bu programlayıcı at89c2051 i programlayabilir mi?

Başlatan omereliusuk, 28 Haziran 2013, 19:14:47

Burak B

"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

omereliusuk

keşke bir de basit bir açıklama yazsaydınız. şundan dolayı gibi. yined de teşekkürler. bir diğer soru bu  at89c2051 nasıl programlanır?

Burak B

"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

bocek

şurdaki programlayıcı programlar gibi görünüyor:
http://www.aliexpress.com/item/Free-shipping-USB-ISP-USBasp-USBisp-Programmer-for-51-ATMEL-AVR-download-support-Win-7/725505745.html

Bildiğimiz usbasp, ancak açıklamasında denmiş ki: "3.3V'luk usbaspler, 51 serisini programlamaz ma bizimki 5V'luk olduğundan programlar"

3.3V'luk olan usbasp de şu mesela (bendeki de bundan, üstünde atmega8L var)
http://www.aliexpress.com/item/WholeSale-New-USBASP-USBISP-AVR-Programmer-USB-ATMEGA8-ATMEGA128/619593374.html
1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..

Kabil ATICI

At89c2051 entegrelerinde isp portu yok. O yüzden isp programlayıcılar iş görmez.
AT89sxx serisi olan entgrelerde isp portu var ancam onlar o şekilde programlanabilir.
ambar7

omereliusuk

bugün içini açtım içerisinde usb-rs232 dönüştürücü entegre CH340T
atmega16 smd
birde de hc245  (Octal 3-State Noninverting Bus Transceiver)entegre var

bununla program atmaya çalışıyorum. iş inada bindi. bilgisi olan varsa bunu atmelstudio6 'ya nasıl ilişkilendirebilirim.

Kabil ATICI

ambar7

omereliusuk

Biliyorum. bilmediğim sularda yüzüyorum. o yüzden yorum yapamıyorum. şu işi adamakıllı anlatabilecek birisi var mı veya anlatılan bir yer. hani fazla cebelleşmeden hatta suya sabuna dokunmadan at89c2051 de olmak zorunda değil. atmega8 16 vs programlıyayım yeter. en azından şimdilik... verdiğimiz 7$ boşa gitmesin bir de aldığım atmega16.  :'(  ::)

sırf bunun için zaman kaybetmek istemiyorum.

Kabil ATICI

Kullandığın programlayıcı atmel AVR studio tarafından tanınıyor mu? BEn hala 4 sürümünü kullanıyorum ancak onun üzerinden yardımcı olabilirim.

Normalde alet avr studio tarafından tanıyorsa tools menüsü altında çıkması lazım. (elindeki programlayıcının kullanım kitapçığı varsa ona bir bak)

Eğer alet avr studio tarafından tanınıyorsa;
"tools" menüsü altındaki "Program AVR" alt menüsünden "Connect..." deyip kendine uygun bir programlayıcıyı seçebilir veya "Auto Connect" deyip otomatik olarak programlayıcıya bağlanmasını sağlayabilirsin.

bu bölüm farklı olabilir; "programlayıcı ara yüzü açılacaktır"
Benim kullandığım programlayıcıda sekmeler var.
"Main" sekmesi altında programlamak istediğim işlemcinin seçildiği list box var. Buradan uygun işlemciyi seçip, "Read signature" butonuna tıklandığında  yazı alanında programlanacak işlemcinin
hex imzası çıkar ve seçilen işlemcinin uygun olup olmadığı belirtilir.

"Fuses" sekmesi altında işlemcinin sigorta ayarları seçilir, örneğin, kristal frekansı, veya iç saat  veya power on reset gerilimi gibi...

"Program" sekmesi altında ise işlemciye yüklenecek program;flash, eeprom gibi seçilmesi, işlemciye yüklenmesi kontrolu veya silinmesi gibi işlemlerde kullanıldığı butonlar ve kontroller içerir...

"Lockbit" sekmesi ise eğer işlemciyi programdan sonra kilitlenmesi istenirse ayarların seçildiği bölümdür. Sigortalar kilitlenirse tekrar açılması için tüm işlemcinin silmesi gerekebilir...

Herhangi bir işlemciyi programlamak için;;
önce main bölümünden işlemcini seç, imzasını kontrol et. Sonra "Fuse" sekmesinden gerekli siğorta ayarlarını yap ve son olarak "Program" sekmesinden "flash" ile ilgili hex dosyasını seç ve "program" butonuna bas.

sigortalar konusunda ve işlemci imzası konusunda dikkatli ol yoksa işlemcin olmayacak bir yanlış ayarda kullanım dışı kalabilir...
ambar7

omereliusuk

hocam sağolun avrstudio4 kurdum. jtag ice göründü. program attım.atmegadan okuduğum hex dosyasını  simüle (isis) ettim. yani önce yazdım sonra isiste denedim. yazdı mı yazmadı mı diyerekten. yazmış ki okudum (inek şabanın filmlerindeki repliklere döndü).

atmelstudio da bir türlü bunu görememiştim. hoş hala da göremiyorum.  :(

şimdi sırada debug ve sigorta ayarları var. malum dediğiniz üzere atmegayı telef etmeyelim.  :(

Kabil ATICI

"Program" sekmesi altındaki programlama bölümünden geri okuyabilirsin. Sadece farklı bir dosya ismi verirsen  işlemciye programlanıp programlanmadığını görebilirsin veya verfy edebilirsin. Zaten eğer program sekmesinin üzerideki silem butonu altındaki kutucuğu işaretlemezsen tekrar programlamak istediğinde programlı işlemci hata verecektir...
Not: bu işlemcilerle çalışırken ben pek isis kullanmam. Çünkü rahatlıkla işlemci kartı üzerinde işlemci sökmeye gerek olmadan programlanabiliyor.
ambar7