img96/2079/3j8.png[/img]

Uploaded with ImageShack.us

mesaj birleştirme:: 22 Haziran 2013, 21:56:35

bu arada 3x e ilgili ne varsa kaldırdım 27 den devam ediyorum

ahmets

Bu "Please wait while Windows configures ..." mesajı Python değil Windows ile alakalı.
Farklı programlar için yapılan açıklamalara göre galiba registry'de karışıklık olduğunda böyle şeyler oluyormuş. Registry Clean türü programları öneriyorlar ama yeniden Windows kurmak zorunda kalabilirsin.

Ben W7 Ultimate SP1 64 bit ve XP Sp3 kullanıyorum. Çok sayıda Python kurdum ve hiç bir zaman problem çıkmadı.

metaltrrocker

Bu sorun python kullanmamı engellemiyor şanslıyım. C:\Python27\Lib\idlelib deki idle.bat yada idle.py ' yi çalıştırınca idle gui çalışıyor şimdilik sıkıntı yok,bu şekilde de kullanabilirim.Peki python ile nasıl C# taki gibi görsel program oluşturabilirim.Bunun için ek olarak birşey indirmeme gerek varmı.Çünkü python kullandığım derleyici lere benzemiyor.

ahmets

GUI için

TkInter Python içinde hazır. http://wiki.python.org/moin/TkInter

wxPython ayrı bir modül, çok iyidir. http://www.wxpython.org/ Henüz V3 uyarlaması yapılmadı. Phoenix adıyla yeniden hazırlanıyor.https://github.com/wxWidgets/Phoenix

PyQt ayrı bir modül Hiç kullanmadım. http://www.riverbankcomputing.com/software/pyqt/intro

TkInter ile basit iki örnek göstereyim:
from Tkinter import *

root = Tk()

w = Label(root, text="Hello, world!")
w.pack()

root.mainloop()

from Tkinter import *

class App:

def __init__(self, master):

frame = Frame(master)
        frame.pack()

self.button = Button(frame, text="QUIT", fg="red", command=master.destroy)
        self.button.pack(side=LEFT)

self.hi_there = Button(frame, text="Hello", command=self.say_hi)
        self.hi_there.pack(side=LEFT)

def say_hi(self):
        print "hi there, everyone!"

root = Tk()
app = App(root)
root.mainloop()

metaltrrocker

Teşekkür ederim örnekler için.Kodları çalıştırdım.Fakat benim için biraz karışık geldi  >:(
Python gerçekten yazımı kolay bir dile benziyor keşke lisede falan öğretselerdi.Şimdilik görsele başlamadan basit aritmetik işlemler,değişken tanımlamaları, vs vs bunlara bakayım.
Bu arada python ile yazdığımız programlar *.exe uzantılı olurlar mı yoksa *.py olarak mı kalıyorlar, yada opsiyonel mi.Çünkü ben *.py olan hazır kodları açtığımda msdos sonucu gösterip hemen kapanıyor 1sn bile sürmüyor.

ttg

4 Buçuk Saatlik Python Eğitimi [Ücretsiz] www.youtube.com/gryyldrm

X-Fi

Arkadaşlar merhaba GL865 ile python kod geliştirmeye çalışıyorum modül bunu desteklediği için PythonWin 1.5.2+ yükledim ancak win7 de çok takılıyor debug yaptıktan sonra durduramıyorum görevi sonlandır deyinceye kadar modülde kod koşmaya devam ediyor bazende .pyo dosyalarını modüle gönderirken takılıyor son derece uyumsuz çalışıyor eksik yönlerini rsteminal ile tamamlıyorum ancak geliştirme için çok sağlıklı bir ortam değil. Modülün python versiyonunu yükseltmek mümkünmüdür? Bu konuda bi çalışması olan varmı?
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

metaltrrocker

Alıntı yapılan: ttg - 23 Haziran 2013, 01:07:05
Www.Youtube.com/gryyldrm
Videolu dersler var faydasini gorursun belki
Oooo çok iyi bu dersler indiriyorum:)
Teşekkür ederim yardımlarınız için.

ttg

Alıntı yapılan: X-Fi - 23 Haziran 2013, 02:36:13
Arkadaşlar merhaba GL865 ile python kod geliştirmeye çalışıyorum modül bunu desteklediği için PythonWin 1.5.2+ yükledim ancak win7 de çok takılıyor debug yaptıktan sonra durduramıyorum görevi sonlandır deyinceye kadar modülde kod koşmaya devam ediyor bazende .pyo dosyalarını modüle gönderirken takılıyor son derece uyumsuz çalışıyor eksik yönlerini rsteminal ile tamamlıyorum ancak geliştirme için çok sağlıklı bir ortam değil. Modülün python versiyonunu yükseltmek mümkünmüdür? Bu konuda bi çalışması olan varmı?

hocam modülü yeni aldım henüz deneyemedim ama Python sürümü için direk Firmware update bakmanız gerekiyor sanırım. Virtualbox'da windows xp kullanabilirsiniz ya da win7 de uyumluluk modunda çalıştırabilirsiniz. Besleme devresinden emin olduktan sonra çalıştırıp daha net dönüş sağlayabilirim. Bu arada Python ile yazılan kodu modüle nasıl aktarabilirim?

ahmets

@metaltrrocker

Exe olayına girmeden önce Compiler, Interpreter ve Assembler nedir bir araştır, öğrenmen için.

