220v - 3.3v optokuplor

Başlatan akkoyun, 08 Temmuz 2013, 03:29:18

akkoyun

Aşağıdaki devrede herhangi bir problem çıkarmı acaba
amaç arduino tarzı bir modulde (3.3v ile çalışan) 220 gelip gelmediğini kontrol

teşekkürler.

camby

5 noktasına kadar doğrultucu devre. Ancak o noktadan sonra sorun var gibi.

Zener diyot ile gerilim düşürülmek istenmiş ancak zener direnci R1 çok düşük. R1 Direnci hem zenere hem de optonun ledine yetecek kadar büyük seçilmeli.

Şu durumda giriş 220 ise zener duman olur. Eğer arada düşürücü ölçüm trafosu var ve dirençler ona göre seçildi ise ancak o zaman çalışabilir.

esensoy

fikrimi nacizane bir tavsiye olarak görün,
220v bir röle ile çözseniz daha efektif olmaz mı?
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

Salih

Ben de geçenlerde aynı ihtiyacı elektronik olarak çözmeye çalıştım.
Uzun süreli çalışmada problem çıktı. Başım ağrımasın diye 220V/7,5V düşürücü küçük
güçlü bir trafo ile yeniden yaptım. Şimdi problem çıkmıyor.

islergucler

Dirençlerle bölüp algılama devresine sokulur. Optonun sağ tarafı gereksiz kalabalık.

akkoyun

Alıntı yapılan: camby - 08 Temmuz 2013, 09:09:14
5 noktasına kadar doğrultucu devre. Ancak o noktadan sonra sorun var gibi.

Zener diyot ile gerilim düşürülmek istenmiş ancak zener direnci R1 çok düşük. R1 Direnci hem zenere hem de optonun ledine yetecek kadar büyük seçilmeli.

Şu durumda giriş 220 ise zener duman olur. Eğer arada düşürücü ölçüm trafosu var ve dirençler ona göre seçildi ise ancak o zaman çalışabilir.

Üstadım simülasyonda hiçbir sorun çıkmamıştı ama sizin öneriniz nedir r1 direnci için

camby

Alıntı yapılan: akkoyun - 08 Temmuz 2013, 15:48:40
Üstadım simülasyonda hiçbir sorun çıkmamıştı ama sizin öneriniz nedir r1 direnci için

Bence arkadaşların dediği sistemler daha mantıklı , siz devreye yönelik sorduğunuz için o şekilde yorum yaptım.

-5 noktasında gerilim 220xkök2 olacaktır. Bu durum göz önünde bulundurularak yapılan zenerli regülatöre uygun direnç seçin.

Ben de ezbere şunu seçin diyemem şu an , basit zener devrelerine veya zener regülatör hesaplarına baktığınızda olması gereken direnç değerini kolaylıkla hesaplayabilirsiniz.

Yada bununla hiç uğraşmayın. Opto'nın hem giriş hem de çıkış tarafı için daha pratik yapılara yönelin derim.

CaFFeiNe

alın size aurdino için basit bir devre, çıkışta 5V yerine 3.3V verip deneyin bakalım

camby

akkoyun

Alıntı yapılan: CaFFeiNe - 09 Temmuz 2013, 11:15:20
alın size aurdino için basit bir devre, çıkışta 5V yerine 3.3V verip deneyin bakalım

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

çalışmadı

CaFFeiNe

t2

boşuna denemeyin bu da çalışmaz. c1 kondansatörü dolu kalır boşalmaz. sonra artık akım geçmez..

Icarus

Sadece o kadar olsa iyi
Led'in ters yönüne uygulanan gerilim 620V olur çatır çatır yakar

Okan AKÇA

çıkışta palsler olacaktır bu palsleri okuyarak voltajın olup olmadıgını anlayabilirsiniz.

3.3volt opto 10ma akım seri 31k direnç bağlanması gerekiyor

t2

Alıntı yapılan: cyclone - 09 Temmuz 2013, 17:42:26
çıkışta palsler olacaktır bu palsleri okuyarak voltajın olup olmadıgını anlayabilirsiniz.

ilk 2 saniye sonunda devre kullanılamaz hale gelecek pals mals olmayacak çöp olacak.