Algoritma + Genel

Başlatan armsistem, 27 Haziran 2013, 18:17:55

armsistem

Arkadaşlar , merhaba ;

+ LPC2368
+ TelitGsm Modul
+ Dış Alarm Siren
+ Pır Dedektör X 2

Yukarıdaki malzeleri kullanarak bir alarm yaptım yaklaşık 3-4 aydır stabil çalışıyor ,alarmın çalışan özellikleri şu şekilde ;

+ Pır lardan alınan verileri algılıyor siren çalıyor.
+ Hangi pırdan alarm geldiyse belirtilen CEP TLF. sms atıyor durum hakkında bilgi veriyor
+ Dışarıdan sms atarak sistemi aktif-pasif veya sirenon-sirenoff durumuna getirebiliyorsunuz.
+ Pır lardan alınan veriyi HTTP bir siteye gönderiliyor. www.xxx.com sitesinden alarm durumu izlenebiliyor.
+ www.xxx.com sitesinden veri girilerek alarm durum veya siren durumlarını değiştirebilirsiniz. (SMS de yapılanlar)

(i) LPC2368 program keil ile yazıldı.
(i) Pcb Design EAGLE CAD ile yapıldı.

İşlemcinin ;

UART1      (GSM modül haberleşme)
UART0      (Pc haberleşme,programlama)
IAP        (Mcu Flash memory sistem ayarları read and write)
PIN-OUTPUT (Siren , ext output)
PIN-INPUT  (Pır dedektör x 2 adet)
WDT        (Sistem kilitlenirse diye!!!)
RTC        (Kendi saatini tutuyor)

Sistemde yapmak istediğim gsm üzerinden firmware update !!!!!!!!!!

Forumda arkadaşlara iki konu hakkında bilgi danışacağım.

1- Maliyet ;Böyle bir sistemi yapıp satmaya kalktığımızda hesaplama nasıl yapılır.(Farklı sektördeki üretim yapan bir firmada maliyet
analizi yapan arkadaşımın hesaplaması.) Aşağıdaki mantık doğrumudur ; Fiyatlar semboliktir.
- malzeme fiyatı = 10 TL. x 1.5 (fire payı) = 15 TL.
- işcilik (ar-ge süresini katmıyorum.) 5 saat x 10 tl.(işçilik ücreti) x 1.5 (fire payı) = 75 TL.
- Kar marjı (toplam maliyetin % 100 ile % 1000 arasında bir değer satış adetine göre değişiklik gösterir.)

2- Gsm Firmware update ;
+ilk programın boot olacak ; program flash memory 0X0000---->0X8000 ile yazılacak sistem ilk açıldığında web sayfasına bağlanacak yeni
firmware varmı diye bakacak yoksa program  0X8000---->0X10000 bu adrese dallanacak , eğerki yeni bir program varsa o programı alacak o dediğim adrese
yazacak ,yazıldıktan sonra sistem kendini resetleyecek yukarıdaki işlemleri tekrar yapılacak. Bu mantık doğrumudur ?

+Program güncelleme programımı yazdıktan sonra hextobin programı ile binary çevireceğim. Doğrumudur ?

+Gsm konusunda şu anki bilgim yukarıda anlattığımla kısıtlı , gsm ile ftp bağlanarak binary dosyasınımı okuyacağım.? Kod istemiyorum bu işin tam
olarak mantığı nedir.

Şimdiden teşekkür ederim.