Ynt: SMD Kartlarda Çalışma

Başlatan polleme, 04 Temmuz 2013, 09:51:39

polleme

Alıntı yapılan: dijital74 - 04 Temmuz 2013, 23:57:55
Ben de birkaç ay önce SMD rework station almıştım. Cihazla birlikte fazladan uç gelmedi. Sadece parmak çapında bir üfleme ucu var standart. @Polleme arkadaş gibi birkaç deneme yaptım fakat smdde pek başarılı olamadım. Birşeyleri yeteri kadar bilmediğimi veya donanımda bazı eksiklerin bulunduğunu düşünerekten bu işe ara verdim. Netten biraz araştırınca her chip büyüklüğü için farklı üfleme uçlarının bulunduğunu gördüm. Fakat bu uçlar bana biraz pahalı geldi. Hele ki hepsini almak için ufak çapta bir servet gerekiyordu. Eski bir adsl modem kartı üzerinde denemeler yaptığıımda deliğe monteli bileşenleri bile sökemedim (RJ11 - RJ-45 jaklar) . Niyetim daha sonradan pc anakartı üzerindeki büyük soketleri sökmekti.  Fazla ısıttığımda plastik parçalar eriyordu. Ayrıca chiplerin kaç dereceye kadar ısıtıldığı ile ilgili hiçbir fikrim yok. Hava üfleme ucu ile daireler çizerek denemeler yaptım.

İhtiyacım olan bilgiler umarım burada oluşur. Hatta bu konuda yeteri kadar bilgi toplandıktan sonra bilgilerin düzenlenmesi gerektiğini düşünüyorum. SMD 'ye yeni başlayanlar için güzel bir kaynak olur.

Hiç uç kullanmadan o parmak kalınlığında başlıkla üfleme yapıyorum. Fan ayarı en yüksek seviyede ve sıcaklık 300 derece seviyesinde iken çipin bacakları üzerinde gezdirdiğimde 30 sn civarında çip çıkar duruma geliyor. Bu arada çipin bacaklarına flux sürüyorum. Yabancı bir yayında bacaklar yanında çipin kendisinin de az da olsa ısınması gerektiği söylenmiş, o nedenle uç kullanıp ısıyı sadece bacaklara vermeyi hedeflemedim, bacaklara doğru tutup gövdeyi de ısıtacak şekilde dairesel hareketlerle yapmaya çalışıyorum. Bu işte eski kartlarla deneyim kazanmak önemli, vazgeçmeyin.