0 to 600 A ölçüm ve Akım Trafosu

Başlatan Veli B., 19 Aralık 2004, 16:58:23

z

Kusura bakma ama fazla açıklayıcı olmadı.

Pens tipi ölçü aletlerinde LEM türü sensörlerde kullanılan teknikmi kullanılıyor? (Manyetik nüvedeki akıyı sabit tutma tekniği)

Alıntı YapCos& değeri ise bobin olan her devrede olması kaçınılmazdır.Akım trafosuda neticede bir bobindir.Primeri 1 spir sekonderi 120 spir olan bir trafodur.

Peki trafonun cos Fi'sini trafonun hangi endüktansına göre hesaplayacağız yada ölçeceğiz? 1 tura göremi 120 tura göremi?

İdeal bir transformatörde cos Fi kaç  olmalı ?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Veli B.

Sanırım ben yanlış biliyorum.Bizim konuştuğumuz  Rogowski coil olarakta bilinen toroid.Sanırım Üstatlarımın lem sensör dedikleri de bu.
Akımın geçtiği bir kablo yada hat ve bu hattı içine alan sargılı bir 360 derecelik halka(özeldir ve yayılma indisi vardır).

Burada kablo yada hattın reaktansından kaynaklanan EMK ölçülür.

Akım trafosu ise min 4 bacaklı ve primeri sekonderi olan üstüste bindirilmiş iki bobin grubu.Spir sayısı önemli değil.

Akım trafosunda bobinin endüktansının  AC akıma  karşı gösterdiği zorluktan (zıt EMK)  kaynaklanan EMK nın sekonder tarafından indüklenmesi ölçülür.Bu sebepten faz kayması da oluşur ki benim sıcak bakmamaın en büyük sebebi(Reaktif hesaplamalarında gerilim ile akım arasında ki +- açı farkı devreye girecek malumunuz).

Lütfen yanlış bilgilerimi düzeltin. :oops:

@Bunalmış Üstat,Alternansların değişmesini görememem önemli değil,
zaten bunu zero crss kısmı lokal olarak tespit edebiliyor.Ona ayrı bir giriş vereceğim.
Bu sadece ADC için lineer bir seviye oluşturacak.
Henüz simüle edemediğim için sadece senin öneri ve verdiğin bilgiler doğrultusunda konuşuyorum.Yanlış anlamış/yorumlamış olabilirim. :?
Sevgilerimle...

z

LEM, LEM  sensorunu yapan firmanin adi. Agzimiz LEM sensor ismine o kadar alismiski  belkide buyuk yanlis yapiyoruz. Bu bakkala gidip selpak varmi diye sordugumuzda bakkalin herhangi bir marka kagit mendil uzatmasina ve buna hic ses cikartmamiza benziyor.  LEM sensorun literaturdeki adini bilen varmi? Belki de bu sensoru ilk LEM firmasi yaptigi icin sensore de LEM sensor denmis olabilir.(?!?)

LEM sensor olarak adlandirdigimiz sensorde, magnetik alandan etkilenen bir sensor, toroid nuvenin kesilmesi sonucu olusmus yariga (toroid O seklinde değil,  C seklinde) yerlestiriliyor.

Eger nuveden magnetik aki akarsa, aki yolu uzerindeki magnetik sensorun elektriksel ozelliginin degismesine neden oluyor. (Direnci degisebilir, gerilim verebilir vs)

Simdi bu toroidin ortasindan akim akan bir tel sokulursa, tel etrafindaki magnetik alan toroid icinden devresini tamamlarken bizim magnetik sensorumuzun icinden (uzerinden) de akmis oluyor.

Boylece sensor magnetik aki ile (aki da akimla) orantili gerilim yada direnc bilgisi veriyor.

Peki bu sensor bu haliyle kullanilabilirmi?

Eger akim kucuk bir aralikta degisiyorsa evet, bu sensor akim olcmede kullanilabilir. Ammaa;

Olculen akim genis aralikta degisiyorsa ne olur?

Bildiginiz gibi magnetik malzemeler lineer değildir. Saturasyon durumunda
tamamen farkli ozellik kazanirlar.

Iste LEM firmasi guzel bir cozum getirmis.

Demiski, ben nuveden hep ayni akinin akmasini saglayayim. Boylece magnetik malzemede sabit bir calisma noktasi secilmis olur ve bu nokta civarinda nuve lineer davranis gosterir.

Bunun icin toroidin uzerine cok sargili bir bobin sarilir.

Toroidin icinden akim akan bir tel gecer.

1. Akim akan tel magnetik alan olusturur.
2. Bu alan toroid yarigina yerlestirilmis magnetik sensorun icinden akar.
3. Sensor akan akidan etkilenip elektriksel ozelligini degistirir.
4. Kontrol elektronigi sensor cikisinin degistigini gorunce bunu eski haline getirecek sinyal uretir ve cok sarimli bobinden akim akitir.
5. Bobinden akan akimin olusturdugu aki ile tek sargili ana akim tasiyan iletkenin magnetik aki etkilesir  ve  sensor uzerinden akan akinin hep referans noktada olmasi saglanir. (Bu referans, sifir yada bir baska nokta secilebilir bu onemli değil)

Sonucta ana akim artarsa sensor aki degisikligini algilar ve kontrol elektronigi de buna ters bir aki olusturacak sekilde kontrol sargisini besler. Bu esnada kontrol sargisindan gecen akim, yada sargiya uygulanan voltaj, olculen akimla orantilidir.(N1I1=N2I2)

Sonucda bu sensore, toroidden akan magnetik akiyi sabit tutan regulator gozu ile bakabiliriz.