Exe için farklı çözümler var, ne derece tutarlı çalışıyor henüz incelemedim.

py2exe ile exe oluşturabiliyorsun http://www.py2exe.org/

py2exe-0.6.9.win32-py2.7.exe dosyasını indirip kur.

programın mesela test.pyw dosyasında olsun. (Uzantısı .py olanlar dos penceresi açıyor, .pyw olunca python.exe yerine pythonw.exe ile kullanılıyor.)

Önce bir setup script hazırlıyorsun. setup.py diye bir dosya oluştur.
from distutils.core import setup
import py2exe

setup(windows=['test.pyw'])

Dos penceresinden şu iki komutu uygula
python setup.py install
python setup.py py2exe

İşlem tamam. dist klasörü içine test.exe'yi oluşturuyor.

mesaj birleştirme:: 23 Haziran 2013, 06:00:05

Dil sorunu yok ise Python öğrenmek için burada ingilizce videolar var http://tutdownload.com/category/all-tutorials/programming/python/

Ayrıca bu adresi tavsiye ederim.
http://www.pythonchallenge.com/pc/def/0.html

metaltrrocker

Exe olayı biraz meşakkatli gibi gorunuyor once dediğiniz gibi ogrenmem gereken seyler var. Onları ogrenmeye çalışayım. İngilizce sorunum yok baya hevesini. Python gücü gerçekten inanılmaz. Neredeyse her platformda çalışıyor. Peki Android telefonlarda çalışırım? Ya da çalışması için neler yapılabilir?

X-Fi

Alıntı yapılan: ttg - 23 Haziran 2013, 05:41:32
hocam modülü yeni aldım henüz deneyemedim ama Python sürümü için direk Firmware update bakmanız gerekiyor sanırım. Virtualbox'da windows xp kullanabilirsiniz ya da win7 de uyumluluk modunda çalıştırabilirsiniz. Besleme devresinden emin olduktan sonra çalıştırıp daha net dönüş sağlayabilirim. Bu arada Python ile yazılan kodu modüle nasıl aktarabilirim?

uyumluluk modunu Xp sp2 yaparak programı çalıştırabildim ama dediğim gibi bazı sorunları hala var.

kodu yüklemek için  flow kontrol yapabilen bir Com portu(USB FT232 li çipler ile bağlantı kuramadım henüz ancak expkits in powarm comu çalışıyor) modulün MDM portuna bağlayıp programın telit com port selections tools üzerinden gösteriyorsunuz. kodu compiler yapıp .pyo uzantılı dosyayı telit modüle script download kısmından gönderiyorsunuz daha sonra gönderirken verdiğiniz uzantılı ismi telit module enable script kısmıyla aktif ediyorsunuz modülü resetlediğinizde kod çalışıyor.

şuan kendi örnekleri üzerinden gidiyorum basit olarak gpio blink kodu;

import MOD
import GPIO

print 'gpiout_tst.py\r\n© 2009 Telit Communications\r'

GPIO_I  = 1         # GPIO used for SCL pin
GPIO_II  = 5        # GPIO used for SDA pin

GPIO.setIOdir(GPIO_I,0,1)
GPIO.setIOdir(GPIO_II,0,1)

i=1
while 1:
    print 'loop %d\r' % i
    print 'cycle GPIO_1\r'
    GPIO.setIOvalue(GPIO_I,1)
    MOD.sleep(2)    #0.2 secs
    GPIO.setIOvalue(GPIO_I,0)
    MOD.sleep(2)

print 'cycle GPIO_2\r'
    GPIO.setIOvalue(GPIO_II,1)
    MOD.sleep(2)    #0.2 secs
    GPIO.setIOvalue(GPIO_II,0)

print 'sleep 2 seconds\r'
    MOD.sleep(20)

i = i + 1

http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

ttg

Exe yapmak için denediğim uygulamalar arasında en başarılı sonuç veren Cx_Freeze olmuştu. Hem Py2 hem Py3 sürümleri için çalışıyor.

Android ve iOS için şöyle bir şey var ama başlangıç için uygun olduğunu düşünmüyorum, ilerleyen zamanlarda bakılabilir. Bir de bu kütüphanenin öğrenilmesi çok zor.
4 Dakikada iOS/Android Uygulaması