Yurt dışından gelen 2000$'lık ürün , gümrük ?

Başlatan Saruman, 26 Haziran 2013, 16:48:33

Saruman

Merhabalar,

Yurt dışından farklı firmalardan farklı zamanlarda 1000 $ + 1000 $ olmak kaydıyla toplam 2000 $lık ürünler alacağım.

Özel kargolar ile getirteceğim 100-200 $ kargo ücretleri var.

Ürünün gümrüğe takılması durumunda kaç lira ödeyerek çekebilirim ?

Son zamanlarda 75 euro vs üzerinde ücretli alış veriş yapıp gümrüğe takan var mı?

Teşekkürler.

diot

Gümrük %20 fakat . Kargo şirketi çeşitli adlar altında bir çok kalem ücret alıyor. 100$ -200$ lık bir ürün için 800 tl masraf çıkarabildiklerini biliyorum. Kargo şirketinin insafına kalmış bir. durum.

Saruman

Hocam USPS Global Guaranteed diye bir seçenek var kargoda,
Normal kargo 180 $, bu yukarıdaki seçenek ise 300 $

Bu "guaranteed " seçenekli kargolamada sanırım tüm gümrük işlerini hallediyorlar, adamlara mail atıyorum soracağım yine.

Okan AKÇA

ems ile getirdin digerlerine bulaşmayın sonra pişman olursunuz

islergucler

Gümrükde ödenecek para dısında, ürüne göre ekstra belgeler gerekebiliyor. Onları gerektiren bir malzeme olursa o belgeleri göstermeden malzemeleri alamazsınız.

muhittin_kaplan

Özel Kargoyla 1300 usd lik bir mlz nin (bireysel kullanım olmasından dolayı %20 olması gerekirken)
Yok Gümrükte Takıldı
Konşimento, Ardiye, vekalet vs adı altında 600usd lik fiyat gösterdiler. Bazı Yetkili Kişileri araya sokunca "Yanlışlık Olmuş" diyerek %20 verdim ve aldım.

USP,DHL,FEDEX vb özel kargoları kullanma kullandırma. Yaşasın PTT ve registered mail.
#direnPTT

Saruman

Hocam biraz eski bir örnek olacak ama 2008'de yine 75 euro kanunu geçerliyken fedex'e 100 $ kargo ücreti ödeyerek 550 $ 'lık müzik enstrümanını 1 haftada ağrısız sızısız kapıma kadar getirtmiştim.

mistek

Tamamen şans işi veya alacağınız yerin itibarıyla ilgili.
Türkiyede gümrüğe girmesi çok muhtemel bir ürünü DHL aracılığı ile getirttim firma bana endişe etmeyin birkaç gün sonra kapınıza gelecek dedi ve geldi. 850dolardı.
Benzer ürünü PTT ile aldım gümrükte kaldı vergilerini ödeyip onuda aldım.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Analyzer

Alıntı yapılan: silvercopper - 26 Haziran 2013, 18:44:26
Hocam biraz eski bir örnek olacak ama 2008'de yine 75 euro kanunu geçerliyken fedex'e 100 $ kargo ücreti ödeyerek 550 $ 'lık müzik enstrümanını 1 haftada ağrısız sızısız kapıma kadar getirtmiştim.
Selam,

Siz şanslıymışsınız ben de 1100 euroluk bir m.enstrümanını %18 kdv ile alabilmiştim.
PTT harici kargo kullanmayın, üzerine education material yazdırın. Gerekirse farklı kişiler adına
kargoyu bölerek isteyin. GTIP koduna göre bir çok farklı masraf çıkarabiliyorlar. Bir gümrükçü ile
görüşün, herkes yardımcı oluyor.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

kantirici

Bir kaç ay önce fedex ile 110$ faturalı kargo gümrüge takıldı. Benden 160 lira istediler. Fakat ben kargoyu almadım. Eğer alsaydım başka masraf çıkartmayacaklarıda garanti değil.

Saruman

Ağalar o zaman ben üniversiteyi araya koymaya çalışayım, ya gümrük ödetsinler de %20 ödetsinler çok önemli değil.

kantirici

Üniversiteyi dinleyeceklerinizi sanmıyorum. Benim faturada da sadece ürün bedeli yazıyordu, bu ürün için ücret ödenmemiştir ibaresi vardı ve üni. ismide yazıyordu. Tabi bilemiyorum belki öyle bir seçenek vardır.

Saruman

Teşekkür ederim uyarınız için,
Şöyle bir ibare buldum wiki'de,

" Avrupa Birliği'yle bütünleşmenin ilk aşaması olarak Türkiye 1 Ocak 1996 tarihinde Avrupa Birliği'yle Gümrük Birliği'ne girdi."

Avrupa Birliği üyeleri ile aramızda gümrük antlaşması var sanırım, duyduğuma göre de %1-2 gibi KDV'ler ödenerek AB üyesi ülkelerden ürün getirtebiliyoruz ?
Aslı var mı bunun ?

muhittin_kaplan

var. ab dışı %20 ab ülkeleri %18 olması lazım.