Bu sensorun en onemli ozelligi DC akimlarida olcebilmesidir.

Simdi bu aciklama ile LEM sensorun, http://www.rocoil.cwc.net/principle.htm sitesinde anlatilan
Rogowski  coil den farkli bir sensor oldugu anlasilmakta.

Bu linkte sensorun calisma bolgesinde kalmak kaydiyla cok lineer oldugundan soz ediliyor. Halbuki yukaridaki aciklamamda magnetik nuvenin lineer olmadigindan sozetmistim. (Burada bir catisma var)

Bu catismaya getirebildigim tek aciklama, rogowski coil nuvesin buyuk secildigi dolayisi ile uygulamadaki NI degerinin, nuveyi saturasyona sokacak (NI)max dan cok cok kucuk secildigi seklinde.

Veli B.

Bunalmış Üstadım, ne yazık ki önerdiğin yarım dalga tutucuyu çalıştıramadım.Çok küçük ve lineer olmayan sonuçlar aldım.

Bu arada arkadaşlar güzel bir döküman var linkte.
http://neptunepower2.apl.washington.edu/documentation/viewer/Documents/Node/Direct_Current_Measurement/current_measurement_paper_3.doc

Burda da rotordan akım okuma var.Op-amplı lineerleştirme devresi de vermişler.

http://www-control.eng.cam.ac.uk/~pcr20/papers/44-E-ELM-154.pdf

z

Onerdigim devreyi tek besleme kullanmis olabilirmisin?

Opamp devrelerini +/-  beslemezsen tasarimda ciddi degisiklikler yada ozel opamplar kullanmak gerekir.

Devrenin cok iyi calismasi gerekir. Ornegin LM358 ve +/- 12v sorun cikartmamali.

Ilk opampin cikisindaki kapasitenin de yuksek olmamasi gerekir. Aksi halde ozel opamp kullanmak gerekir. 50Hz icin 100n fazla sorun cikartmaz.

Veli B.

Proteusta simüle ederek çalıştım.Bulunduğum ortamda deneme şansım olmadığı için simüle ederek çalışıyorum.İsis, besleme konusunda, ben seçim yapmaz isem, ideal besleme şeklini atıyor.Denemelerim bu şartlarda yapıldı.Verdiğin yönteme benzer bir yöntem ise yukarda verdiğim ikinci link içinde mevcut ama onu hiç anlamadım.

z

Ya arkadaslar, proteusa o kadarda guvenmeyin en azindan biraz supheci davranin. Mesela verdigim semada negatif  giris sinyalleri icin geribesleme devreden kalkiyor ve opamp max kazanc ile calisiyor (biz bu bolgeyi kullanmiyoruz). Proteusun bu tip trikli durumlarda nasil davradigi mechul. Tek tek kritik durumlari olusturup denemek lazim.

Bu devreyi gecmiste bir sekilde denemisimdir. Belki sorun ciktiysa ufak mudahaleler yapmisimdir. Foruma cizim yollarken deneyip test etmedim.

Bilgisayarimi yeniden sifirladim su anda verdigin linkteki dosyalari acip bakamiyorum.

salim ALTIN

merhaba.
Bana da 50 hz şebeke geriliminde 10-600 amper aralığında akım okuyacak bir troit akım trafosu lazım. Bu malzemeden sardıran veya nereden temin edebileceğim konusunda bilgi verebilecek varmı.?
Clas 0,5 olmalı. Yani yüksek doğrulukta. Kutu filan lazım değil yanlız sargılı troid yetiyor.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

Veli B.

İst için Tormak ve Varsan sarıyor.Hatta bizim için sarmışlardı ellerinde olması lazım 150,300 ve 600 için.

salim ALTIN

merhaba
Peki hocam iç ve dış çap nedir.? Birde maliyet bilgisi varmı.
Ben ALCE ye gitmeyi düşünüyordum.
Hasassiyet konusunda sizin isteğinizi karşılıyormu. Ben 3 faz'a da aynı hassasiyette olanları  koymalıyım ki ölçüm esnasında ayrıca kalibrasyon gerekmesin.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

Veli B.

kararlılık ve hassasiyet bizim işimiz için yeterli idi.Kalibrasyon için mecburen bölüm koyduk.Ben memnun kaldım yani.Fiat şu an bende bilmiyorum.Firmaya ve miktara göre değişiyor.En iyisi görüşmen Üstat.

ebatlar:

salim ALTIN

merhaba.
teşekkürler  fakat bana biraz daha irisi gerekli olacak 30 mm bara geçmeli içinden. önümüzdeki günlerde bakacağım.